Crkva u sluzbi naroda

Kako ste zadovoljni svojim manastirom - crkvom i parohijanima u vasem mestu

  • vrlo sam zadovoljan

    Votes: 11 36,7%
  • u celini sam zadovoljan

    Votes: 8 26,7%
  • nisam dovoljno zadovoljan

    Votes: 3 10,0%
  • Nisam nimalo zadovoljan

    Votes: 8 26,7%

  • Total voters
    30
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
20
Zasto bih postavio ovu temu?
Prvenstveno smatram da je narod to jest ljudi deo ove planete i da se kao jedna vrsta bori za svoj bolji zivot i sutrasnjicu uzdajuci se u svoju veru.
Vere su razlicite i svakoj se klanjam jer svaka radi u interesu svog naroda.

U pravoslavnoj veri postoje manastiri i u njima zivalj koji je potpuno predat veri i bogu (nadam se da je tako) i u to osoblje mi vernici gledamo kao u boga, verujemo u njih slusamo ih i postujemo jer nas poducavaju veri itd.
Polazeci sa stanovista da je vera nesto sto sto se vekovima prenosi sa kolena na koleno dosao sam do nekih pitanja koja mi nisu jasna.

Naprimer
Da li je krstenje ulazak u veru i dali je potrebno da se placa 6000 dinara sam cin Krstenja kao sto se to radi u Manastiru Gradac u ovo vreme i u ovoj situaciji.
Da se sahrana tj opelo placa 5000 a socijalni slucajevi 4000 din.
Da li svestenik secenje kolaca uslovljava u manastiru i to bez najlonske kese u kojoj se nosi kolac
Da li je uredu da se na stocic dimenzija 70 x 50 santimetara stavi u pet do sest nivoa oko pedeset kolaca slavskih da se sve opeva odjednom i za to naplati 500 dinara po komadu
Da li je u redu da se secenje kolaca uslovljava donosenejm i slavskog zita koje u ovom kraju nikada nije kuvano za slavu.

Da li je u redu da u zenskom manastiru bude muski kaludjer koji izigrava duhovnog vodju manastira a ustvari bavi se zavodjenjem reda po pitanju glasnih razgovora, hoda po stazi, nacina oblacenja posetioca manastira, upotrebom alkohola u porti sto je zabranjeno, oblika torbi (zabranjeno je unosenje najlon kesa i nepristojnih torbi u portu manastira) a pritom se vrlo bahato ponasa prema narodu i posetiocima.
Jednostavno to osoblje koje se bavi komercijalnom umetnoscu u manastiru Gradac zeli da bude potpuno izolovano od naroda i nevoli da narod dolazi u Crkvu jer kako kazu ometa im se manastirski mir.

Sta je rezultat svega ... ?
I najstariji vernici ovog kraja su poceli da se zale da nisu zadovoljni osobljem iz manastira i da vise nece posecivati Manastir Gradac.
Da li je to cilj crkve? - da se izoluje od naroda...

Da li smo dobili jos jednu drzavu u drzavi

Zao mi je sto u svojih ponosnih 55 godina moram menjati misljenje o pravoslavlju jer znam kako je kod drugih.
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
дошло је задње време пријатељу мој.
цркве и попови имају тарифу.
владике возе бесне џипове,као мафијаши,а не би смели по канону,да имају ни своју мантију.
то су преузели од римокатолика,али шта је ту је,зато ће да се формира нова вера и религија,пред катаклизму,јер слобода је живот,а слободан у животу је онај који верује у господа бога и чини морална добра!
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
дошло је задње време пријатељу мој.
цркве и попови имају тарифу.
владике возе бесне џипове,као мафијаши,а не би смели по канону,да имају ни своју мантију.
то су преузели од римокатолика,али шта је ту је,зато ће да се формира нова вера и религија,пред катаклизму,јер слобода је живот,а слободан у животу је онај који верује у господа бога и чини морална добра!


