Ček na poček sve popularniji

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Ček na poček sve popularniji

Odloženo plaćanje se na velika vrata vratilo u radnje širom Srbije. Ekonomska kriza i stalni rast cena osnovnih životnih namirnica naterali su kupce da ponovo počnu da potpisuju čekove i time za više meseci odlažu neizbežnu naplatu računa. Trgovine su im izašle u susret, tako da omogućavaju prodaju na popularni ček na poček uglavnom do 90 dana, a pojedine i do 180!

68747_0801-kasa-placanje-foto-d-grubin_hf.jpg


Od kako su najavljeni novi cenovnici u radnjama, iznenađeni potrošači počeli su da kalkulišu kako spojiti kraj sa krajem kad su već ionako dovoljno prezaduženi. Odloženo plaćanje je došlo kao dobra solucija jer je lakše o računima razmišljati za 90 ili 180 dana. Iako je maksimalni iznos čeka 5.000 dinara, kupci se neretko odlučuju da ispišu čekove i na znatno manje sume jer nisu sigurni kakvo će stanje biti na kontu kad ček dođe na realizaciju.

Šef marketinga „Jabuke” Milena Radulović kaže da se građani radije odlučuju da kupuju na čekove jer, za razliku od kartica, na njih ne ide kamata, iako se roba plaća u više rata.


- Imamo informacije od potrošača da su banke veoma obazrive kod izdavanja čekova i da ih daju na „kašičicu”, pa samim tim, građani i ne mogu da ih koriste kako bi želeli. Čekove koje dobiju obično veoma planski koriste za veće kupovine kao što su nabavka hrane, kupovina nameštaja ili tehnike - kaže Radulović.
Ona kaže da je u radnjama „Jabuke” odobrena kupovina na poček od 30 dana jer su u obavezi da isplate robu dobavljačima u tom periodu, pa ne mogu duže da kreditiraju građane.

Takođe, u mnogim drugim prodajnim objektima i u velikim trgovinskim lancima omogućeno je plaćanje čekovima na tri meseca, pa čak i na šest mesečnih rata. U objektima „Delta Maksija” potrošači imaju mogućnost odloženog plaćanja na 90 dana za iznose preko 2.000 dinara. U ovoj kompaniji kažu da je učešće čekova u odnosu na prošlu godinu značajno poraslo i da se najviše na odloženo plaćanje kupuje u hipermarketima, jer se tamo ide u veće nabavke.

- Ekonomska kriza uslovila je pad tražnje, kao i promenu strukture kupovine i potrošačke korpe. „Delta Maksi” je u svojim maloprodajnim objektima dodatnim kontinuiranim ulaganjima u akcijska sniženja i popuste, uspela da održi tražnju na zadovoljavajućem nivou, kao i broj potrošača - ističu u „Delta Maksiju”.

U „Idei” kažu da kontinuirano prate situaciju na tržištu, pa je upravo zbog povrataka sa godišnjih odmora i početka školske godine omogućeno kupcima da pazare odloženo na 120 dana za sve iznose preko 2.000 dinara.

- Kupcima omogućavamo i plaćanje na tri rate „ameriken ekspresom”, „masterom”, „vizom” i „Intezinim” kreditnim karticama, a na dve rate „Dina” karticom. Takođe, dajemo mogućnost kupovine „Web” kreditom „Rajfajzen” banke u iznosu od 4.000 do 14.000 dinara u prodavnicama „Idea ekstra” i „Idea super” - naglašavaju u „Idei”.

U „Merkatoru” i u „Rodi” kažu da učešće čekova kao sredstva plaćanja u ukupnom prometu iznosi oko sedam odsto.

- Kao olakšicu potrošačima izdajemo našu trgovačku karticu koja im omogućava dodatne popuste u robi, odloženo plaćanje na 30 dana i plaćanje na 12 mesečnih rata za kupovinu tekstila, tehnike, galanterije i sportskog programa bez kamate i drugih troškova - kažu u „Merkatoru”.


Marija Nikolić | 27. 08. 2010.
 
Natrag
Top