Čudovišta živela u Srbiji na moru

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Čudovišta živela u Srbiji na moru











Izvor:
Novosti.rs








Otkriće fosila mamuta kod Viminacijuma otvorilo još jednu stranicu tajanstvene praistorije na podneblju Balkana. U morskim dubinama, na mestu današnjeg Beograda, vrebala ajkula s čeljustima zastrašujućih dimenzija.


a.jpg



ROĐACI Vike, Kike i mamuta čiji su fosili nedavno otkriveni u Viminacijumu, bili su sve do pre nekoliko decenija, ma kako čudno zvučalo, najpoznatija morska čudovišta u Srbiji, kažu naši geolozi. Naime, alasi su često u mrežama nalazili ogromne kosti iz mulja Save i Dunava, a zatim ispredali mitove o monstrumima koji su tu živeli pre biblijskog potopa.

Prava riznice gigantskih zuba, kljova i kostiju izronila je iz milenijumskog mraka iz Save i Dunava između dva svetska rata, kad su se na rekama pojavili veliki brodovi-bageri koji su kopali šljunak i pesak.

[SIZE=+0]Savremeni radnici rečnih bagera kažu da i danas iz Dunava vade kosti mamuta i ogromnih jelena koji su živeli u vreme kad se Srbija nalazila pod okeanom odnosno na obalama Panonskog mora. Ono je, tvrde naučnici, tokom 30 miliona godina nadolazilo i povlačilo se, da bi pre 600.000 godina konačno nestalo kroz Đerdapsku klisuru. Geolozi kažu da je to dugo vreme samo tren burne istorije, 4,6 milijardi godina stare Zemlje na kojoj se tek nedavno, pre 542 miliona godina pojavljuju prvi oblici života. Tlo Srbije, na kome danas živimo, najduži je deo te istorije bilo na dnu praokeana i mora u kome su živeli ljuskari i korali. Od njihovih fosila stvoreni su bregovi Topčidera, Tašmajdana i Kalemegdana. Po teritoriji današnje Srbije puzale su čudne praživotinje - trilobiti i džinovski vodeni škorpioni.

- Njihove fosile danas prirodnjaci nalaze na vrhovima Rtnja i Kopaonika, Deli Jovana i Gornjaka koji su pre oko 300 miliona godina bili nekoliko stotina metara ispod okeanske površine - zapisao je čuveni geolog dr Milodrag Anđelković. - U sledećih sto miliona godina okean se pretvorio u plitko i toplo more iz kojeg su provirili vrhovi Kopaonika na kome rastu prve kopnene biljke. Nekoliko desetina miliona godina kasnije, u planinama istočne Srbije bujale su prašume rođaka rastavića, visokog 40 metara, čiji se ugljenisani ostaci danas vade iz podzemnih kopova kao najkvalitetniji kameni ugalj.

- U periodu jure, pre 165 do 125 miliona godina, more je ponovo narasalo, a na njegovom dnu su vladali čudni glavonošci amanoti i proždrljivi puževi koji su svojom kiselinom topili oklope protivnika i proždirali ih. Kraj obale su plivale prve velike morske nemani ihtiosaurusi, dok su na pučini jedrili pterodaktili loveći oklopljene praribe - naslikao je prošlost dr Anđelković.

[SIZE=+0]- Pre 70 miliona godina počelo je moderno doba geološke istorije, a na kopnu Šumadije rastu prabanane, fikusi i palme, a guste prašume se šire u nedogled - opisao praistorijsku Srbiju geolog dr Nikola Milojević. Po njegovim rečima, u plićacima toplog mora kod Beograda vrilo je od života, o čemu svedoče fosili u tlu Topčidera i Rakovice, a u dubinama Slavije i Višnjice vrebala je najveća neman svih mora ajkula karhorodon s čeljustima zastrašujućih dimenzija - dva puta 1,5 metara. On je smeo da napadne čak i vladara srpskog mora - kita cetoterijuma.
[/SIZE]
[/SIZE]
 
Natrag
Top