Centar Beograda „visi” na jednom strujnom kablu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Centar Beograda „visi” na jednom strujnom kablu



Investitor radova na gradilištu u Braničevskoj gde je u subotu uveče presečen visokonaponski kabl nije imao odobrenje da raskopa ulicu na trasama vodovoda i elektroinstalacija, tvrde nadležni. – Centar grada sa svim stranim predstavništvima i zdravstvenim ustanovama sada „visi na jednom kablu”
braniccevska--foto-T-JANJICH.jpg

Gradilište u Braničevskoj




Investitor „Winvalle group”, čiji su podizvođači na gradilištu u Braničevskoj 14 u Beogradu u subotu uveče presekli visokonaponski kabl i bez struje, nekoliko časova, ostavili centar prestonice i Klinički centar Srbije, nije obavestio „Elektrodistribuciju Beograd” da će tog dana kopati u blizini njihovih instalacija niti je zatražio stručni nadzor, kažu u tom javnom preduzeću.
Procedura nalaže da investitor, pošto pribavi saglasnost svih komunalnih ustanova na građevinski projekat, obavesti nadležno preduzeće o tačnom vremenu kada će kopati oko vodova i pozove njihove ljude da nadziru zahvat. Ne samo da investitor „Winvalle group” to nije učinio već se, navode u EDB-u, oglušio i o upozorenje njihovog čoveka koji je u subotu oko 11 časova ujutru primetio da su se građevinci previše približili visokonaponskom kablu. Umesto da ih obustave, oni su radove nastavili do predvečernjih sati i onda, pod okriljem mraka, sve dok nisu izazvali havariju, kažu u EDB-u.
– Često se događa da investitor, uprkos zakonu, ne traži saglasnost svih komunalnih preduzeća ili ga jedno od njih odbije, ali on ipak počne radove računajući da će se provući neprimećeno ili da će platiti kaznu ako nešto ošteti – objašnjava Ivan Patarić, šef tehničke dokumentacije EDB-a.
Osim toga, investitor „Winvalle group” nije imao dozvolu Direkcije za puteve, kako navode u toj instituciji, da raskopa ulicu i pristupi vodovodnim cevima. Odobrenje je dobijeno jedino za raskopavanje i priključenje zgrade na toplovod, što je takođe rađeno u subotu.
– Trase toplovoda i vodovoda nisu iste. Investitor je morao da pribavi zasebne dozvole da bi ulicu „otvorio” na ta dve mesta. Umesto toga, on je, po svemu sudeći, pokušao da o istom trošku završi oba posla, nadajući se da niko to neće uočiti pre nego što sve budu gotovo. Odobrenje je za njih mogao da zatraži i „Vodovod”, kao što su za priključenje na toplovod zahtev podnele „Elektrane”, ali to ne amnestira investitora jer je bila njegova dužnost da se postara da sve bude pravno regulisano – kaže Ivana Vuletić, direktor direkcije.
Saša Rudić, predstavnik investitora koji u Braničevskoj ulici gradi stambeno-poslovni objekat, u kojem su stanovi već rasprodati a useljenje bi počelo za desetak dana da nije bilo ovog incidenta, tvrdi da imaju kompletnu dokumentaciju za priključenje zgrade na vodovodne instalacije.
– Firma podizvođač koju smo angažovali da objekat poveže na mrežu ima svu dokumentaciju i „Vodovod” im je zahvat odobrio. Ovlašćena osoba je obaveštena i dobili smo odobrenja od sekretarijata za saobraćaj i urbanizam da možemo u subotu i nedelju da izvodimo te radove. Čak su bila zakazana isključenja vode. Bez problema smo se prikačili na toplovod ali radnici koji su povezivali objekat na vodovodnu mrežu nisu uočili visokonaponski kabl ili im je bušilica pobegla. Ne znam, nisam ekspert – objašnjava Rudić, koji se izvinjava Beograđanima i dodaje da radnici koji su raskopali ulicu nisu, kako su mediji javili, posle incidenta pobegli nego su sa radnicima „Elektrodistribucije” otišli da im asistiraju u intervenciji kako ne bi došlo do još veće štete.
