CG: Za sada bez vanrednog stanja

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]CG: Za sada bez vanrednog stanja
[/h] Izvor: B92, Beta, Tanjug

Podgorica, Skoplje, Split -- Crnu Goru zahvatila snežna mećeva, praćena olujnim vetrom i izuzetno niskim temperaturama što je uzrokovalo nove probleme u saobraćaju i snabdevanju strujom.

16718455804f30ee393c50f582890033_orig.jpg

(Beta)
Ministar policije Crne Gore Ivan Brajović, međutim, smatra da nema razloga za uvođenjem vanrednog stanja na severu zemlje, koje je najviše pogođeno snežnim nevremenom.
On je, u crnogorskom parlamentu, kazao da Vlada Crne Gore prati situaciju i da će, ako i kad se za tim ukaže potreba, proglasiti vanredno stanje na severu države.

"Za sada mislimo da nema potrebe za tim", naveo je Brajović.

Crnogorska opozicija kritikovala je vlast zbog neadekvatnog odgovora na vremenske neprilike.

U međuvremenu, aerodrom u Podgorici ponovo je otvoren za saobraćaj. Iz aerodromske uprave saopšteno je, međutim, da se ne zna do kada će to trajati.

Na području Podgorice, međutim, i dalje duva veoma jak vetar, pa nije izvesno da li će aerodrom biti otvoren tokom čitavog dana.

Vetar, orkanske jačine, naneo je znatnu štetu u Podgorici i izazvao prekid snabdevanja strujom u većini prigradskih naselja. Vetar, koji duva brzinom većom od 120 kilometara na sat, odneo je krovove sa velikog broja kuća, iščupana su brojna stabla.

Zbog pogoršane meteorolške situacije ponovo je zatvoren putni pravac Nikšić-Šavnik-Žabljak, dok su od ranije zatvoreni putevi Mojkovac-Đurđevića Tara-Žabljak i Nikšić-Plužine-Šćepan.

Saobraćaj na putnom pravcu Podgorica-Kolašin-Mojkovac odvija se otežano, a kretanje na toj deonici dozvoljeno je samo putničkim vozilima uz obaveznu zimsku opremu.

Auto-moto savez Crne Gore apelovao je na sve učesnike u saobraćaju da bez preke potrebe ne kreću na put, posebno u ranim jutarnjim i večernjim satima kada zbog ekstremno niskih temperatura na putevima ima poledice.

U najtežoj situaciji je sever Crne Gore, koji je praktično u snežnoj blokadi, a Ministarstvo prosvete je doneta odluka o odlaganju nastave u školama u svim opštinama u tom delu države do četvrtka.

Snežno nevreme do sada je odnelo dva ljudska života u Crnoj Gori.

Bez struje od sinoć je veći deo Podgorice. Iz Elektroprivrde Crne Gore saopštili su da je potrošnja struje na rekordnom nivou, pa se na potrošače apeluje da racionalno koriste aparate u domaćinstvu.

Sneg je na Žabljaku već napadao skoro dva metra, dok je visina snežnog pokrivača preko metar u Bijelom Polju, Kolašinu, Mojkovcu, Plavu, Rožajama, Ssavniku i Plužinama. Ništa bolja situacija nije ni u Pljevljima i Beranama gde je sneg napadao skoro metar.

Na severu Crne Gore već danima je jako hladno, pa je tako jutros u Kolasinu izmerena temperatura minus 16, Žabljaku minus 14, a Pljevljima minus 13 stepeni.

Iz Meteorološkog zavoda su naveli da sledi novi ledeni talas, odnosno period ponovnih intenzivnih snežnih padavina, ekstremno niskih temperatura i jakog vetra. Ukazano je da će sever Crne Gore biti u svakodnevnom temperaturnom minusu, a umeren mraz očekuje se i na crnogorskom primorju.


[h=2]Problemi i u Makedoniji[/h]
20377702524f30ee3968f17105438858_v4%20big.jpg

(Tanjug)
Sneg koji intenzivno pada noćas i jutros u celoj Makeodniji izazvao je probleme u saobraćaju. Kako su saopštili iz Auto moto saveza Makeodnije, saobraćaj na svim magistarlnim i regionalnim putevima se odvija u sklaud sa zimskim uslovima, dok na planinskim prevojima važi zabrana za teretna vozila.

Na graničnim prelazima nema većih zadržavanja niti za ulaz niti za izlaz iz zemlje.

Sinoptičari predviđaju da će se snežne padavine produžiti i u toku nedelje, a večeras će biti intenzivnije. Očekuje se da u proseku padne oko 30 centimetara snega. Uz to duva i severoistočni vetar koji još više snižava temperaturu koja se kreće od minus 11 do minus dva stepena.

