Ceo Egipat na nogama, vlasti zlostavljanjem zastrašuju mlade

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Širenje antirežimskih protesta


Ceo Egipat na nogama, vlasti zlostavljanjem zastrašuju mlade






Agencije | 10. 02. 2011. - 09:40h
cat_icn_more.png
10:58h | Foto: Reuter

Hiljade demonstranata koji u Egiptu traže da predsednik Hosni Mubarak odmah podnese ostavku, koji su se dve nedelje okupljali samo na centralnom Tahrir skveru u Kairu, šire svoje proteste u druge delove prestonice, pa i u druge gradove.
115439_egipat01-foto-reuter_f.jpg


Velika masa okupila se oko nekoliko državnih institucija, uključujući zgradu parlamenta i sedište vlade, a u Asujitu hiljade demonstranata su blokirale glavni put i prugu i kamenjem napale automobil regionalnog guvernera.

U Egiptu je organizovano i više štrajkova. BiBi-Sijev izveštač iz Kaira

kaže da autoritet vlade ubrzano slabi i da su u nekoliko delova zemlje mirni protestni skupovi prerasli u incidente praćene nasiljem.

Mubarak na lečenje
u Nemačku?

Neki nemački političari smatraju da bi bi duži boravak Hosnija Mubaraka na lečenju u Nemačkoj otvorio egipatskom predsedniku priliku za časno povlačenje s funkcije. O tome se navodno i pregovara, mada Vlada u Berlinu demantuje tu infomaciju.

Istovremeno, egipatska policija hapšenjem i zlostavljanjima u zatvoru pokušava da zastraši mlade, koji demonstriraju protiv predsednika Hosnija Mubaraka.

To je potvrdio i Ibrahim Abas (19), Austrijanac egipatskog porekla, koji je bio zatvoren posle demonstracija koje već vbiše od dve nedelje traju u Egiptu. Sin visokog diplomate pri UN u Beču izgubio je tri prijatelja tokom demonstarcija u Kairu, a i sam je bio u zatvoru "Gabal el Ahmar".

U razgovor bečkom dnevniku "Kurir", Abas je izrazio žaljenje što se vratio u Austriju, jer, kako je istakao "propušta najveću revoluciju u svojoj otadžbini, ako ne i najveću revoluciju novije istorije".

Abas je ispričao da je uhapšen prilikom boravka u Kairu, gde je prvog dana izašao na demonstracije sa grupom od oko 300 ljudi. "Kada je pala noć policija je primenila silu, razdvojili su nas i upotrebili palice, a oko 23 časa su, nas oko 60, stavili u veliki kamion kojim su nas vozili tri časa, a nismo znali gde'', rekao je on.

Put je, prema njegovim rečima, okončan na jednom mestu odakle su odjekivali krici. Abas je, kako je rekao nastavio da demonstrira, ali kasnije u mestu Fajum, gde je policija primenila suzavac i palice protiv demonstranata, kao i da je tokom demonstracija izgubio tri prijatelja.

Saudijska Arabija zapretila Americi zbog Mubaraka

Londonski list "Tajms" preneo je danas da je saudijski kralj Abdulah zapretio Americi da će finansirati ostanak na vlasti Hosni Mubaraka ukoliko se nastavi pritisak ka brzoj smeni egipatskog režima.
List navodi da su Saudijci rekli američkom predsedniku Baraku Obami da "ne ponižava" egipatskog predsednika Mubaraka.

Saudijski kralj Abdulah dao je 29. januara podršku egipatskom predsedniku Hosniju Mubaraku, osuđujući one koji se mešaju u bezbednost i stabilnost Egipat.
Abas smatra da nisu tačne tvrdnje Mubaraka da će zemljom zavladati haos ako
napusti funkciju, ističući da je Egipat već utonuo u haos. "Država pada i to se ne može promeniti koliko god Mubarak bude želeo da zadrži vlast", naglasio je on.

Upitan da li bi Mohamed El Baradej, dobitnik Nobelove nagrade za mir, bio dostojan predsednik Egipta, mladić je odgovorio da se omladina bori, i da je omladina omogućila promene.

Prema mišljenju mladića, Baradej je ''tip koji želi da ubire plodove'', a koja god vlada dođe na vlast ne sme da zapostavi mlade, i mora sa njima da pregovara.

''Šta je Baradej učinio za našu zemlju'', pita Abas i odgovara, ''ništa''.

SAD od početka nedelje vrše novi pritisak na egipatsko rukovodstvo da bi što pre pokrenulo proces legitimne tranzicije ka demokratiji. Na to je šef egipatske diplomatije reagovao tako što je javno odbacio "pokušaje SAD da nametnu svoju volju vladi u Kairu".

On je rekao da je rekao da je zapanjen pozivom potpredsednika SAD Džoa Bajdena da se odmah ukine vanredno stanje, a da bi brze reforme bile previše opasne i da je za proces tranzicije u Egiptu "potrebno vreme".
 
Natrag
Top