Cetrdeset dana

Član
Učlanjen(a)
26.08.2013
Poruka
39
Cetrdeset dana


Mojsije prije nego sto je isao po ploce Zakona postio je na Horebu 40 dana. Ilija je pozivao na post od 40 dana. Isus je u pustinji postio 40 dana.*
U katolika traje korizmena 40 dana. A u pravoslavaca postoji posni post od 40 dana. A na tri, devet i cetrdeset dana se vre pomeni nakon smrti pokojnika. Dok je stari obicaj bio da se nakon 40 dana vadio pokojnik iz groba. Umivao, presvlacio i darivao. * *

Kakvu znacajku i ulogu ima taj broj 40? I kako druge religje gledaju na taj broj? *
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
И потоп је трајао четрдесет дана, Израиљ је био 40 година у пустињи итд.

1. Мојсијева, глава 50
1. Тада Јосиф паде на лице оцу свом, и плака над њим целујући га.
2. И заповеди Јосиф слугама својим лекарима да мирисима помажу оца његовог; и лекари помазаше мирисима Израиља.
3. И наврши му се четрдесет дана, јер толико дана треба оним које помажу мирисима; (1.Мојсијева 50)


18. И Мојсије уђе усред облака, и попе се на гору; и оста Мојсије на гори четрдесет дана и четрдесет ноћи.(2.Мојсијева 24)


2. И опомињи се свега пута којим те је водио Господ Бог твој четрдесет година по пустињи, да би те намучио и искушао, да се зна шта ти је у срцу, хоћеш ли држати заповести Његове или нећеш.
3. И мучио те је, глађу те морио; али те је опет хранио маном за коју ти ниси знао ни оци твоји, да би ти показао да човек не живи о самом хлебу него о свему што излази из уста Господњих.(5.Мојсијева 8)
 
Član
Učlanjen(a)
26.08.2013
Poruka
39
Dobro. Dodao si nesto sto nisam da upisao iz Biblije.Ali nisi nista objasnio.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Знам (да не знам). Сигурно да има неку важност, као што број седам има значење за Бога. Цела Библија је прожета тим бројем.

Очигледно је да пост има везу са изласком из Мисира, јер четрдесет дана уходише Израиљци, четрдесет година седеше у пустињи (година за дан), четрдесет дана пости Мојсије пре примања заповести итд. Зашто баш четрдесет, тренутно не знам. Ово што уходише четрдесет дана, то разумем. Зашто је Потоп трајао баш четрдесет дана то не знам, сигурно је баш толико и требало да траје. За ово пише конкретно:

3. И наврши му се четрдесет дана, јер толико дана треба оним које помажу мирисима; (1.Мојсијева 50)

Симболика је јако важна за јудео-хришћанство, јер подсећа на нешто оне који су прихватили завет са Богом. То можемо видети у Старом завету, али и у Новом се све ослања на Стари, тако се и цело Писмо уједињује у континуални склад, како у симболици, тако и у смислу (а и у конкретном делу).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.08.2013
Poruka
36
post od 40 dana bih bio radio kada bi me nešto odvlačilo od Boga. kad dosegneš to postaješ čist i neopterećen time više. no isprva nisam bio tako jak te bih posrtao ali i ponovo krenuo. pobijedivši prvu napast, ostavivši je, ona nas popušta više dana do neke druge ali i slabije prilike tokom tih 40 dana. onog dana kad bih posljednji put zagriješio prije posta, taj dan sam uzimao za prvi jer je mnogo močnije(svjesnije) nego kada se od sutra odlučiš. a pri kraju tih dana kasnije te neće više kušnja tražiti ionako. ali jesem mu miša, danas sam potpuno otupio od Boga i duhovnih mjera, pristupivši alternativi iako se i ovuda može, ali mnogo težim putem. a s Bogom i nije bliskosti. 40 dana je blagoslov duhu i tjelu te novi život.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top