Cigarete poskupljuju u 2010.

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Cigarete poskupljuju u 2010.

Predstavnici "Japan tobako internešenel" (JTI) najavili su danas da bi cigarete u 2010. godini trebalo da poskupe, zbog redovnog povećanja akciza od 1. januara sledeće godine.

cigarete-v.jpg


Direktor korporativnih poslova i komunikacija u JTI za zapadni Balkan Goran Pekez, na konferenciji za novinare, nije precizirao za koliko će to poskupljenje iznositi, jer to, kako je rekao, zavisi od svakog proizvođača pojedinačno, kao i od kretanja na tržištu. Prema njegovim rečima, ostali faktori koji utiču na maloprodajnu cenu cigareta su inflacija, devizni kurs, troškovi sirovina, kao i premija za proizvodnju duvana koja je ove godine snižena za oko 80 odsto u odnosu na prošlu godinu.
"Trenutno, minimalna akciza na cigarete iznosi 38,25 dinara po paklici, a takozvani zdravstveni dinar, koji se usklađuje sa godišnjom stopom rasta cena na malo iznosi 1,26 dinara po paklici, dok će od 2010. godine fiksni deo akcize na cigarete biti povećan sa 12 na 17 dinara po paklici", precizirao je on.
Pekez je kazao da je ove godine JTI zabeležila pad proizvodnje za oko 20 odsto u odnosu na prošlu godinu, otkupila oko 2.530 tona duvana i izvezla duvanskih proizvoda u vrednosti od oko 14 miliona dolara, napominjući da ukupna proizvodnja duvana u Srbiji iznosi oko 7.200 tona godišnje, a potrebe domaćeg tržišta su izmedju 10.000 i 20.000 tona za godinu dana.

Kada je reč o premiji za proizvodnju duvana, Pekez je naveo primer Mađarske, koja isplaćuje tri evra po kilogramu duvana, a u Srbiji se izdvaja samo po 20 dinara i istakao da će ta kompanija učiniti sve da proširi broj proizvođača duvana sa kojima sarađuje.
Prema njegovim rečima, u ovoj godini nisu primećena značajnija pomeranja u struktruri potrošnje cigareta u Srbiji, kao ni značajniji pad u potrošnji.

Menadžer za odnose sa državnim organima u JTI Vuk Pribić istakao je da je planom budžeta za 2010. godinu predvidjeno da prihod države od akciza na duvanske proizvode iznosi 54,4 milijarde dinara, što je, prema njegovim rečima, oko 8,2 odsto ukupnih prihoda u budžetu.
Pribić je istakao da u Srbiji oko 60 odsto od ukupne cene cigareta po paklici odlazi državi, a u nekim zemljama EU i do 80 odsto.

Autor: Tanjug
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ja sam za! Planiram da u sledećoj godini dišem punim plućima, ostavim to zlo, i ovo mi samo može biti dodatni motiv... :dance2:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ja sam ostavila '93, kad smo bili u žešćoj krizi nego sada. Ostavila sam ih baš zato što je stvarno bilo sramota davati toliko para dnevno za cigarete, a da pritom nismo imali za osnovne stvari u kući. Pušila sam dve kutije dnevno, i to uopšte nije bila mala stavka. Ali, Bogu hvala, rešila sam se toga... razlog uopšte nije bitan, tako da mi je drago kad čujem da poskupljuju, jer će biti još ljudi koji će se odlučiti da probaju da žive zdravije, kao ja tada. :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ja sam ostavila '93, kad smo bili u žešćoj krizi nego sada. Ostavila sam ih baš zato što je stvarno bilo sramota davati toliko para dnevno za cigarete, a da pritom nismo imali za osnovne stvari u kući. Pušila sam dve kutije dnevno, i to uopšte nije bila mala stavka. Ali, Bogu hvala, rešila sam se toga... razlog uopšte nije bitan, tako da mi je drago kad čujem da poskupljuju, jer će biti još ljudi koji će se odlučiti da probaju da žive zdravije, kao ja tada. :)
E da... Ja sam '93 motao duvan u novinu, srednjoškolac, glumio ludilo... Meni je i danas glupo da dajem svakog dana 200 din. za 2 kutije, x365 dana, moglo bi se štošta pametno kupiti... :(
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Ja cu i dalje kupovati u Srbiji, kad god budem u mogucnosti...:)...koliko god da poskupe, bice jeftinije. A sta ce oni ljudi na selu koji putuju do grada da bi ih kupili a onda uz autobusku kartu jos platili dodatno...sto ne poskupljaju zestoka pica, pa otimaju od bogatih.
 
Član
Učlanjen(a)
23.09.2009
Poruka
5
To vam je gospodo samo jos jedan razlog vise da ostavite cigarete.Bicete zdraviji a ni finansijski efekat nije mali.
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
U Engleskoj sam prošle godine plaćao jednu (brojevima. 1) paklicu kratkog crvenog malbora meko pakovanje, 8 funti! Da li sam napomenuo da je to cena JEDNE (brojevima 1.) paklice!?!?!?!

Nama su cigare u srbiji od 75 dinara do 240 dinara iliti jedva 2,2€ dok je u engleskoj Davidoff Magnum oko 13 funti sto mu dodje skoro 17€....

A mi se žalimo kako će nam poskupeti cigare...ccc :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ja cu i dalje kupovati u Srbiji, kad god budem u mogucnosti...:)...koliko god da poskupe, bice jeftinije. A sta ce oni ljudi na selu koji putuju do grada da bi ih kupili a onda uz autobusku kartu jos platili dodatno...sto ne poskupljaju zestoka pica, pa otimaju od bogatih.
I cigarete i alkoholna pića su luksuz, nisu deo "potrošačke korpe", bez njih možeš da preživiš mesec...;)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
E da... Ja sam '93 motao duvan u novinu, srednjoškolac, glumio ludilo... Meni je i danas glupo da dajem svakog dana 200 din. za 2 kutije, x365 dana, moglo bi se štošta pametno kupiti... :(

I ja sam to radila jedno vreme, a jedno vreme mi se i tadašnji dečko bavio preprodajom cigareta, pa je bilo i za mene. Ali, onda sam rešila da pokušam, videla da mogu, i od tada više nikada nisam uzela ni dim. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
I cigarete i alkoholna pića su luksuz, nisu deo "potrošačke korpe", bez njih možeš da preživiš mesec...;)


Ako bih nesto radila, zanimala se necim, mogla bih sigurno. Ali ovako kad se smaram po citav dan...pa tacno bih nabila 100kg, kad bih ostavila cigarete, onda bih samo grickala i grickala do besvesti...:) Inace 5€ cena za sve vrste `visokotiraznih` cigareta.
 
Natrag
Top