Ćirić: Niži porezi možda u 2012.

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ćirić: Niži porezi možda u 2012.

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Ministar ekonomije Nebojša Ćirić izjavio je da ne veruje da će pre sredine 2012. godine biti smanjena opšta stopa poreza i doprinosa na zarade.

11124954564e5b806beb135118038948_640x360.jpg


Ćirić je na skupu u Privrednoj komori Srbije o stanju u tekstilnoj industriji kazao da se on zalaže da opšta stopa poreza i doprinosa na zarade bude smanjena na 50 odsto, a trenutno je od 62 do 64 odsto.
"U ovoj godini nije bilo moguće smanjiti poreze i doprinose zbog punjenja budžeta Srbije, ali sam ubeđen da će se to smanjenje desiti", istako je Ćirić.


On je naveo da su u okruženju poreska opterećenja na zarade zaposlenih u tekstilnoj i industriji obuće niža nego u Srbiji i precizirao da je Republici Srpskoj ta stopa 25, Sloveniji 39,2, Hrvatskoj 34 i Makedoniji 50 odsto.

U Srbiji, kako je dodao, neće biti moguće smanjenje stopa za privredne grane već opšte poreske stope.


"Smanjenje poreske stope u jednom momentu dovelo bi do manjeg priliva u budžet, ali bi se pozitivni efekti videli kroz veće zapošljavanje i prelazak iz sive ekonomije u regularno poslovanje"
, naglasio je Ćirić.

Ministar ekonomije je najavio da će u septembru Vlada Srbije doneti uredbu kojom će rokovi plaćanja biti ograničeni na 45 do 60 dana.



Tekstilci traže podršku države

Predstavnici tekstilne i kožarske industrije zatražili su od Vlade Srbije smanjenje fiskalnih i drugih opterećenja za jačanje poslovanja i konkurencije na tržištu, ukidanje carina na uvoz repromaterijala za proizvodnju koja je namenjene izvozu, podršku države u jačanju likvidnosti i izvoznih poslova kao i obezbedjivanje većeg broja kvalitetnih kadrova u bliskoj budućnosti.

Ćirić je rekao da će na narednim sednicama Vlade Srbije preneti zahteve i primedbe privrednika
i napomenuo da je država do sada odobrila podsticaje u tim granama privrede u iznosu od oko 36 miliona evra za otvaranje novih prozivodnih kapaciteta i radnih mesta.

20331633694e5b85e2ac425191880345_640x384.jpg


Kada je reč o ukidanju carine na repromaterijal za kožarsku i tekstilnu industriju, Ćirić je obećao da će u saradnji sa Ministarstvom finansija razmotriti taj problem.

Članovi odbora su preneli ministru da im je potrebno obezbeđivanje izvoznih garancija koja nedostaju u ovim granama industrije, na šta je Ćirić odgovorio da se sprema dokapitalizacija Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) što treba da učini Vlada Srbije.



Na sednici su se čula pitanja o neizmirenim dugovanjima, pogotovo izmedju dobavljača sirovina i proizvodjača gotove robe, a postavljeno je i pitanje završetka privatizacije nekih od tih firmi.

Predsednik PKS Miloš Bugarin rekao je da sektor tekstilne i kožarske industrije zaslužuje posebnu pažnju države jer u prvoj polovini godine je zabeležio značajnije izvozne rezultata a pojedini faktori su čak zabeležili i suficit u izvozu.


Na sednici je iznesen podatak da je u sektoru tekstilne i kožarske industrije zaposleno oko 25.500 radnika i po broju registrovanih preduzeća taj sektor u industriji Srbije učestvuje sa oko 9,9 odsto, po broju zaposlenih sa 11,7 odsto, a u izvozu sa 8,3 odsto dok u izvozu sa 7,6 odsto.

U prvih šest meseci ove godine u proizvodnji tekstila došlo je do pada proizvodnje od 18,2 procenata, a takođe je zabeležen i pad zaliha i realizacije.U proizvodnji gotovih odevnih predmeta zabeležen je rast proizvodnje od 8,8 odsto, pad zaliha i rast realizacije za 12,5 odsto.

Primenom uredbe o smanjenju poreza na zarade novozaposlenih, kako je rekao, zaposleno je 2.500 ljudi od sredine juna do kraja jula, od kojih je 1.700 sa evidencije Službe za zapošljavanje, a 800 je radilo u sivoj zoni. "To je dobar rezultat ali je simbolično u odnosu na vise od 200.000 radnih mesta izgubljenih u prethodne dve i po godine", ocenio je Ćirić.

Ukupno u tekstilnoj industriji Srbije je u prvih šest meseci ove godine ostvaren izvoz od oko 300 miliona dolara, što je za više od 29,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68,6 odsto. U istom periodu industrija kože i obuće izvezla je robe u vrednosti od 148 miliona dolara, što je za 44,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine a pokrivenost uvoza izvozom je čaj 80,3 procenta.

 
Natrag
Top