CG: Budžetske rupe krpi veći PDV?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
CG: Budžetske rupe krpi veći PDV?

Izvor: Beta


Podgorica -- Crnogorski ministar finansija Milorad Katnić kaže da će vlada ozbiljno razmotriti preporuku MMF-a o povećanju PDV-a i tako smanji budžetski deficit i javni dug.

14609104654f30df29d834d377982779_640x360.jpg

Katnić je rekao da je sa PDV-om od 17 odsto među tri evropske države sa najnižom stopom oporezivanja na dodatu vrednost i ocenio da je povećanje te vrste takse "efikasno sredstvo prikupljanja" budžetskih prihoda.

On je istovremeno saopštio da je za vladu "neprihvatljiva" preporuka MMF-a o povećanju poreza na dohodak "jer bi ta mera dovela do smanjenja zarada i bila dodatni pritisak" na privatni sektor.

Katnić je kazao da je vlada protiv povećanja poreza na dobit, ali da se zalaže za racionalizaciju državne uprave i povećanja poreza na luksuz.

Katnić je ocenio da Crnoj Gori "nije neophodna" finansijska podrška MMF-a i kreditni aranžman, ali je ocenio da je ta finansijska institucija "važan i poželjan partner" u slučaju "ograničenosti" ostalih izvora finansiranja podrške budžetu.

Protiv povećanja PDV-a su predstavnici obe sindikalne organizacije u Crnoj Gori, ali i privrednici.

Sindikalci smatraju da rast PDV-a znači rast inflacije i povećanje nezadovoljstva građana, dok privrednici predlažu vladi povećanje broja poreskih obveznika, smanjenje administracije, javne potrošnje i eliminisanje poslovnih barijera.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) je povodom mogućeg povećanja PDV-a, ocenila da je "reč o još jednoj prevari" vlade premijera Igora Lukšića "kojom se želi prikriti činjenica da će posledice pogubnih odluka vlade na kraju ipak plaćati gradjani".

MANS navodi da povećanje PDV-a treba da posluži "krpljenju budžetskih rupa" zbog isplate garancija datih Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP) koje će sa kamatama državu koštati 170 miliona evra.

MANS poziva vladu da teret "garancija i lošeg rada" ne prebacuje na građane, već da "rupe u budžetu počne da puni oporezivanjem tajkuna" i oduzimanjem nezakonito stečene imovine javnih funkcionera i sa njima povezanih tajkuna i kriminalaca".

MMF je procenio da crnogorska ekonomija ove godine neće rasti, ukazao na zabrinjavajući rast javnog duga koji je poslednjih godina udvostručen i iznosi 46 odsto od BDP-a. MMF je sugerisao vladi da ne daje pomoć fabrikama aluminijuma i čelika. Ta svetska finansijska organizacija, takodje je preporučila smanjenje državne uprave, zarada i penzija, kao i povećanje poreza kako bi se sprečio rast budžetskog deficita i javnog duga.
 
Natrag
Top