Cijena struje u rukama agencije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
PREDSJEDNIK ODBORA DIREKTORA CRNOGORSKOG ELEKTROPRENOSNOG SISTEMA ZORAN ĐUKANOVIĆ

Cijena struje u rukama agencije




Izvor: Dan 04-02-2011

ekonomija_opet04012011.jpg

~Ukoliko smatraju da je naš zahtjev previsok, članovi RAE imaju zakonsku moć da ga promijene u konačnoj odluci, koja se očekuje ovih dana, kaže Đukanović

U ukupnom predloženom povećanju cijene struje, kroz zahtjev za određivanje regulatornog prihoda za ovu godinu, Crnogorski elektroprenosni sistem učestvuje sa tri procenta, izjavio je predsjednik odbora direktora te kompanije Zoran Đukanović.
- Zajedno sa Elektroprivredom našli smo se u žiži javnosti podnošenjem zahtjeva Regulatornoj agenciji za energetiku, čija su ovlašćenja izuzetno velika. Dostavili smo i naknadno traženu dokumentaciju, tako da je odluka o cijeni struje za sve vrste potrošača trenutno u rukama članova odbora RAE. Ukoliko smatraju da je naš zahtjev previsok, članovi RAE imaju zakonsku moć da ga promijene u konačnoj odluci, koja se očekuje ovih dana - izjavio je Đukanović "Danu".
On je podsjetio da je Prenos, u skladu sa zakonom, zahtjev za odobravanje ovogodišnjeg prihoda dostavio u novembru prošle godine. U suprotnom, RAE bi imala mogućnost, koju je iskoristila prošle i u prvom kvartalu ove godine, da sama odredi prihod, odnosno cijenu struje.
- Zahtjev odražava potrebu kompanije da zaštiti javni i da uvaži interes kompanije i njenih 8,5 hiljada akcionara, a sadrži obaveze iz privremene metodologije, koju je propisala RAE - kazao je Đukanović i dodao da je procedura komplikovana, ima posljedice za svakog građanina i da je zato neophodno da tokom četiri mjeseca, koliko traje analiza zahtjeva, sve bude transparentno i dostupno javnosti. On je istakao da ima manjkavosti u privremenoj metodologiji RAE, koja je za 3,5 godine, koliko imamo regulatora, mijenjana četiri puta.
- To je normalno u prelaznom periodu, ali posljedica čestih promjena je što nemamo stabilan regulatorni okvir i tarife, pa ne možemo dobro planirati razvoj i rad kompanije - smatra Đukanović.
On je istakao da je Prenos ove godine tražio 37,4 miliona eura prihoda, te da su, u skladu sa metodologijom, morali da uračunaju i korekciju prihoda u odnosu na 2009, koja iznosi 3,5 miliona eura. Da nije bilo tog zahtjeva, precizira Đukanović, ovogodišnji zahtijevani prihod bi bio isti kao i 2009. kad su tražili 34,3 miliona eura, ali je RAE odobrila i tada i lani 28,3 miliona. Tu je uračunat i projektovani prihod kompanije od 2,6 miliona, koji ne ulazi u cijenu struje.
- Povrat na sredstva, koji čini petinu našeg zahtjeva, u ovim uslovima skoro nemoguće je izračunati, jer nedostaju parametri rizika kompanije i tržišta. Suština je da moramo ukalkulisati povrat, jer bi u suprotnom rizikovali da zbog načina na koji je urađena metodologija ne dobijemo ništa. Zato smo se odlučili na 5,9 odsto, koliko je RAE projektovala za ovu godinu - objašnjava Đukanović.
Ističe da je druga važna stavka, koja takođe čini više od petine zahtjeva, energija koju Prenos mora da kupi da bi pokrio gubitke, koji se javljaju u pretvaranju 110 kilovoltne struja u 220, a koji iznose do tri odsto, što je prosjek i kod komšija.
- Za cijenu te struje koristili smo ponudu EPCG od 51 euro po megavatu, tako da bi nas koštala 7,6 miliona, Pošto, zbog nedostatka podzakonskih akata struju možemo kupiti samo od EPCG, a ne od trgovaca, i ova će stavka zavisiti od odluke RAE koliko će koštati megavat iz domaćih izvora. Lani je to bilo 30 eura - navodi Đukanović i ističe da se slaže da je zahtjev nerealno visok, ali da nijesu mogli kalkulisati sa drugačijom cijenom. Dodao je da Prenos ima još i stavku fiksnih troškova, za koje su tražili 12,8 miliona. Lanjski zahtjev bio je 800 hiljada manji, RAE je odobrila 9,9 miliona, a stvarno su potrošili 11,7 miliona eura.
- Metodologija RAE na uvažava potrebu povećanja efikasnosti i podjele stvarne koristi od toga između potrošača i kompanije, što bi za nas bilo podsticajno i u skladu sa praksom EU. Činjenica je da, dok se ne pređe na višegodišnju regulaciju, ni Prenos ni potrošači neće imati jasan uvid u cijene, odnosno prihode koji ih očekuju - zaključio je Đukanović.

J. RABRENOVIĆ

Investicije plaćamo indirektno

Na pitanje da li su u zahtjev za prihod, odnosno buduće cijene struje za građane, uvrštene i buduće investicije, Đukanović je kazao da jesu, ali ne kao direktni trošak.
- Nove investicije, odnosno krediti za te projekte su uračunati u amortizaciju i povrat na sredstva - rekao je Đukanović.
 
Natrag
Top