Britanija i Kipar - vodeći svetski centri za pranje novca

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Britanija i Kipar - vodeći svetski centri za pranje novca


Tanjug |


Velika Britanija i Kipar su vodeći svetski centri za pranje novca, pokazao je najnoviji izveštaj Svetske banke.
Analizirajući 150 slučajeva korupcije na visokom nivou, banka je otkrila da 172 firme koje su u njih bile uključene imaju sedište u Velikoj Britaniji i britanskim prekomorskim teritorijima - Bermudima, Britanskim Devičanskim Ostrvima, Kajmanskim ostrvima, ostrvima Men i Džersi.

U pranju novca vrlo zastupljene destinacije su i Kipar, sa 11 firmi, Lihtenštajn sa 28 i Švajcarska sa sedam, prenele su agencije.


Istraživanje, koje je obuhvatilo i traganje za prljavim bankarskim računima, otkrilo je da ih najviše ima u Velikoj Britaniji, Džersiju, Švajcarskoj, Lihtenštajnu i na Kipru.


U poslovima pranje novca pojavljuju se investicione firme nejasnog porekla, vezane za osnivanje fiktivnih adresa u ofšor centrima.


One često samo pozajmljuju svoje ime, ne znajući nekad za koga rade, pokazalo je istraživanje.

Na Britanskim Devičanskim Ostrvima, koja imaju 25.000 stanovnika i 500.000 registrovanih međunarodnih firmi, osnivanje preduzeća košta 1.950 dolara. U

proseku, u ovom poreskom raju godišnje se otvori 70.000 novih firmi.

Autor istraživanja, nigerijski ministar Ngozi Okonjo-Iveala, naveo je da se za korupciju, prema procenama, godišnje potroši najmanje 40 milijardi dolara.


On je objasnio da se sredstva namenjena školama, zdravstvu i infrastrukturi u najnerazvijenijim svetskim privredama preusmeravaju u svetske finansijske centre i poreske oaze.
 
Natrag
Top