Često se događa da investitor, kao što bi i morao, izvadi plan instalacija ali ga ne prosledi svim podizvođačima, koji onda iseku kablove, navode u EDB-u.
– Ako se to sada desilo, ovo je četvrti slučaj u poslednje dve godine. Događa se i da uzmu nacrte ali da ih se jednostavno ne pridržavaju – naglasila je Sandra Alagić, predstavnik za medije EDB-a.
Pošto stalno ima muka sa nemarnim građevincima, EDB je bio primoran da unajmi čoveka čiji je zadatak da dva puta dnevno, preventive radi, obilazi visokonaponske vodove kako bi barem njih zaštitio od bagera, poštedeo grad većih isključenja struje i spasao život neopreznih radnika. On je bio taj koji je u subotu ujutru upozorio građevince u Braničevskoj 14 da su se opasno primakli kablu kroz koji protiče 110.000 volti.
– Ne daj bože da je napolju bio minus, morali bismo da uvodimo redukcije struje na potezu ka Kalemegdanu, u Knez Mihailovoj i Vasinoj ulici. Centar grada sa svim stranim predstavništvima i zdravstvenim ustanovama sada „visi na jednom kablu”. Morali smo da priključimo četiri kabla na jedan visokonaponski, što ne radi niko na svetu. Samo nam fale neodgovorni investitori jer, sve dok ne bude izgrađeno veliko postrojenje „Beograd 20” u Mirijevu, koje kasni tridesetak godina, glavni grad neće imati sigurno snabdevanje električnom energijom – istakao je Stevan Milićević, direktor EDB-a.
Policija je protiv tri osobe podnela prijave za krivično delo protiv opšte opasnosti a u vezi sa krivičnim delom uništenja i oštećenja javnih uređaja, kažu u Birou za informisanje MUP-a Srbije. Oni su posle incidenta saslušani i pušteni na slobodu.
D. J. S. – D. M. –V. V.
----------------------------------------------------
Nemci sutra stižu da „krpe” kabl
Predstavnici EDB-a već su angažovali nemačku firmu CCC, jednu od dve u Evropi koja poseduje neophodnu opremu i radnike obučene za popravku visokonaponskih 110-kilovoltnih kablova. Stručnjaci sutra stižu u Beograd i počinju da „krpe” instalaciju.
– Izgleda kao crni humor, ali zbog sličnih incidenata ta firma je upoznala naše visokonaponske vodove bolje od nas samih, tako da im sada i nisu potrebne pripreme. Istrenirali su naše ljude da im pripreme šta treba. Popravka i prateći troškovi iznosiće više od 100.000 evra – objasnio je Milićević.
------------------------------------------------
Investitor nije podneo zahtev za priključke na vodovod i kanalizaciju
Investitoru „Winvalle group” i suinvestitorima (tri fizička lica) 2007. izdato je odobrenje za izgradnju za stambeno-poslovni objekat od 2.160 kvadrata u Braničevskoj ulici 14 na Vračaru, a u aprilu 2008. godine dobili su potvrdu o prijemu dokumentacije, kaže Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam.
– U septembru ove godine Sekretarijat za urbanizam izdao je rešenje „Beogradskim elektranama” na osnovu kojeg objekat može da se priključi na grejanje uz uslov da se pribave rešenja Direkcije za puteve, Sekretarijata za saobraćaj. Međutim investitor nije podneo zahtev Sekretarijatu za urbanizam da mu se izda rešenje kako bi zgradu priključio na vodovod i kanalizaciju – objašnjava Vuković.


objavljeno: 02.11.2010

Izvor: Politika
 
Natrag
Top