CPU frekvencija, problem?

Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Pozdrav svima,

u pitanju je jedan kompjuter starijih genaracija komponenti.
CPU AMD FX-8300 osnovna frekvencija 3,3GHz(turbo boost 4,2)
MB Asus 970 pro gaming aura (AM3+ socket 942)
WIN 10 verzija 2004
BIOS Amer.Mega. 0501 od 13.01..2016.

Komp nije dugo bio koriscen, pokrenuo sam ga i azurirao se windows naravno, posle toga sam primetio (ne znam kako je bilo pre samog azuriranja) da je oborio frekvenciju memorije i cpu. Memoriju sam vratio na 1866MHz, ali nisam strucan da cackam oko cpu. CPU radi na oko 1.4GHz (multiplier je x7) u mirovanju, a kada ga opteretim (npr stres test) on bustuje na 3.3 (multiplier x16-18). Ja dok sam ga koristio ranije on je radio na oko 3,3 a bustovao na vise do 4,2.
Pogledao sma u biosu sve je postavljeno na "AUTO".

Kako da vratim da radi kao pre, na naslovnim frekvencijama 3.3-4.2? I u sta je uopste uslovilo da se sve to promeni?
Ne interesuje me overclock, samo da radi po default-u na 3.3GHz.

Hvala unapred.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.368
Mozda je oslabila RAM,od dugog stajanja,pa ne moze da izvuce.Mogao bi da normalno iskljucis komp i iz napajanja,pa da povadis RAM module,ocistis ih blagim trljanjem gumicom za grafitne olovke,a slotove sa stapicima za usi,natopi alkoholom apotekarskim i prodjes po duzini kroz slotove.Sacekaj 200ak minuta do pola sata da alkohol ispari,pa vrati module i ukljuci komp,pa pokreni i vidi sta ce se desiti.Ovo ti pisej,jer je moguce da se na module i slotove navuklo prasine,pa nema dobar kontakt.
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Ociscen je od prasine, kompresorom. Nisam to stapicem. Ali ram je sada ok, podigao je na maximalnih 1866mhz. Ali cpu ne znam kako da vratim na raspon od 3.3-4.2ghz. Ja kapiram da mu je to osnovna brzina i da tako treba da radi kada je u biosu postavljeno na "auto turbo boost".
Sa temperaturom nema problema pa da zato obara frekvenciju. Vadio sam bateriju iz ploce ali nisam dobio nista, ostalo je isto.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.368
Ociscen je od prasine, kompresorom. Nisam to stapicem. Ali ram je sada ok, podigao je na maximalnih 1866mhz. Ali cpu ne znam kako da vratim na raspon od 3.3-4.2ghz. Ja kapiram da mu je to osnovna brzina i da tako treba da radi kada je u biosu postavljeno na "auto turbo boost".
Sa temperaturom nema problema pa da zato obara frekvenciju. Vadio sam bateriju iz ploce ali nisam dobio nista, ostalo je isto.
Verovatno i njemu treba ciscenje od stare paste i staviti novu.Verovatno se CPU gerje vise nego sto treba,a kuler ne stize da ga rashladi,pa onda ne moze ni da da svoj maksimum.
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Zamenicu pastu svakako, pa cu videti.
A da li je u redu to sto mi je u biosu postavljeno sve na "auto" u vezi CPU? Ili ipak treba na manual pa uneti zeljene vrednosti?
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.368
Zamenicu pastu svakako, pa cu videti.
A da li je u redu to sto mi je u biosu postavljeno sve na "auto" u vezi CPU? Ili ipak treba na manual pa uneti zeljene vrednosti?
Ako je ranije radio na toj komandi ne vidi neki problem da i dalje bude na njoj,jer je bolje da se sam brani od nekih preteranih zahteva,koriscenja kompa i CPU-a,nego da mu zadas neku snagu i mogucnost,koju ne moze ispuniti.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Idi u CPU Configuration pa stavi Cool and Quiet na Desable C1E na Disable, Core c6 State na Disabled. AMD Turbo Core technology stavi na Enable. pa probaj. Ja imam FX8350.....
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Idi u CPU Configuration pa stavi Cool and Quiet na Desable C1E na Disable, Core c6 State na Disabled. AMD Turbo Core technology stavi na Enable. pa probaj. Ja imam FX8350.....
Bingo. To je to. Ne spusta ispod 3.3GHz Nemam vremena sad da testiram koliko bustuje na više, ali nebitno mnogo.
Hvala, živ bio!
 
Natrag
Top