Cigarete se najviše švercuju iz Grčke i Crne Gore

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Cigarete se najviše švercuju iz Grčke i Crne Gore




Beta | 02. 07. 2011. - 13:29h | Foto: AP

BEOGRAD - Srbija je tranzitno područje za krijumčarenje cigaretama, najviše se krijumčari iz Grčke i Crne Gore, a u ovoj godini je samo u dve akcije zaplenjeno oko osam miliona komada cigareta, saopšteno je iz Uprave carina Srbije.

52136_cigare-sverc01-ap-_f.jpg


Kako je agenciji Beta rekao načelnik odeljenja za obaveštajne poslove Uprave carina Srbije Željko Popović, do povećanja zaplene je došlo zbog većeg broja pokušaja krijumčaranje cigareta, ali i bolje obučenosti carinskih službenika.

Tokom 2010. godine zaplenjeno je oko 33,25 miliona komada cigareta, čija je vrednost oko 1,7 miliona evra.

Iz Crne Gore su najviše krijumčare cigarete marke “marble”, rekao je Popović.

Prema njegovim rečima, tokom prošle godine je na graničnim prelazima Srbije zaplenjeno najviše cigareta marke “kuperbruks” - oko 10 miliona komada, i “mančester” oko tri miliona komada.

On je napomenuo da je carina imala i jednu veću zaplenu cigareta iz Albanije.

Zaplenjene cigarete su bile namenjene zemljama članicama Evropske unije (EU) zbog velike razlike u cenama. Kako je rekao, cigarete istih proizvođača su u Srbiji duplo jeftinije nego u zemljama u okruženju, a mnogostruko jeftinije od zemalja EU.

On je istakao primer pokušaja šverca iz Grčke u Rumuniju, kada je na graničnom prelazu Srpska Crnja zaplenjeno oko pet miliona paklica cigareta makrke “česterfild” i “palas”.

- To su marke cigareta kojih nema na srpskom tržistu. Mi ne znamo da li su iz legalnih tokova i da li se proizvode u fabrikama - rekao je Popović.

On je dodao da su jedino s duvanskom kompanijom Britiš ameriken tabako (BAT), sa kojim imaju potpisan Memorandum o saradnji, a čiji je “česterfild” brend, utvrdili da su zaplenjene cigarete te marke bile falsifikat.


Na pitanje da li sa Upravama carina zemlja iz kojih dolaze te cigarete razmenjuju informacije, on je kazao da se informacije razmenjuju preko SECI centra (Centra za borbu protiv prekograničnog kriminala u zemljama jugoistočne Evrope) u kome i Uprava carina ima svoje oficire za vezu.

U poslednje vreme primetna je i praksa da se cigarete koje su u Srbiji legalno kupljene sa plaćenom akciznom markicom, pokušavaju prokrijumčariti.

Popović je kazao da se na prokrijumčarenom boksu cigareta, koji je kupljen u Srbiji u maloprodaji a prodat u nekoj od zemalja EU na crnom tržištu zarađuje između 18 i 30 evra.

- Uprava carina je preduzela niz mera kako bi sprečavala krijumčarenja cigareta prema zemljama Zapadne Evrope. Pre šest godina potpisan je Memorandum o dvosmernoj razmeni informacija s kompanijom BAT, a u toku su razgovori sa
kompanijom Japan tabako internešenel - izjavio je Popović.


- Uprava carina učestvuje u raznim međunarodnim akcijama na suzbijanju krijumčarenje cigareta - rekao je Popović i istakao posetu Upravi carina Nemačke i razmenu informacija, navodeći da u toj zemlji živi oko 700.000 ljudi iz Srbije.


- Ako svako od njih ponese samo tri, četiri boksa cigareta, zamislite koja je to količina legalno unetih cigareta na tržište Nemačke i kolika je samim tim šteta za budžet Nemačke - kazao je on.


On je ukazao i da takozvani mravlji šverc, odnosno praksa da stanovnici graničnih područja kupuju cigarete u Srbiji, gde su jeftinije i onda ih boks po boks prenose u susedne zemlje, predstavlja problem, ali ne u meri u kojoj je opasnost organizovano krijumčarenje cigareta.


- Nije kršenje zakona ako pet puta dnevno prođete granicu s jednim boksom cigareta. Možete samo postati sumnjivi, pa će vas carinici detaljno pregledati, i nećete moći preneti ni paklicu više - objasnio je Popović i dodao da se u takvim slučajevima ne radi o količinama koje mogu da poremete tržište ili nečiji buddzet.


Hrvatska granica nije rizična granica a najveće zaplene srpski carinici su imali na granicima s Rumunijom i Mađarskom.


Uprava carina je podsetila na “Otvorenu carinsku liniju” i da građani aninimno i besplatno na telefon 064 732 mogu da prijave sve nepravilnosti i saznanja o krijumčarenju.
 
Natrag
Top