Brčko:Muzej trune u podrumu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Brčko:Muzej trune u podrumu

Novosti


Više od 3.000 vrednih eksponata propada razbacano po kartonskim kutijama



Dragica Panić Kašanski, rukovodioc brčanskog Doma kulture

BRČKO - Sudeći po nedostatku volje u institucijama Brčko distrikta, još će dosta Savom proteći mutne vode dok Brčaci ne dobiju muzej i mogućnost da pogledaju bar deo od preko 3.000 prikupljenih eksponata iz arheološke, etnološke i istorijske zbirke koji sada trunu u vlažnoj podrumskoj prostoriji bivše „Šipadove“ zgrade u centru grada.

Po rečima Dragice Panić Kašanski, rukovodioca brčanskog Doma kulture, očekivati je da će se u Brčkom ipak prepoznati značaj čuvanja kulturno-istorijske baštine i da će u narednih nekoliko godina dobiti muzej.

Ustanovljenjem distrikta, u Brčkom su obnovljene razne manifestacije i institucije. Jedna od retkih koja nije, je postojeća muzejska zbirka koja je sklonjena u papirne kutije. Iako je na snazi Konvencija za očuvanje kulturno-istorijske baštine, koja BiH obavezuje na zaštitu nasleđa, u Brčkom nije bilo političke volje da se spasu eksponati koji su neuslovno smešteni - ističe Panić Kašanski.

Čekajući rešenje za tri postojeće zbirke, u pododeljenju za turizam, kulturu i sport uradili su projektnu ideju za obnovu muzeja.

- Mi smo u reviziji koju smo proveli 2008. godine Reč je o arheološkoj, etnološkoj i istorijskoj građi, sa preko 3.000 eksponata. Još čekamo rešenje koje bi sačuvalo ovu vrednu građu. Celokupan materijal je smešten u kartonske kutije i nije deponovan na odgovarajući način.

U konsultacijama sa stručnjacima iz Srbije i Hrvatske, procenjeno je da se radi o značajnim eksponatima, koji zaslužuju da budu smešteni u odgovarajući muzejski prostor. Zasada postoje i administrativne prepreke, jer je Brčko kao poseban distrikt samostalna lokalna zajednica.

Pokušaji pojedinih udruženja građana da reše pitanje smeštaja ovih eksponata, ostali su bez rezultata, jer odnosi i nadležnosti i upravljanje imovinom nisu zakonski regulisani.

IZGRADNjA DEPOA

STRUČNjACI predlažu više načina da se prikupljeno kulturno-istorijsko nasleđe prezentuje stručnoj javnosti. Jedan je izgradnja muzeja, a drugi je obezbeđivanje depoa za građu, koju bi zainteresovani naučni i stručni radnici mogli da istražuju.
 
Natrag
Top