Crnogorci neće gej brakove

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Crnogorci neće gej brakove




Izvor:
Press.rs



Ustavni sud Crne Gore nije prihvatio inicijativu savetnika premijera Jovana Kojičića da se Porodični zakon proglasi neustavnim, jer se njime navodno uskraćuju prava LGBT osoba da žive zajedno.


gej.jpg



Sudija Ustavnog suda, Desanka Lopičić, kazala je da je zakonodavac na osnovu ustavnog ovlašćenja Porodičnim zakonom odredio brak i odnose u porodici.Osporenom odredbom niti se uređuje niti zabranjuje postojanje istopolnih zajednica. To pitanje ne treba da bude predmet Porodičnog zakona, rekla je ona.
Lopičić je, kako prenose podgorički mediji, kazala da postoji prostor za pravno uređenje istopolne zajednice donošenjem posebnog propisa. Porodični zakon ne predstavlja smetnju da se istopolne zajednice pravno urede donošenjem posebnog propisa, navela je ona.
Izvršni direktor LGBT Foruma Progres, Zdravko Cimbaljević, kazao je da ta organizacija ceni to što su prava LGBT osoba razmatrana pred Ustavnim sudom, te da je to potvrda da su prava seksualnih manjina nezaobilazni dio pravnog, stručnog, političkog i socijalnog diskursa u Crnoj Gori.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
LGBT turisti treba da zaobiđu Crnu Goru






Izvor:
B92.net



Za razliku od heteroseksualnih parova, istopolni supružnici koji žele odmor i avanturu moraju dva puta da razmisle pre nego što odluče gde će da provedu medeni mesec.

1708853164f1aa2e81117e891070846_orig.jpg


Zato je amerčki portal Huffington post preneo listu zemalja, ujedno i turističkih destinacija koje predstavljaju rizik za pripadnike LBGT populacije.

Deseto mesto na listi iza Nigerije, Jamajke, Ugande, Gvajane, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Barbadosa, Beliza, Malezije i Egipata, zauzela je Crna Gora.

Gaytravel opisuje Crnu Goru kao zemlju u kojoj su homoseksualci diskriminisani od 1977. godine, i od tada se nastavlja negativan konzervativan stav. Slična situacija je u mnogim bivšim zemljama Sovetskog Saveza, u Belorusiji i Ukrajini.

Portal se poziva i na izjavu ministra za ljudska i manjiska prava Ferhata Dinoše koji je kazao da ne bi bio srećan kada bi znao da "toga ima u Crnoj Gori".

"Bez obzira na seksualnu orjentaciju, trudićete se da zaobiđete Iran, Avganistan, Somaliju, kao i druge zemlje u kojima su Zapadnjaci meta nasilja", kaže Endru Kolins, savetnik LGBT osoba za putovanja i odabir destinacija.

On je dodao da neka mesta na prvi pogled izgledaju savršeno, ali da homoseksualce ipak neće dočekati raširenih ruku.

"Postoje destinacije koje su Zapadnjacima privlačne, ali u kojima je homoseksualnost čak ilegalna", kaže Kolins.

Prema podacima međunarodne asocijacije koja štiti LGBT prava homoseksualna aktivnost među muškarcima zakonom je zabranjena u 78 zemalja, dok je u 45 zemalja zabranjen kontakt među ženama.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Samo dve javno deklarisane LGBT osobe u Crnoj Gori









Izvor:
Blic.rs






Diskriminacija LGBT populacije u Crnoj Gori i dalje je prisutna na svakom koraku, ocenio je danas zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković i poručio da je ključno da pripadnici te populacije razviju poverenje u nadležne institucije.


osnovana-nvo-prava-lgbt-gradana-crne-gore-slika-6497.jpg



On je, na konferenciji o položaju pripadnika LGBT populacije, koju je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa misijom Saveta Evrope u Crnoj Gori, kazao da ne misli da Crna Gora zaostaje za drugim članicama te organizacije po pitanju zaštite LGBT prava.

Prema izveštajima Saveta Evrope, Crna Gora nije specifična u odnosu na druge zemlje, ali moram da kažem da su pripadnici LGBT i dalje diskriminisani, odnosno da je diskriminacija prisutna na svakom koraku, naveo je Baković.



On je ukazao da se po broju pritužbi ombudsmanu, policiji i tužilaštvu, ne može suditi o realnom stanju jer bi se, kako je naveo, stekao utisak da je stanje idealno, iz razloga što je broj pritužbi jako mali.


"Realno stanje, međutim, nije tako. Imamo samo dve javno deklarisane LGBT osobe u Crnoj Gori i to je značajan pokazatelj. Ne treba biti preterano pametan da se zaključi zašto ostali i dalje žive u senci zato što nema poverenja u institucije sistema", kazao je Baković.


Savetnik premijera za ljudska prava i zaštitu od diskriminacije Jovan Kojičić kazao je da generalna percepcija crnogorske javnosti nije naklonjena LGBT tematici.


"Ali, danas je bolje nego što je bilo juče, a sutra će biti bolje nego što je danas", kazao je on.


Izvršni direktor LGBT Foruma progres Zdravko Cimbaljević kazao je da LGBT populacija ne traži nikakve povoljnosti ni drugačiji tretman, već samo tolerantnost, prihvatanje i pravo na dostojanstven život. Dozvolite nam da dišemo punim plućima i ne stidite nas se zbog naše različitosti, apelovao je Cimbaljević.
 
Natrag
Top