Ciklama, zimska lepotica

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Ciklama, zimska lepotica[/h]

Ako ste u potrazi za nekoliko dobrih biljaka za baštu, zašto ne probate sa sađenjem ciklame? Ciklama je biljka koja broji 23 vrste, tradicionalno klasifikovana u porodici Primulaceae, ali u poslednjih nekoliko godina je preklasifikovana u porodicu Myrsinaceae. Mnoge vrste su jednogodišnje i uzgajaju se u kući, dok su višegodišnje vrste veoma izdržljive i savršene za pejzaže u hladnijim regionima. Poreklom je sa Mediterana i Afrike, a uglavnom raste u bukovim šumama, ogoljenim i stenovitim područjima i alpskim livadama.

cyclamen_v.jpg


Ciklama je najlepša biljka, koja cveta tokom zimskog perioda, a krase je mali, nežni i mirišljavi cvetovi bele ili različitih nijansi ružičaste boje. Novije sorte imaju tamnozelene listove, srcastog oblika sa srebrno-zelenim šarama, koji poput prstena izlaze iz gomolja. Cvetovi ciklame sastavljeni su od pet latica, koje su okrenute unazad i mogu biti bele, svetloružičaste i ljubičaste, do tamnocrvene boje. Svaki list ili cvet raste na pojedinačnom stablu.

Listovi na stabljikama rastu od oko 6 cm do 9 cm u visini. Listovi su oblikovani trouglasto, 2-10 cm dužine i 2-7 cm širine, često raznobojni u obliku bledo srebrne potkovice na polovini lista. Vrh lista je podeljen produžecima koji se povezuju sa stablom. Ciklama ima mnoštvo pupoljaka koji izbijaju iz samog cveta, a ukupna veličina biljke, uključujući i cvetove, je 30 - 38 cm.

cyclamen_v2.jpg


U prirodi, ciklama je u mirovanju u letnjem periodu, počinje sa rastom za vreme hladnog i vlažnog vremena, a cveta u jesen, zimu i proleće. Ako se gaji kao kućna biljka, odgovara joj svetlo mesto zaštićeno od jakog podnevnog sunca, kao i temperatura od 10 do 15 stepeni. U vreme cvetanja, ciklamu treba zalivati vodom četiri puta nedeljno, a bujniju biljku sa više cvetova i listova zalivati svakodnevno. Prihranjuje se tečnim đubrivom za cvetnice na svakih 15 dana, osim u periodu mirovanja.

Prilikom kupovine uzgojene biljke, treba obratiti pažnju da je lišće čvrsto i zdravo, da ima mnogo cvetova i pupoljaka, kao i da gomolj koji malo viri iz zemlje nema znakova truljenja. Postoji mnogo prelepih hibrida ciklame na raspolaganju, i budući da cvetaju duži period, možete odabrati Vašu biljku dok su cvetovi otvoreni i tačno ćete znati šta dobijate.

Prema narodnom verovanju cveće ima fantastične moći, a svaka vrsta cveta šalje svoju poruku. Ciklama je cvet iskrenosti. Ona izglađuje nesporazume i miri osobe, a posebno je pogodna za raščišćavanje odnosa između svekrve i snahe.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
cyclama_004_01s.jpg

