Cvetković: Kina strateški partner

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Cvetković: Kina strateški partner

Izvor: FoNet, Beta, Tanjug

Beograd -- Premijer Mirko Cvetković kaže da je poboljšanje ekonomske saradnje jedan od prioriteta u odnosima Srbije i Kine.

1028555834dff82ffc6e36164611059_640x360.JPG


Na sastanku Cvetkovića i predsednika kineskog Saveta za unapređenje ekonomske saradnje Van Đifeijem zaključeno je da će se posebno pojačati saradnja u infrastrukuri, posebno železničkoj, i energetici.
Na sastanku je konstatovano da će poseban podsticaj toj saradnji dati današnja poseta delegacije privrednika Kine.
Đejfi je na čelu kineske privredne delegacije u četvoreodnevnoj poseti Srbije, započetoj 18. juna. U delegaciji je oko 120 predstavnika 55 kineskih kompanija.

Predsednik PKS Miloš Bugarin kaže da je Kina najznačajniji privredni partner Srbije u Aziji i ukupni bilateralni odnosi dve zemlje podignuti su na najviši nivo uspostavljanjem strateškog parnerstva.

Bugarin je izrazio očekivanje da će međusobnim kontaktima srpskih i kineskih privrednka rezultirati novim poslovnim aranžmanima na obostranu korist i zadovoljstvo.

On je rekao da je spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u porastu uz ogroman deficit na srpskoj strani.

U prošloj godini spoljno trgovinska razmena Srbije i Kine iznosila je 1,3 milijarde evra, od čega je izvoz Srbije u Kinu bio četiri miliona dolara, dok je u prva četiri meseca ove godine dostigla 512 miliona evra.

Najznačajniji oblik privredne saradnje između dve zemlje je robna razmena dok su ulaganja iz Kine u Srbiju na veoma niskom nivou.

Robna razmena beleži konstantan rast poslednjih osam godina, ali veliki deficit na strani izvoza iz Srbije može biti ograničavajući faktor u daljoj privrednoj saradnji, navela je PKS.

Bugarin je kazao da Srbija ne može mnogo da promeni rezultate na polju trgovine i smanji deficit, ali je istakao da je strateško partnerstvo dalo rezultate, jer se sve više kineskih kompanija interesuje za mogućnosti poslovanja u Srbiji.

U 2010, Kina se nalazila na četvrtom mestu spoljnotrgovinskih partnera Srbije, odmah posle Nemačke, Ruske Federacije i Italije.

U prva četiri meseca ove godine izvoz Srbije bio je 600.000 dolara, dok je uvoz iz Kine bio 511,5 miliona dolara.

Prikazani podaci o uvozu odnose se na robu kineskog porekla, a o izvozu po osnovu destinacije. Ovo treba imati u vidu jer prema zvaničnim podacima Kine, 51 odsto ukupnog kineskog izvoza je preradni izvoz, odnosno pod tuđom robnom markom.

Od ukupnog uvoza iz Kine, 400 miliona dolara je uplaćeno kineskim firmama, dok je ostatak uplaćen kompanijama koje imaju proizvodnju u Kini, a nisu kineske.

Predsednik PKS je naveo da Srbija postepeno izlazi iz recesije i da polako povećava privredni rast, podsetivši da je u prošloj godini rast BDP-a iznosio 1,8 odsto dok je izvoz povećan za 17,4 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Međutim, on je naglasio da je neophodan još brži privredni razvoj kako bi Srbija dostigla razvijene zemlje.

Miloš Bugarin je rekao da strani investitori u Srbiji imaju nacionalni tretman i da Vlada Srbije nudi i garantuje stranim investitorima posebne podsticajne programe i incijative. Kao primer je naveo da za investiciju od najamanje pola miliona evra kojom će biti otvoreno 10 novih radnih mesta, država garantuje od 2.000 do 10.000 evra po radnom mestu dok za investicije od najmanje 200 miliona evra i 1.000 novih radnih mesta garantuje 25 odsto od ukupne investicije.
 
Natrag
Top