Crkvenost kao merilo pobožnosti

Član
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
12
Danas se često može čuti verujem u Boga ali ne idem u Crkvu. Zanimljivo da je tu istu Crkvu i dao ljudima Bog kao mesto spasenja. Pa ne što više da kažemo da li je moguća pobožnost bez njenog temelja Crkve?
(kada kažem Crkva mislim iskljućivo na Ortodoksiju ili Pravoslavlje kao jedini ispravan način poštovanja i slavljenja Boga)
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Lično mislim da je dobro odlaziti u crkvu gde se čovek najbrže puni pozitivnom energijom ali isto tako crkvenost nije merilo pobožnosti..ima ljudi koji odlaze u crkvu ali dela njihova nisu dobra..nije dovoljno biti crkven pa da se kaže da je neko verujući..samo Gospod vidi duše naše...
 
Učlanjen(a)
14.07.2010
Poruka
86
Ne dozivljava svako crkvu na isti nacin,stoga se i ne pune svi pozitivnom energijom tamo.
Postalo je pomodarstvo ici u crkvu.Pa se sad guraju u redu za pricest,psuju,mrste..
Samo "osoblje" u Bogomoljama nebi ni komentarisao previse.
Ogromna je razlika izmedju crkvi i manastira.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Ne dozivljava svako crkvu na isti nacin,stoga se i ne pune svi pozitivnom energijom tamo.
Postalo je pomodarstvo ici u crkvu.Pa se sad guraju u redu za pricest,psuju,mrste..
Samo "osoblje" u Bogomoljama nebi ni komentarisao previse.
Ogromna je razlika izmedju crkvi i manastira.
Slažem se sa tobom da čovek može videti "svašta" u bogomoljama..posle dugo godina komunizma ljudi ne znaju da se ponašaju u hramovima...nemaju smirenosti..ali ni to opet nije merilo duša njihovih..šta da se radi ta duga pauza koju smo svi imali ostavila je posledice na nama...sada u crkvama vidim imaju male brošurice ponašanje u hramu...deca uče od roditelja a naši roditelji nisu išli u crkvu i od koga naučiti...ja se opet radujem da se svet vratio u hramove ..i neka se guraju..veća je šansa da se promene u dobre ljude..i put od hiljadu milja počinje prvim korakom...polako a mi smo tu da im pomognemo da ih poučimo strpljivo.....ja sam jednom popu zamerila što je stalno deleći pričest govorio zini..strašno...i na kraju kad sam mu zamerila i rekla on se popravio..pa je posle lepo govorio otvorite usta...šta da se radi treba imati LJUBAVI za sve
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Pa zamjerila bih uvodnom postu ovo:

(kada kažem Crkva mislim iskljućivo na Ortodoksiju ili Pravoslavlje kao jedini ispravan način poštovanja i slavljenja Boga)

Iako sam Pravoslavka, nisam isključiva i nikada ne dajem ovakve izjave. Za nas je Pravoslavlje prava vjera, za druge ljude je neka druga vjera. Valjda ćemo se složiti sa činjenicom da postoje i drugi ljudi sem nas pravoslavaca.Crkva je važna za obavljanje Svetih Tajni i učestvovanja u Liturgijskom životu, ali ne i sa religioznošću.Kada čovjek živi Bogom, niko mu to ne može oduzeti, niti mu odlazak u crkvu to može poboljšati i količinu pobožnosti uvećati.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
(Po Mateju, 16,18) "A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovome kamenu sazidacu crkvu
svoju,i vrata paklena nece je nadvladati."


Rec „crkva“ koja se pojavljuje ovde i na josh stotinak mesta u „Novom Zavetu“ nije pravilno prevedena sa grckog jezika.

U svakom od tih slucajeva, crkva je prevod s grcke reci ekklesia.
Ona se sastoji od dve krace reci: ek, ("iz") i kaleo, ("zvati").
Stoga, bukvalno znacenje reci ekklesia bi bilo "dozvani".
Ona NE oznacava gradjevinu ili versku ustanovu.

