Crni automobili opasniji od belih

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
24. jun 2010.

Crni automobili opasniji od belih

U istraživanju koje je trajalo 20 godina pokazalo se da su crni automobili najopasniji, dok su beli, zlatni i žuti najsigurniji automobili u saobraćaju.

8581917884c23251c8c3c1762346714_extreme.jpg


Automobili crne boje će u 47 odsto slučajeva češće biti učesnici u sudaru i nesrećama nego automobili drugih boja, prenosi Metro portal. Razlog je jasan - nije važno ko je za volanom (osim ako se radi o pijanoj osobi) već je problem u samoj boji i smanjenoj uočljivosti takvih automobila, objašnjavaju istraživači.

Crni, sivi, srebrni, crveni i zeleni uopšte se ne ističu u odnosu na okolinu i pozadinu, pejzaž i ostale učesnike u saobraćaju.

Do tih zaključaka su došli stručnjaci sa Univerziteta Monash iz Australije koji su analizirali izveštaje o automobilima iz 850,000 slučajeva saobraćajnih nesreća - uzimali su u obzir podatke o automobilu, vremenu i obliku nesreće. Komercijalna vozila, poput taksija izostavljena su iz istraživanja.

Nakon što su pokušali da otkriju da li određena boja privlači vozače sklone riziku i podstiče ih na divlju vožnju, istraživači su otkrili da su automobili crnih nijansi najčešći učesnici saobraćajnih nesreća. Tokom dana mogućnost da učestvuje u nesreći veća je za 12 odsto kod crnih automobila u odnosnu na bele, a predveče i tokom noći taj se procenat penje na 47. Kako se navodi u časopisu Safety Science, odmah iza crnih slede sivi i srebrni pa crveni i plavi.

Stručnjaci se slažu da boja vozila igra veliku ulogu kad se posmatraju sigurnosni faktori u saobraćaju, ali kako dodaje dr Stuart Newstead, važnije je to kako se vozači ponašaju, da li piju ili voze pod uticajem opijata.

„Moguće je da najjednostavnije rešenje, poput upaljenih svetala tokom dana, može efikasno smanjiti rizik (od nesreće) koji je posledica boje vozila", zaključuje na kraju Newstead.

Izvor - AutoKlub.hr





 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
968
ja otkidam na bele sada kada plozim ostalo mi je jos da izadjem na voznju moji su mi obecali da mi uzimaju naj noviji beli megan
 
Učlanjen(a)
13.06.2010
Poruka
275
od bele boje se odbija svetlost TAK da su upadivljiji a sam tim i bezbedniji u vožnji.:acute:
 
Natrag
Top