Četiri decenije od afere Votergejt

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Četiri decenije od afere Votergejt
[/h] Izvor: B92



Beograd -- Pre 40 godina u Vašingtonu je uhapšeno 5 ljudi dok su tokom noći pokušavali da postave prislušne uređaje u sedište Demokratske partije u kompleksu Votergejt.

6055092304fdec7759e872374531661_368x276.jpg

Votergejt kompleks
Ispostavilo se da su bili povezani sa tadašnjim predsednikom SAD-a Ričardom Niksonom.
Za to što je javnost saznala za ovaj slučaj zaslužna su dvojica novinara Vašngton pousta - Bob Vudvord i Karl Bernštajn.
Urednik lista Danas Zoran Panović za B92 kaže da bi, čak i 40 godina posle afere Votergejt, u Srbiji bilo nemoguće razotkrivanje skandala takvih razmera samo uz pomoć medija.

"Ono što mi zovemo istraživačko novinarstvo se pokazalo, da ako nema asistencije službi koje će nekada dostaviti nešto novinarima, teško je nešto istražiti. Ta afera je jako bitna jer je doprinela uticaju štampe u javnu sferu, ali mislim da je za tumačenje afere bolje pogledati intervju sa Niksonom, gde se pokazuje čitava geneza Niksona i vlasti, njegov odlazak sa vlasti i posledice. Mislim da je to u Srbiji nemoguće. To su neuporedive stvari. Štampa može da ima uticaj na javnost u Srbiji, i ima ga. Ali takve velike stvari da uradi jako teško", kaže Panović.

Afera Votergejt smatra se najvećom u istoriji američke politike koja je dovela do prve i, do sada, jedine ostavke predsednika Amerike.

 
Natrag
Top