Ciklama je vrlo omiljena biljka u božićno i novogodišnje doba. Postoje kultivirani oblici ciklama koji, posađeni u lončić, dostojno zamjenjuju svoje šumske srodnike. A živjet će dulje, mnogo dulje! Možete ih, lijepo rascvjetane, staviti u ukrasnu keramičku posudu, ukrasiti svoj dom ne oduzimajući im živo, i stvoriti privid proljeća. Uživajte u malim cvjetnim iluzijama!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Cyclamen persicum, sobna ciklama, klobučar
Porodica: Primulaceae, jaglaci
Podrijetlo: sredozemno područje, Mala Azija, otoci Rodos i Cipar.
Sobna ciklama je najljepša i najomiljenija biljka lončanica koja cvate zimi. Duge zimske dane uveseljava pogled na raskošni spektar boja cvjetova: od bijele, svijetlo do tamnoružičaste, narančaste ili crvene boje. U cvjećarstvu se uzgajaju različiti varijeteti i odlike koji se međusobno razlikuju posebno po veličini, obliku i boji cvjetova. Izvorne vrste imaju male, nježne, ružičaste cvjetove ugodnog mirisa.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]O BILJCI[/h]Ciklama je višegodišnja biljka s podzemnom stabljikom u obliku gomolja. U prirodi raste na sjenovitim i svježim staništima. Prilikom kupovanja uzgojene biljke, treba obratiti pažnju da je lišće čvrsto i zdravo, da ima mnogo cvjetova i pupoljaka te da gomolj koji malo viri iz zemlje nema znakova truljenja. Cvate od jeseni do proljeća. No, često se događa da u sobnim uvjetima (grijana soba i suhi zrak) naša ljepotica naočigled propada. U čemu smo pogriješili? Tajna uspjeha je u prilagođavanju biljke na uvjete u našem domu koji bi trebali biti što sličniji prirodnim.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]O UZGOJU[/h]Temperatura: Cvatnja traje nekoliko mjeseci ako se biljka drži u negrijanoj prostoriji s temperaturom od oko 15°C ili između prozorskih krila. Ako je biljka u grijanoj prostoriji, treba biti što dalje od izvora topline i što bliže prozoru.
Svjetlost: Ciklami pogoduje svjetlo, ali ne i jako sunce. Najbolje ju je držati na istočnoj ili sjevernoj strani.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zalijevanje: Zemlja mora biti vlažna, ali lonac s biljkom ne smije stajati u vodi. Zalijevati treba odozdo ili oprezno uz vanjski rub da se ne vlaži gomolj, najbolje mekom vodom (kišnicom). Dok biljka raste i cvate, zalijevati dva puta tjedno. U toploj sobi naročito obilno zalijevati. Dok miruje na hladnom mjestu, dovoljno je jedan puta tjedno. Kada se počnu pojavljivati novi listovi, treba opet češće zalijevati i držati na hladnom i zračnom mjestu.
Prihranjivanje: U doba rasta i cvatnje, vodi dodati tekuće mineralno gnojivo svakih 14 dana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vlažnost zraka: U kući ciklama mora biti u vlažnom zraku, ali se ne smije prskati. Dovoljno je lonac s biljkom staviti u podložak s vodom na kamenčiće. Dno lonca ne smije biti u vodi.
Čišćenje: Prašne listove isprašiti mekim, suhim kistom. Ne služiti se vodom ili sjajilom za lišće. Uvenule cvjetove i lisne peteljke ne treba rezati, već ih samo lagano zaokrenuti i otkinuti.
Održavanje: Kada ciklama ocvate, slijedi period mirovanja. Iako biljka više nije lijepa, ne treba je baciti. Pravi ljubitelji pokušati će pravilnom njegom održati svoju ciklamu i ponovo uživati u njezinu cvijetu. Nakon cvatnje lonac s gomoljem i preostalim lišćem držati u neloženoj prostoriji i oprezno zalijevati, ali ne prihranjivati. Sredinom svibnja dobro je biljku staviti na balkon ili u sjenovito mjesto na otvorenom prostoru. Ondje će tijekom ljeta stvoriti nove listove. U kolovozu se može gomolj presaditi u novu zemlju. Povremeno treba nadohranjivati i prskati za vrijeme toplog vremena. Prije mraza ciklamu staviti u neloženu prostoriju na svjetlo mjesto. Nastaviti prihranjivati. Pojava cvijeta znak je da je pravilno održavana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Razmnožavanje: Iz sjemena ili dijeljenjem gomolja starijih biljaka. Sjeme se posadi u zemlju u klijalištu, najbolje u veljači. Ostaviti na toplom mjestu pri temperaturi od 18-20°C.
Presađivanje: Presađuju se mlade ciklame uzgojene iz sjemena ili prepolovljeni gomolji starijih biljaka. Starije biljke se presađuju kada njihovo korijenje počne izlaziti iz lonca, listovi i cvjetovi uvenu, a novi se listovi upravo počinju pojavljivati. Nije potrebno mlade sadnice ili gomolje stavljati u velike lonce jer ciklama bolje cvate u malim. Za mlade biljke treba uzeti jedan broj veći lonac, a za stare lonac iste veličine. Držati ih na hladnom pri temperaturi od 13-16°C.
Životni vijek: U dobrim uvjetima traje nekoliko godina. Ciklama tada cvate obilnije, ali cvjetovi i listovi postaju manji
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]BILJKA PROPADA. U ČEMU JE NEVOLJA?[/h]Novi su listovi mali, a biljka ne cvjeta: ciklamu je potrebno prihraniti.
Listovi se smežuraju i postaju mlitavi: u prostoriji je previsoka temperatura i suhi je zrak. Ciklamu treba premjestiti na hladnije mjesto.
Listovi žute i padaju u stranu: u prostoriji je suviše toplo i tamno. Biljku premjestiti na svjetlije, hladnije i zračnije mjesto. Dim cigarete i plin također mogu uzrokovati žućenje listova.
Listovi su sprženi: ciklama je izložena jakom sunčevom svjetlu. Prilikom zalijevanja voda je dospjela na listove. Biljku maknuti s izravnog sunčevog svjetla. Paziti prilikom zalijevanja; zalijevati odozdo.
Listovi su izobličeni i ljepljivi zbog zelenih insekata: nametnici su zeleni ušenjaci. Prskati insekticidom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Jeste li znali?[/h]Prema narodnom vjerovanju cvijeće ima fantastične moći. Svaka vrsta cvijeta šalje svoje osebujne poruke. Ciklama je cvijet iskrenosti. Ona “poravnava račune” i izglađuje nesporazume. Posebno je pogodna za raščišćavanje odnosa između svekrve i snahe. Ne vjerujete? Provjerite!























[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Natrag
Top