Crtežom mališani teraju strah

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Svako dete muče određeni strahovi, bez obzira na uzrast. Deca prolaze kroz različite faze razvoja u kojima su izuzetno labilna i podložna strahovima. U prvih pet godina života proživljavaju pet oblika straha koji će ih pratiti tokom celog života: strah od gubitka fizičkog kontakta, strah od nepoznatih ljudi i strah od razdvajanja dominiraju do treće godine života.

61414_svstrah01fotoshutterstock_f.jpg


Oko treće godine života razvija se i strah od uništenja, a između četvrte i pete godine života strah od smrti. Roditelji ne mogu da spreče pojavu ovih strahova, ali mališanima mogu da pruže podršku u njihovom savladavanju i daju im sigurnost koja im je toliko neophodna.

Za početak otkrijte šta kod vašeg deteta izaziva strah. Pri tom se uzdržite od davanja bilo kakvih ocena! Dečji razlozi za strah su često - barem za njih - veoma realni, iako će se vama možda učiniti bezazlenim. Deca se podjednako plaše čudovišta u ormanu kao i velikog psa na ulici ili malog grubijana iz obdaništa. Uopšte nije važno da li im objektivno preti opasnost, jedino što je bitno jeste da je subjektivno doživljavaju kao takvu. Sada vi treba da se umešate: shvatite mališanov strah isto tako ozbiljno kao što ga i on shvata. Umirujući komentar "pa to nije ništa!" sigurno mu neće pomoći.

Upotrebite svu svoju maštu i mnogo strpljenja da biste razumeli poreklo njegovog straha i zajedno s njim razvijajte strategije za borbu protiv opasnosti koje vrebaju iz mraka. Recite mu da opiše ili nacrta čudovište iz ormana, jer je deci potrebno da svom strahu daju konkretan oblik. Ponekad će biti dovoljno da pored njegovog čudovišta nacrtate zmaja koji će ga uplašiti i oterati iz dečje sobe.

Upravo kada je reč o irealnim dečjim strahovima, deca često imaju najbolje ideje šta treba učiniti. Obavezno prihvatite njihove kreativne zamisli! Na taj način ćete pomoći detetu da razvije poverenje u vlastite načine rešavanja problema i samo stekne uverenje da je hrabro i jako. Ne pokušavajte da problem rešite na brzinu, već budite strpljivi prilikom razvijanja strategije borbe protiv onoga što izaziva strah. Pružite detetu osećaj da ćete zajedničkim snagama prebroditi situaciju koja ga plaši. Vaše poverenje u njegovu snagu prenećete i na njega, a to je početak uspešne borbe protiv strahova u budućnosti.

Izvor:Blic Online
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Crteži

U psihologiji crtež predstavlja individualnu tvorevinu u kojo se izražava ličnost ispitane osobe.Zbog toga se crtež najviše koristi za upoznavanje ličnosti.Izučavanje crteža naročito je korisno kod deteta.Spontani crtež deteta ima više tema.
-To je igra koja mu donosi radost,
-Dete ima želju da ponovi ono što vidi, da uspostavlja kontakt s realnošću,
-Dete komunicira kroz crtež s drugim osobama, prikazajući im ono što samo oseća, što je njegov način života,
-Kroz crtež kao i u snu postoji mogućnost ispunjenja želja deteta, može da zadovolji crtežom želje koje nije ispunilo u stvarnosti,
-Pored svega ovoga, crtež za dete ima i izvesnu magičnu snagu, to je jedna vrsta vezivanja za predmete i osobe kojima teži a koje putem crteža nastoji da oblikuje.

Evolucija crteža kod dece

-Dete pravi mrlje vodom, kredom, bojicama.
-Krajem prve godine života počinje da "Škraba", uzima punom rukom olovku i " crta ", najčešće u spirali od centra ka periferiji nalevo.
-Oko druge godine, povlačeći horizontalne cik-cak linije s leva na desno, dete spontano izjavljuje da piše.
-Oko treće godine već pokušava da realno predstavlja predmete, koji ga okružuju i zaokupljuju njegovu pažnju - kuća, dete, životinja.
-Šhematski crtež oko 5 godine, dete već može da nacreta poznati objekat, a da ne gleda.To je umetnički period deteta od 5-9 godina.Dete crta stvari za koje zna da postoje.

Osnovi testovi za koje koriste crtež

To su testovi za procenjivanje intelektualnih potencijala, kao i testovi ličnosti.Testovi na taj način - u vidu crteža omogućavaju upoznavanje mentalnog uzrasta deteta, naročito sagledavanje unutrašnjeg sveta, preokupacije, način osećanja, vezanost za porodicu kao i teškoća u svemu tome što može da postoji.
Crtež se rutinski koristi u svakom psihoterapeutskom radu s decom, kao direktno sredstvo istraživanja, jer se dete mnogo lakše projektuje crtežom svoju tugu, psihološku sferu ili svoje radosti , lepe doživljaje, nego pomoću verbalnog komuniciranja.

Izvor:savetovalistezabebe.com
 
Natrag
Top