Slažem se u potpunosti,veoma žalosno ali istinito.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Ja znam iz pouzdanih izvora da se venčanja,krstenja,svećenje vodice i opelo ne naplaćiju.Proizvoljna je stvar domaćina dali će svešteniku nešto dati ili ne.E sad što su popovi bezobrazni pa deru narod to je posebna priča.Naplaćuju se neke druge svešteničke usluge, koje nemaju veze sa gore pomenutim (osveštavanje temelja kuće,osveštavanje kuće,litije oko imanja i još neke).Lično nisam zadovoljan ponašanjem pojedinih popova.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Sve se danas naplaćuje,žalosno je to što su crkve i manastiri u današnje vreme postali institucija i dobra investicija,a ne kuća Božija kako bi trebalo biti.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sve se danas naplaćuje,žalosno je to što su crkve i manastiri u današnje vreme postali institucija i dobra investicija,a ne kuća Božija kako bi trebalo biti.
Mislim da me nisi razumela.Po kanonu ne postoji cenovnik po kome crkva (sveštenstvo) naplaćuje svoje usluge.Znači po kanonu ne bi trebalo naplaćivati venčanja,krstenja,opela....stvar je domaćina da li će svešteniku dati nešto ili ne.Popovi su postali gramzivi i bezobrazni pa su odredili tarife,pa kad ti uđe u kuću i obavi to što treba, normalno je da ga pitaš "Oče koliko dugujem".Skoro od svih se dobija isti odgovor "Tolko se daje,a ti daj koliko možeš",i naravno da te je sramota dati manje od onoga koliko je on rekao da se daje.E to je ono što narod odvraća od vere i crkve,ta popovska gramzivost,jedna od Božijih zapovesti glasi " Ne voli srebroljublje" u prevodi ne trči i ne žudi za parama.A upravo su popovi ti koji to rade.Pogledaj svakog popa kad dođe u parohiju kako je i sa čim došao.Moj je pre 15 godina došao sa starim kadetom polu raspadnutim,posle par godina 2-3,kupio je novu vektru.Svi popovi voze dobra kola i džipove.Pitanje za sve,odakle popovima novac za dobra kola,džipove i dobro uređene kuće!?
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
20
Da potpuno ste u pravu,
Kod nas svaki pop kada dodje trazi od naroda da mu pomogne da kupi krevet jer ima porodicu, a posle nekoliko godina hoce da nas pogazi besnim kolima... sa nadom i verom u boga... a volan je u dj...... rukama
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Mislim da me nisi razumela.Po kanonu ne postoji cenovnik po kome crkva (sveštenstvo) naplaćuje svoje usluge.Znači po kanonu ne bi trebalo naplaćivati venčanja,krstenja,opela....stvar je domaćina da li će svešteniku dati nešto ili ne.Popovi su postali gramzivi i bezobrazni pa su odredili tarife,pa kad ti uđe u kuću i obavi to što treba, normalno je da ga pitaš "Oče koliko dugujem".Skoro od svih se dobija isti odgovor "Tolko se daje,a ti daj koliko možeš",i naravno da te je sramota dati manje od onoga koliko je on rekao da se daje.E to je ono što narod odvraća od vere i crkve,ta popovska gramzivost,jedna od Božijih zapovesti glasi " Ne voli srebroljublje" u prevodi ne trči i ne žudi za parama.A upravo su popovi ti koji to rade.Pogledaj svakog popa kad dođe u parohiju kako je i sa čim došao.Moj je pre 15 godina došao sa starim kadetom polu raspadnutim,posle par godina 2-3,kupio je novu vektru.Svi popovi voze dobra kola i džipove.Pitanje za sve,odakle popovima novac za dobra kola,džipove i dobro uređene kuće!?

Bas tako.
Mada ja, na veliku srecu, imam na svojoj parohiji svestenika za primer. Nikada ga ne pitam koliko dugujem, niti mi on sam to kaze, i vecito ga jurim da mu dam nesto, onoliko koliko mogu i mislim da treba.
U vreme kad su poceli da zidaju novu crkvu, on je parohijanima donosio nesto kao prospekt sta je u planu i kakva ce crkva biti, a u to je, kulturno, bila umetnuta i priznanica da se, ako neko zeli, uplati u fond za izgradnju. Sto je sasvim ok. Mislim da sam dala neki prilog, ne nesto znacajno, ali opet, "cigla na ciglu - palata".
ALi stvarno mislim da je tuzno ono sto se mahom radi, i kakvi su nam i svestenici i vladike. Sto nas dragi patrijarh Pavle zna za takve da kaze: "Sta bi tek bilo da se nisu zavetovali na siromastvo"?
Eh...
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Pogledaj svakog popa kad dođe u parohiju kako je i sa čim došao.Moj je pre 15 godina došao sa starim kadetom polu raspadnutim,posle par godina 2-3,kupio je novu vektru.Svi popovi voze dobra kola i džipove.Pitanje za sve,odakle popovima novac za dobra kola,džipove i dobro uređene kuće!?
Od takvih verinka kao ti ,bez uvrede koji ce slepo da placaju globu koja im se kaze,jer nema u crkvenom kanonu,ali nijedan vladika ne kazni popa sto globi,nego sisaj ovcu dok daje vunu,kad ne daje vise vunu deri joj kozu.Sami ste ih naucili da vas globe,takoda sada nemate kome da se zalite i globice vas i dalje i vi cete i dalje placati.Reci mi sta bi sa Isusovim nalogom:zabadava ste dobili,zabadava dajte?nEMA U SVETOME PISMU NI POMENA O NAPLACAIVANJU BILO KAKVIH USLUGA,STO ZNACI DA POPOVI NEMAJU NEKE VELIKE VEZE SA HRISTOM I HRISCANSTVOM
 
Natrag
Top