Cela eskadrila za veterane

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Cela eskadrila za veterane


Dok u Vojsci Srbije radi tridesetak generala, država isplaćuje čak 677 generalskih penzija. Samo za penzije najviših oficira izdvaja se 55 miliona, a ukupno u te svrhe odlazi 235 miliona evra



ZA novac koji izdvaja za vojne penzije Srbija bi mogla svake godine da kupi po jednu eskadrilu najmodernijih ratnih aviona. Jer, za vojne penzije Srbija godišnje izdvaja 235 miliona evra. Samo na primanja bivših generala i pukovnika iz godišnjeg budžeta odlazi 55 miliona evra, dok njihove kolege koje trenutno rade u Vojsci Srbije državnu kasu koštaju čak - deset puta manje.
Ministarstvo odbrane mesečno isplaćuje gotovo 700 generalskih penzija, iako je u Vojsci Srbije zaposleno njih svega - tridesetak. Njihova prosečna penzija je oko 70.000 dinara, tako da se samo za ”bataljon” bivših generala godišnje izdvaja čak 5,5 miliona evra!

Uniformu Vojske Srbije trenutno nosi oko 550 pukovnika, a u penziji ih je čak 14 puta više - 7.554. Bivšim oficirima sa tri zvezdice na ramenima godišnje se isplati čak 50 miliona evra, dok njihove ”aktivne” kolege zarade deset puta manji iznos.
- Prosečna penzija koja sleduje generalskom činu u februaru je iznosila 68.716 dinara - navode u Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika (SOVO). - Pukovnici u penziji, kojih je 7.554, mesečno primaju u proseku 54.262 dinara.
Na ogromnu nesrazmeru između broja aktivnih oficira visokih činova i višestruko brojnijih veterana u Ministarstvu odbrane gledaju kao na - teret prošlosti. Reč je o bivšim oficirima, koji su bili na službi u JNA, a koji su se devedesetih doselili u Srbiju. Ovoliki broj veterana imaju države u čijim je armijama i po više stotina hiljada vojnika. Poređenja radi, ukupno brojno stanje sistema odbrane Srbije je oko - 36.000 pripadnika.
Jačanju ”stroja” generala ”u rezervi” doprinela je i politika penzionisanja ”po ključu” proteklih decenija. Od 2000. do 2005. godine, u nekoliko ”talasa”, penzionisano je najmanje 150 generala, dok je rešenje o prestanku vojne službe u Miloševićevo vreme potpisalo najmanje njih pedesetak.
- Plate, penzije, stambeni troškovi, naknade za odvojen život, markice za prevoz i slični izdaci troše najveći deo vojne kase - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane. - Vojni budžet zato ima socijalni karakter, jer na ove troškove odlazi gotovo 80 posto sredstava. Za opremanje, kupovinu naoružanja i vozila i druga ulaganja izdvaja se, tako, svega petina odobrenog novca.

TEŠKO DO NORVEŠKOG MODELA

VOJSKE u svetu, pretežno, pa i naš sistem odbrane, nastoje da svoje budžete organizuju po ugledu na Norvešku. I skandinavski model vojne kase za troškove zaposlenih i penzionera izdvaja najviše novca, oko 40 odsto, ali su sva ostala sredstava namenjena ulaganju u sistem. Cilj Ministartva odbrane Srbije je da se polovina ukupnog novca izdvaja za plate i penzije, dok bi ostatak bio namenjen investicijama i troškovima operacija.


Novosti
 
Natrag
Top