LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ZS_ci.jpg

Čičoka predstavlja veoma kvalitetno povrće visoke hranjive vrednosti jer sadrži suve materije oko 21%, ugljenih hidrata oko 17%, proteina 1,5%, masti 0,2%, mineralnih materija oko 1,1% i vitamine A,D i C. Osnovni sastokak ugljenih hidrata je inulin koji je veoma važan u ishrani dijabetičara.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Čičoka je višegodišnja vrsta, ali se gaji kao jednogodišnja biljka. Odlikuje se moćnim i jako razvijenim korenom vretenastog oblika koji prodire duboko u zemlju. Formira jednogodišnje, u početku zeljasto stablo, koje kasnije odrvenjava (visine 1,5-3,5 m). Stablo, grane i lišće obrasli su grubim dlačicama. Cvetovi izrastaju na vrhu stabla u obliku glavice i slični su cvetovima suncokreta, ali su znatno sitniji. U našim uslovima čičoka kasno procveta i obično ne donosi seme, pa se uglavnom razmnožava krtolama. Krtole su deo zbog čega se ova kultura i gaji, slične su krtolama krompira, dužine do 10 cm i širine 5-7 cm.


ZS_ci2.jpg
Čičoka je vrsta skromnih zahteva prema toploti. U našim uslovima vrlo dobro prezimljava. Mlade biljke mogu veoma dobro da podnesu prolećne mrazeve bez ikakvih posledica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zahteva intenzivno osvetlenje, a tipična je biljka kratkog dana. Čičoka je jedna od najotpornijih korenastih kultura prema suši. Ima veliku otpornost prema suši, pre svega, zbog vrlo rauzvijenog korenovog sistema koji je za 10 puta razvijeniji od krompira.


U našim uslovima dobro uspeva, a raste samoniklo. Posebno je intersesantno njeno gajenje na siromašnim zemljištima i u suvim reonima, gde se drugo korenasto povrće teško može gajiti. Posebno su pogodna peskovita i šljunkovita zemljišta jer se na njima lakše mogu vaditi krtole. Obrada za čičoku je slična obradi za krompir.


Čičoka se sadi u proleće čim je to moguće. Krtole ili delovi krtola se sade oko 7cm duboko, na razmaku oko 90-100 cm red od reda i 60-70 cm u redu. Za ostvarenje visokih prinosa zahteva sličnu negu kao i krompir.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ZS_ci1.jpg
Krtole se vade posle izmrzavanja nadzemnih delova od prvih jakih jesenjih mrazeva, a vađenje može da se obavlja do početka porasta novih nadzemnih delova, u proleće. Krtole izvađenje u proleće imaju manje inulina, ali su slađe. Pre vađenja nadzemni deo se uklanja, a krtole se vade vilama, ašovima ili se izoravaju. Neizvađene krtole ili delovi krtola daju nove biljke tako da se teren može lako zakoroviti čičokom.


Čičoka se može vaditi cele zime ili čuvati u trapovima, podrumima ili spremištima, u pesku ili tresetu. Prinos je od 20-40t/ha.



Prof. dr Branka Lazić
Prof. dr Vladan Marković
Prof. dr Mihal Đurovka
Prof. dr Žarko Ilin
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Stabljika je visoka 2-3 metra, cvjeta u septembru i oktobru a cvijet je sličan suncokretu. Korijen biljke je gomoljast, nepravilnog oblika i veličine. Gomolji čičoke mogu se jesti kao sirovi gomolj ili kao salata – tanko narezana a također se može pržiti, kuhati ili peći. Mlade stabljike s lišćem visine do 30 cm mogu se koristiti u ishrani ljudi, kao zeleno povrće i varivo. Ljekoviti su gomolji, vretenasti i izduženi, koji sadrže polisaharid inulin, za razliku od krompira koji sadrži skrob. Inulin je glavni sastojak čičoke. To je probiotik koji stimuliše razvoj bifidobakterija i acidofila, bakterija koje blagotvorno utiču na naše zdravlje i koje eliminišu štetne mikroorganizme iz crevne flore, sprečavaju crijevne infekcije, pomažu kod opstipacije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20 odsto, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin normalizuje nivo holesterola i triglicerida u krvi i na taj način sprečava nastanak kardiovaskularnih oboljenja i postepeno smanjuju masne naslage koje muče ljude s viškom kilograma.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Inulin je glavni sastojak čičoke.

U gomolju se nalazi do 25% inulina, polisaharida koji se u toku varenja ponaša kao rastvorljivo biljno vlakno i probiotik (pomaže održavanje probiotskih Bifidobacteria). Zbog toga je veoma dobra i preporučljiva hrana za dijabetičare, ali i osobe koje boluju od arterioskleroze i gojaznosti. Sadrži mnogo kalcijuma, željeza, cinka, vitamina B1 i B2, do 2 % bjelančevina, kalijuma, fosfora, vitamina A, te manje vitamina C i D, proteina, masti, celuloze, ugljenih hidrata. Poznato je da osobe koje jedu sirov gomolj čičoke manje oboljevaju od karijesa zuba. Pomaže i kod probavnih infekcija, alergija na hranu, visokog krvnog pritiska, povišene masnoće u krvi i kardiovaskularnih oboljenja. Preporučuje se i malokrvnim osobama. Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrijednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalija i fosfora. Kalij je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos živčanih impulsa, rad mišića i srca te regulaciju vode u tijelu. Čičoka također sadrži kalcij, magnezij i željezo u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sadrži vitamine B-skupine, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Čičoka je veoma dobra i preporučljiva hrana za dijabetičare

Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne može proizvesti.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Čičoka se negdje gaji kao stabljika koja mijenja ogradu, svojom visinom od preko 2 metra i cvijetom koji traje do oktobra, služi kao prirodna ograda.



Lovci je siju po obodu šume i na taj način privlače divlje svinje koje vole da kopaju ovu gomoljastu biljku.

Od čičoke se može praviti i rakija ali nigdje nisam mogao da nađem tačnu recepturu. Vjerovatno ćemo naredne godine pokušati napraviti i taj proizvod od ove biljke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
RECEPTI

Salata od čičoke

Sastojci

  • 200 g krtola čičoke
  • kašika maslinovog ulja
  • so
Po želji se može dodati i limunov sok ili sirće, peršunov list, paradajz, luk, kupus, kisela pavlaka.

Priprema

Oprane i oljuštene krtole izrendati na tanke rezance. Sitno sjeckani peršunov list posuti po rezancima i sve preliti mješavinom od ulja i limunovog soka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Čorba od čičoke

Sastojci

  • 4 krtole čičoke
  • 2 mrkve
  • korijen peršuna sa listom
  • 150 g kuvanog krompira
  • kašika bezglutenskog brašna
  • 3 kašike maslaca
  • 2 dl pavlake
  • so
Priprema

Mrkvu i peršun oprati, isjeckati na tanke kolutove i pržiti na maslacu dok ne porumene, dodati brašno i litar posoljene vode. U međuvremenu čičoku oprati, tanko oljuštiti i isjeći na kockice. U ključalu vodu dodati čičoku, a kada omekša, dodati i krompir isečen na kocke. Gotovu čorbu začiniti pavlakom i sjeckanim lišćem peršuna.

Čičoka se može i pržiti i peći poput krompmira, praviti čips od čičoke a može se nakon pranja jesti u sirovom stanju.
 
Natrag
Top