Postavlja se pitanje zashto su u grckom prevodu koristili baš ovu rec? Da li su je izmislili? Nisu je izmislili, vec su je prepisali iz grckog prevoda Tanaha („Starog Zaveta“), poznatog pod nazivom Septuaginta.

U tom tekstu ekklesia se pojavljuje umesto hebrejske reči קהל (kahal).
Ona ima značenje zbora, sabora ili skupshtine, i upravo je tako i prevedena u Tanahu na srpskom jeziku.
(2.Mojsijeva, 12,6) "I cuvajte ga do cetrnaestoga dana ovoga meseca, a tada savkoliki
zbor Izrailjev neka ga zakolje uvece."

(5.Mojsijeva, 18,16)" Po svemu sto si iskao od Gospoda Boga svojega na Horivu na dan
sabora svojega govoreci: da vise ne cujem glasa Gospoda Boga svojega i da vise ne gledam ognja toga velikoga, da ne poginem."

(Psalam 22,22) "Kazujem ime tvoje braci; usred skupstine hvalicu te"

Sasvim je jasno da se rec "kahal", a samim tim i ekklesia, odnosi na Izabrani Narod,
Izraelce.
Da se primetiti da su grcki prevodioci odabrali pravu rec, jer Izraelci su bili "dozvani" iz Egipta.

Ali odakle se pojavila rec Crkva?
Iz samih crkvenih krugova se cesto moze cuti da naziv vodi poreklo od grcke reci kuriakon ili kyriakon, ali da bi se prihvatilo ovakvo objashnjenje, potrebno je pustiti mashti na volju i primeniti verbalnu gimnastiku. :roll::fool:

Osim toga sto ove reci nemaju gotovo nikakvih slicnosti, kuriakon oznacava gradjevinu (dom gospodara), a ne zbor ili skupshtinu ljudi, kao ekklesia ili kahal.
Takodje, ta rec se ne pojavljuje nigde u Bibliji.

Pravo poreklo reci crkva pronalazimo u grckoj reci Circe.
Svaka enciklopedija mitologije nam moze reci da je Circe bila cerka Heliosa,
boga Sunca!


U pitanju je josh jedan oblik obozavanja Sunca, pomeshan s'verom u pravog Mesiju.
Od imena te starogrcke boginje i carobnice, koja je koristeci vino i opijate pretvarala ljude u svinje i druge zivotinje, vode poreklo nazivi za Crkvu i u drugim evropskim jezicima: u engleskom Church, u nemackom Kirche, u holandskom Kerk, u ruskom Церковь...

Evo slika Circe ili Kirke
1620671554.gif
Circe_LChalon.jpg

Opsirnije o njoj na sledecem linku --> [ame="http://hr.wikipedia.org/wiki/Kirka"]http://hr.wikipedia.org/wiki/Kirka[/ame]

(Otkrivenje 17: 1-5)
"I dodje jedan od sedam andjela koji imahu sedam casa, i govori sa mnom govoreci mi: hodi da ti pokazem sud kurve velike, koja sedi na vodama mnogima;
S kojom se kurvashe carevi zemaljski, i koji zive na zemlji opishe se vinom kurvarstva njezina.
I uvede me duh u pusto mjesto; i videh zenu gdje sedi na zveri crvenoj koja bese puna imena hulnijeh i imase sedam glava i deset rogova.
I zena bese obucena u porfiru i skerlet i nakicena zlatom i kamenjem dragijem i biserom, i imase casu u ruci svojoj punu mrzosti i poganstine kurvarstva svojega;
I na celu njezinu napisano ime: tajna, Vavilon veliki, mati kurvama i mrzostima
zemaljskima."

Da se covek dobro zamisli, zar ne ? :roll: :acute:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
danas se često može čuti verujem u boga ali ne idem u crkvu. Zanimljivo da je tu istu crkvu i dao ljudima bog kao mesto spasenja. Pa ne što više da kažemo da li je moguća pobožnost bez njenog temelja crkve?
(kada kažem crkva mislim iskljućivo na ortodoksiju ili pravoslavlje kao jedini ispravan način poštovanja i slavljenja boga)

само постоји питање колико су разне помесне цркве остале верне православљу.
 
Natrag
Top