Zbog hladnoće juče je Ministarstvo obrazovanja uputilo preporuku gradonačelnicima opština da sami odluče da li će sprovesti skraćenu nastavu u školama ili neće je uopšte biti. Ovo se uglavnom odnosi na škole u planinskim regionima, gde je oko 50-tak sela zavejano, a u Tetovu i Gostivaru nastava se ne održava od prošle nedelje.


[h=2]Sneg i bura u Hrvatskoj[/h]
11401059224f30ff30240d5357899576_extreme.jpg

Bura na Jadranu (Foto: Slobodna dalmacija)
Sneg i bura ponovo stvaraju probleme u gotovo celoj Hrvatskoj, a najteže je, kao i prethodnih dana, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gde je više od 100 sela i zaseoka odsečeno.

Vojska, vatrogasci i Gorska služba spasavanja pomažu lokalnom stanovništvu u imotskom i vrgoračkom području u dostavi hrane i lekova. Odsečena su i pojedina sela u Šibensko-kninskoj županiji.

U Splitsko-dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji nema nastave, koja je odložena do ponedeljka i u Vukovarsko-sremskoj županiji.
Hrvatski mediji javljaju da su u Splitu koji nije navikao na sneg, ulice i dalje pokrivene snegom i ledom.

Direktor splitskog KBC-a Dujomir Marasović stanje u bolnici uporedio je s ratnim stanjem navodeći da je više od 400 Splićana zatražilo
pomoć zbog padova i preloma ruku ili nogu. Za to je okrivio civilne i državne vlasti jer su nespremno dočekale vremenske nepogode.

Zagreb je poslao po dva traktora s korpom i utovarivačem, kao i jedan kamion s ralicom, rasipačem i solju u Splitsko-dalmatinsku,
Šibensko-kninsku i Zadarsku županiju.

U poslednja 24 časa i u Zagrebu pada sneg, a jutros je izmereno minus 10 stepeni. Otežan je saobraćaj u gradu, iako su na terenu svih 199 ekipa Zimske službe.

U podvelebitskom primorju oko 1.000 domaćinstava je već šesti dan bez struje, jer bura otežava popravak dalekovoda. Zbog bure su ponovo zatvorene pojedine deonice autoputa Zagreb-Split i Zareb-Rijeka.

Najniža temperatura u sedam časova izmerena je na Zavižanu, minus 22 stepena, zatim minus 16 na zagrebačkom Sljemenu i minus 14 na Plitvicama i u Udbini. U Splitu je bilo nula stepeni, a u Dubrovniku četiri.


[h=2]BiH preti "strujni" kolaps[/h] Starija žena pronađena je mrtva u mestu Goranci, severozapadno od Mostara, pa se pretpostavlja da je reč o smrzavanju. Mostarska policija saopštila je da je D.K. pronađena mrtva u snegu nedaleko od svoje kuće.

Situacija u "Elektroprivredi BiH" je zabrinjavajuća zato što je dopemanje uglja termoelektranama Kakanj i Tuzla dovedeno u pitanje, pa samm tim i snabdevanje električnom energijom više od 90 odsto teritorije Federacije BiH.

Kako je "Dnevnom avazu" rekao direktor tog preduzeća Elvedin Grabovica, situacija je zabrinjavajća, iako se još proizvode neophodne količine struje.

"Železnice ne rade i putevi do termoelektrana prilično su neprohodni. U Tuzlanskom kantonu izašli su nam u susret tako što su nam osigurali transport uglja kamionima. Trenutno imamo probleme s dopremom uglja iz Breze u Kakanj", rekao je Grabovica i dodao da ne zna kada će "Elektroprivreda BiH" moći da račcuna na hidropotencijale, ali se, kako je rekao, preduzima sve da do toga dođe.

Federalni premijer Nermin Nikšić je uverio se neposredno šta znači neraščišcen put kada je bez uspeha pokušao da se probije od Konjica prema Sarajevu. Premijera su do Sarajeva prebacile terenske službe Civilne zaštite.

On je potvrdio da je na potezu Jablanica - Mostar stanje kritično, jer tu, kako je objasnio, godinama nije bilo snežnih padavina. Prema njegovim rečima, najveći problem stvaraju vetar, snežni nanosi i lavine.

Niske temperature izazvale su brojne nevolje u životu stanovnika u svim gradovima BiH, a najteže je velikom broju beskućnika. Nadležni tvrde da mesta u prihvatilištima ima.

Građani Sarajeva, ali i drugih velikih gradova u BiH tvrde da su ove snežne padavine imale i dobrih strana, pošto je nevolja ujedinila građane koji su zajedno čistili sneg, družili se, zabavljali, roštiljali na snegu.

 
Natrag
Top