Crnoj Gori poplave zasad ne prete

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Crnoj Gori poplave zasad ne prete












Izvor:
Novosti.rs






Stručnjaci uveravaju da neće biti naglog topljenja snega i obilnijih padavina. Nivoi Skadarskog jezera, Bojane, Morače ili Lima tek neznatno porasli.



reg-cg-nema-poplava_310x186.jpg



PODGORICA - Iako se još priča o vanrednoj situaciji, visini snega i pomoći ugroženima, sve češće se razmatra još jedna važna tema: hoće li topljenje snega i nove padavine uticati na to da se ponovi situacija s kraja 2010, kada su mnoga područja bila zahvaćena poplavama.
Hidrolozi, koji svakodnevno prate situaciju, kažu da zasada ne treba brinuti, jer je nivo Skadarskog jezera povećan za protekla 24 sata tek nekoliko santimetara, a Morače za 80. Nema ni prevelikih dotoka na rekama Bojani, Limu i Tari.


- Temperature rastu, ali sneg se lagano topi. Padavina neće biti do kraja nedelje. Sve to ukazuje da ne treba brinuti, da sadašnje stanje neće uticati na izazivanje nekih većih posledica - rekao je Darko Novaković, načelnik Sektora za hidrologiju.
Na Cetinju je mnogo snega. Rastu temperature, ali uz predan rad gradskih službi i čišćenje atmosferske kanalizacije, ne bi trebalo da bude većih problema.

- U samom gradu, koliko je sada to moguće, treba obezbediti funkcionisanje svih odvoda. Naravno, mora se nastaviti sa odvozom snega, što su i radile gradske službe minulih dana. Ne bi bilo dobro da bude padavina, naglog topljenja snega, ali i priliva podzemnih voda ka Rijeci Crnojevića. Ali nadamo se da do toga neće doći - naveo je Novaković.
Iako su Ulcinjani ovih dana strahovali od rasta vodostaja na Bojani i poručivali da treba pojačati nasipe, naš sagovornik uverava da je situacija na toj reci, ali i Drimu, izuzetno povoljna.

- Ako ne bude padavina u našem slivu, kako prognoziraju meteorolozi, a ni na albanskoj strani, neće biti značajnih promena na reci Bojani, a ni na Skadarskom jezeru - optimista je Novaković.
On poručuje da je dobro stanje na rekama na severu države, pa ne postoji opasnost od izlivanja Tare, Lima ili Ćehotine.
- Sve bi to bilo u formi nagađanja. Reke su mirne, i narednih sedam-deset dana ne može se desiti ništa dramatično - ocenio je načelnik Sektora za hidrologiju.

Kraška polja, u koje se svrstava i nikšićko, podložna su poplavama zbog poniranja vode. To se pokazalo i decembra 2010.godine, kada je taj kraj pretrpeo gotovo najveće štete. Sada je situacija bolja, naročito ako se ima u vidu da su akumulacije gotovo prazne.

- Kanali odvode vodu ka Bjelopavlićkoj ravnici i turbinama za proizvodnju električne energije. Drugo, u tom delu su i akumulacije koje su, uslovno da kažem, gotovo prazne, pa se u njih može sliti velika količina vode. To je svakako povoljno i za naš energetski sistem - objasnio je hidrolog.
On je naveo da je povoljna situacija i u Zetskoj ravnici, jer podzemne vode otiču ka Skadarskom jezeru. Zaključuje da se rekordi dostignuti krajem 2010. i početkom 2011. godine neće ponoviti, jer se sneg lagano topi, a padavina narednih dana neće biti.

 
Natrag
Top