Ćuprija - Epidemija žutice ne jenjava

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Epidemija žutice ne jenjava[/h]




Ćuprija -- Epidemija zarazne žutice (tip A) na području Pomoravskog okruga, uz sve preduzete mere, i dalje se širi. Obolela ukupno 31 osoba,a samo u prošloj sedmici sedam.


5dd4dd62dc1ab054cccaa820f82490x370_zutica.jpg



Reč je o četiri osobe iz sela Drenovca i tri iz sela Golubovca u opštini Paraćin, rekao je Radovanović načelnik Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravlje u Ćupriji epidemiolog dr Goran Radovanović, i dodao da su "novooboleli svi iz epidemijskog, uglavnom, porodičnog kontakta". .
Jedna obolela osoba iz sela Golubovca "negira bilo kakav kontakt sa obolelima i odbila je da se leči u bolnici, ali verujemo da je bila u kontaktu sa obolelom osobom", rekao je Radovanović.

On je dodao da su danas primljene još dve osobe sa sumnjom na zaraznu žuticu i čeka se laboratorijska potvrda bolesti.

Radovanović je istakao da je prošla sedmica, pedeseta od prvog dijagnostikovanog slučaja zarazne žutice u Pomoravlju, "bila sa najviše obolelih" i ponovio da bi "epidemija mogla da se širi i razvlači do proleća".

Epidemija je krenula 27.septembra iz sela Drenovac u opštini Paraćin, gde je i najviše obolelih, a zatim su stizali oboleli iz sela Sekirica, Golubovac, iz gradski centara Paraćin i Ćuprija, podsetio je Radovanović.

On je rekao da su i dalje na snaži mere opštinskog Štaba za vanredne situacije Paraćina za suzbijanje širenja bolesti, a posebno rigorozan nadzor nad objektima, bunarima, hranom, pranjem i dezinfekcijom ruku ...

"Epidemiološka situacija je nepovoljna, objekti za snebdevanje vodom su plitki, a kretanje stanovništva veliko i sve ukazuje da je izvor zaraze čovek, da se bolest prenosi kontaktom i da se ne mogu isključiti i novi slučajevi", rekao je Radovanović.

On je ponovio da i dalje važi teza o "prelivanju epidemije iz sela Mozgovo kod Aleksinca, jer na to upućuju prva dva inicijalna slučaja bolesti - obolele osobe iz Dranovca koje su u tom selu (Mozgovo) bile na svadbi".

"Reč je o zaraznoj žutici, tip A, koju smo prijavili za selo Drenovac i preduzeli sve higijensko-sanitarne mere u selu, pre svega, u Dečjem vrtiću i školi", rekao je Radovanović.

On je podsetio da u Pomoravskom okrugu, koji obuhvata šest opština Pomoravlja, Resave i Levča, u poslednjih 12 godina nije bilo zarazne žutice, a da se obična žutica pojavljivala ciklično svakih šest do sedam godina.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ćuprija: Od žutice obolelo 33







Ćuprija -- Centar za prevenciju i kontrolu bolesti Zavoda za javno zdravlje u Ćupriji je do danas evidentirao 33 osobe obolele od zarazne žutice.


12446262674733258c6dc20666695320_orig.jpg



Prema rečima epidemiologa Gorana Radovanovića 26 obolelih od hepatitisa tipa A je iz Drenovca, četiri iz Golubovca, po jedan iz Sikirice i Paraćina i jedna osoba iz Ćuprije.

Na infektivnom odeljenju Opšte bolnice u Ćupriji trenutno su hospitalizovane četiri osobe.

Tokom prošle sedmice je registrovan samo jedan novi slučaj, ali to ne znači da epidemija jenjava jer je period inkubacije oko mesec dana
i očekuje se da će obolelih biti i tokom sledeće godine.

Epidemija se pojavila krajem septembra u selu Drenovac kod Paraćina, odakle je i većina obolelih. Pretpostavlja se da je epidemija preneta
iz sela Mozgovo kod Aleksinca gde je od početka leta od zarazne žutice obolelo oko 80 osoba.

Najveći broj obolelih je iz grupe radno aktivnog stanovništva. Svi oboleli su povezani što ukazuje da je kontakt preko zagađenih predmeta dominantan put prenošenja bolesti.

Štab za vanredne situacije opštine Paraćin je naložio sve sanitarno higijenske mere zaštite od epidemije u Drenovcu kao što su dezinfekcija svih bunara i poljskih toaleta, preporučio je upotrebu flaširane vode za piće ili iz gradskog vodovoda, naredio dezinfekciju škole u Drenovcu, kao i nadzor nad prometom hrane.

Na području Pomoravskog okruga epidemije zarazne žutice nije bilo 12 godina, a zaraza se ciklično javlja na šest do sedam godina.

Osim u paraćinskoj i ćuprijskoj opštini, u ostalim opštinama Pomoravskog okruga za sada nema slučajeva obolelih od zarazne žutice. Prvi simptomi žutice su visoka temperature, glavobolja, malaksalost i mučnina, a period inkubacije je oko mesec dana.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top