Budva: NVO traži otkrivanje slovenačkih grobnica

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Budva: NVO traži otkrivanje slovenačkih grobnica












Izvor:
Novosti.rs










Zbog čega se NVO „Otkrićemo istinu“ obratila šefu delegacije EU u Crnoj Gori. Od Leopolda Maurera zatraženo da „aktivira“ predmet slovenačkih grobnica.

BUDVA - Udruženje „Otkrićemo istinu“ iz Budve, nevladina organizacija koja se već godinama bavi slovenačkim grobnicama s kraja Drugog svetskog rata, obratila se šefu delegaciju EU u Crnoj Gori Leopoldu Maureru. Od njega je zatražena pomoć u aktiviranju ovog „predmeta“ za koji nije zainteresovana aktuelna vlast.

- Obraćanje gospodinu Maureru je poslednja nada da se pomogne u jednom civilizacijskom poslu za koji Evropa odavno zna, a to je otkrivanje grobnica iz vremena zla i njihovo obeležavanje - kaže Dušan Niklanović, predsednik budvanskog Udruženja, koje je do sada obavilo veliki deo posla.



cg_310x186.jpg



Nijedna zvanična institucija iz Crne Gore do sada nije pokazala nikakvo interesovanje za masovne grobnice nastale tokom „krvavog proleća 1945. godine“.
Ovo nam je saopštio i dr Mitja Ferenc, vođa slovenačke Komisije za istraživanje i sondiranje masovnih grobnica. Ferenc je uvaženi istoričar, profesor Univerziteta u Ljubljani.

Veliki broj Crnogoraca je stradao u Sloveniji u maju i junu 1945. godine. Radi se o delu velikog zbega u kojem su bili delovi kraljevske vojske u otadžbini, sveštenici Mitropolije crnogorsko-primorske na čelu sa mitropolitom Joanikijem, intelektualci, običan svet, žene i deca. Zbeg je na polasku iz Crne Gore 6. decembra 1944. brojao između 18.000 i 20.000 ljudi, ali su mnogi stradali na putu kroz BiH i Hrvatsku prema Sloveniji, gde su nameravali da se sastanu sa Englezima.

Dr Mitja Ferenc, koji se dugo već bavi ovim poslom, kaže da su Crnogorci pobijeni na Pohorju, u okolini Kamnika, na Kočevskom rogu, ali i u rudniku Stari Hrastnik. Za razliku od ostalih grobnica, kojih je više od 600 širom Slovenije, rudnik Stari Hrastnik neće biti istraživan jer je to nemoguće „pošto su tela ubacivali u rupe duboke 20 do 30 metara, a sadamdesetih godina na tom delu terena je zemlja poravnata“.

- Dr Ferenc je, nažalost, u pravu - konstatuje Dušan Niklanović, koji je na čelu Udruženja formiranog 2004. i koje zajedno sa Slovencima radi na otkrivanju grobova u kojima počivaju njihova braća koju su partizani pobili posle završetka Drugog svetskog rata. - Naše udruženje se obratilo na oko 170 adresa, počev od državnog vrha do opštinskih struktura širom Crne Gore. Odgovorili su nam samo iz opština Budva, Kotor i Podgorica i to da ne mogu materijalno da nam pomognu. Od zvaničnih državnih institucija ni slova. Naša „bela knjiga“ o crnogorskom ćutanju zbilja opominje.

A Udruženje „Otkrićemo istinu“, zajedno sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom, organizovalo je 16. juna 2005, na 60-godišnjicu masovnih likvidacija u Sloveniji, parastos u Kamniku. U međuvremenu, budvansko udruženje je prikupilo imena više od 5.000 pobijenih i objavilo ih u knjizi „Pucaj, rat je završen“, koja je nedavno prestavljena širom Crne Gore.

- Svaka čast Slovencima - kaže Niklanović. - Pomogli su nam mnogo do sada kako bismo obeležili grobove stradalnika.Mi ne želimo nikakav revanšizam, nismo pozvani da pravimo reviziju Drugog svetskog rata, niti to hoćemo. Želimo samo ono što sav civilizovan svet radi - da svako ima pravo na grob.

 
Natrag
Top