Čačanin spasen ispod dva metra snega

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Čačanin spasen ispod dva metra snega









Izvor:
Blic.rs






Čačanin R.B, koji je danas bio zatrpan ispod dva metra snega na magistralnom putu Kolašin-Mojkovac, pronadjen je i prebačen u Hitnu pomoć u Kolašinu. Prvobitno je saopšteno da je u pitanju osoba iz Valjeva, ali je policija naknadno utvrdila da je u pitanju R.B. iz Čačka. Kako je saopštila crnogorska policija, Čačanin je doživio hipotermiju, ali se trenutno nalazi van životne opasnosti. Nesreća se dogodila kada je Čačanin zaustavio vozilo na magistrali u reonu Bakovića klisure i izašao iz automobila, a tada se na njega obrušio veliki snežni nanos.


211151_ivanjica-kola-hitne-nisu-mogla-dalje_ig.jpg



Ovo međutim nije jedino spašavanje kada su u pitanju Čačani.
Naime, nakon deset sati borbe sa snežnim smetovima na nepristupačnom terenu, medicinska ekipa, dr Slobodan Obućina i tehničar Mićo Karapetrović, uspešno je hospitalizovala Vukomana Lišanina put čačanske bolnice. U akciji spašavanja dede Vukomana koji je, kako saznajemo, imao unutrašnje krvarenje učestvovala su i dvojica dobrovoljaca, Aleksandar Petrović i Radojko Jovančić iz Ivanjice.

Od zloglasnog 15. kilometra do Vukomanove kuće u Tutićima ekipa za pomoć pešačila je tri-četiri kilometra. Prethodno su motornim sankama probijali snežne namete koji su na pojedinim deonicama bivali i do dva metra. A onda nastavljali peške, upadali u sneg, borili se sa preprekama...

- Javili su nam oko 11 časova da je dedi Vukomanu neophodna pomoć jer već par dana ima čudnu boju stolice koja ukazuje na unutrašnje krvarenje. Odmah smo krenuli. Deo puta prešli smo nivom pa na motornim sankama i imali sreću da su njima upravljali iskusni vozači jer je stvarno avantura uputiti se po ovakvom snegu u tom pravcu. U jednom trenutku nismo mogli dalje bilo kakvim prevozom pa smo nastavili peške. Vukomana smo zatekli nemoćnog, pregledao sam ga, dao mu infuziju ali je problem bio kako ga prebaciti do motornih sanki - priča dr Obućina.

Četvorica momaka koja su činila spasilačku ekipu, položili su Vukomana na merdevine, obmotali čvrsto konopac oko njegovog tela i poneli ga kroz snežne namete.

Na temperaturi do minus 15 stepeni ledili su prsti, lepili se za krajeve merdevina, vetar ih je šibao po promrzlom licu ali nisu odustajli. Cilj je bio jasan, spasiti nesrećnog čoveka.

- Razmišljali smo jedino da stignemo na vreme jer je Vukoman bio izmučen, a na tako niskoj temperaturi u ležećem položaju, nije prijatno. Žurili smo, privezali merdevine za sanke i krenuli put Ivanjice. Jednim okom pratim put a drugim da li je deda dobro, verujte da su uslovi katastrofalni. Meni nije prvi put, danima sam na terenu, probijam se koliko i dokle mogu sankama kako bih pomogao ljudima. Mnogo je teška situacija. Ne razumeju oni koji nisu zavejani. Ja sam ovo ranije gledao samo na filmovima. Zaista je za pohvalu sve što čine moji prijatelji, lekarska ekipa i ljudi iz kriznog štaba Ivanjice – priča dobrovoljac Aleksandar Petrović.

Nekoliko ljudi u ivanjičkoj opštini spaseno je zahvaljujući ljudima dobre volje i brzoj reakciji ekipe Hitne pomoći. Preko hiljadu domaćinstava još uvek je zavejano. Svaki dan je nova borba za život, probijanje kroz smetove od dva do pet metara, i strahovanje za ekipu koja pod ekstremnim uslovima kreće da spase nečiji žvot.

 
Natrag
Top