Bozji plan spasenja i Isusova prvosvestenicka sluzba u nebeskoj Svetinji.

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bozji plan spasenja i Isusova prvosvestenicka sluzba u nebeskoj Svetinji.

Bog stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog - stvorio je u početku planetu zemlju kao savršeno mesto za život, na kojoj nije bilo senke prokletstva i smrti.
Prvi ljudski par Adam i Jeva stvoreni su kao savršena moralna bića, sa svim obeležjima fizičke i duhovne snage koje su posedovali, i sa mogućnošću da se razvijaju kroz čitavu večnost u zajednici sa tvorcem u savršenom svetu koji je on stvorio.

"Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cijele zemlje i od svijeh životinja što se miču po zemlji.

I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.
I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zvjerinja što se miče po zemlji" ( 1 Mojsijeva 1. 26 - 28 )

"Tada pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro bješe veoma" ( 1 knjiga Mojsijeva 1. 31 )

Adam i Jeva su u početku prebivali u Edemskom vrtu, u kome je Bog posadio raznovrsno plodonosno drveće, kao i drvo života, i drvo poznanja dobra i zla, rekavši im da mogu slobodno da jedu plodove sa svih drveća u vrtu osim sa drveta poznanja dobra i zla, upozorivši ih da ako uzbereu plod sa ovog drveta i okuse - da će umreti.

"I uzevši Gospod Bog čovjeka namjesti ga u vrtu Edemskom, da ga radi i da ga čuva.
I zaprijeti Gospod Bog čovjeku govoreći: jedi slobodno sa svakoga drveta u vrtu;
Ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrijećeš" ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 15 - 17 )

Bog je postavljanjem ovog drveta poznanja dobra i zla u Edemskom vrtu - prve ljude stavio na probu, da li će svojom slobodnom voljom kojom su bili obdareni ostati verni Bogu i njegovim zapovestima koje su temelj Božje vladavine i na nebu i na zemlji ili ne.

Oni nisu imali razloga da iskažu neposlušnost prema Bogu jedenjem ploda sa zabranjenog drveta, jer su u Edemu imali sve što im je bilo potrebno, sve privilegije i pogodnosti koje je pružalo savršeno okruženje u kome su živeli, i svo znanje koje im je bilo dato, a koje bi se tokom vremena večnosti razvijalo, a oni usavršavali u svakom pogledu.

Ipak, Adam i Jeva nisu prosli ovaj ispit vernosti već su iskazali neposlušnost prema Bogu i tim činom doživeli pad.

Na nagovor sotone palog anđela da okuse plod sa drveta poznanja dobra i zla koji im je Bog zabranio da jedu, i sa sotoninom izgovorenom laži koju Adam i Jeva nisu prozreli "da će jedenjem ploda sa ovog drveta postati kao Bogovi" oni su prekršili ovu Božju zapovest i tim činom neposlušnosti odvojili se od njega i izgubili prvobitno savršenstvo, što je dovelo do njihovog duhovnog i moralnog pada.

Kao takvi - grešni, oni nisu mogli prebivati u prisutnosti Božjoj i jesti plodove sa drveta života, što je dovelo do toga da budu izagnan iz Edemskog vrta.

"Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: Je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?

A žena reče zmiji: Mi jedemo rod sa svakog drveta u vrtu;
Samo rod s onog drveta usred vrta, kazao je Bog, ne jedite i ne dirajte u nj, da ne umrete.
A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.
I žena videći da je rod na drvetu dobar za jelo i da ga je milina gledati i da je drvo vrlo drago radi znanja, uzabra rod s njega i okusi, pa dade i mužu svom, te i on okusi.
Tada im se otvoriše oči, i videše da su goli; pa spletoše lišća smokovog i načiniše sebi pregače.
I začuše glas Gospoda Boga, koji iđaše po vrtu kad zahladi; i sakri se Adam i žena mu ispred Gospoda Boga među drveta u vrtu.
Gospod Bog viknu Adama i reče mu: Gde si?
A on reče: Čuh glas Tvoj u vrtu, pa se poplaših, jer sam go, te se sakrih.
A Bog reče: Ko ti kaza da si go? Da nisi jeo s onog drveta što sam ti zabranio da ne jedeš s njega?
A Adam reče: Žena koju si udružio sa mnom, ona mi dade s drveta, te jedoh.
A Gospod Bog reče ženi: Zašto si to učinila? A žena odgovori: Zmija me prevari, te jedoh.
Tada reče Gospod Bog zmiji: Kad si to učinila, da si prokleta mimo svako živinče i mimo sve zveri poljske; na trbuhu da se vučeš i prah da jedeš do svog veka.
I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između semena tvog i semena njenog; ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati.
A ženi reče: Tebi ću mnoge muke zadati kad zatrudniš, s mukama ćeš decu rađati, i volja će tvoja stajati pod vlašću muža tvog, i on će ti biti gospodar.
Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kog sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta s tebe, s mukom ćeš se od nje hraniti do svog veka;
Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko;
Sa znojem lica svog ješćeš hleb, dokle se ne vratiš u zemlju od koje si uzet; jer si prah, i u prah ćeš se vratiti.
I Adam nadede ženi svojoj ime Jeva, zato što je ona mati svima živima.
I načini Gospod Bog Adamu i ženi njegovoj haljine od kože, i obuče ih u njih.
I reče Gospod Bog: Eto, čovek posta kao jedan od nas znajući šta je dobro šta li zlo; ali sada da ne pruži ruku svoju i uzbere i s drveta od života, i okusi, te do veka živi.
I Gospod Bog izagna ga iz vrta edemskog da radi zemlju, od koje bi uzet;

I izagnav čoveka postavi pred vrtom edemskim heruvima s plamenim mačem, koji se vijaše i tamo i amo, da čuva put ka drvetu od života" ( 1 knjiga Mojsijeva 3 poglavlje )

Padom prvih ljudi - smrt koja je prirodna posledica greha i odvajanja od Boga postala je deo ljudske prirode i ušla u zemaljsku realnost, zavladavši svetom koji je Bog stvorio, i poremetivši ostvarenje prvobitnog Božjeg plana.

Njihovim odvajanjem od tvorca i zbog greha koji je doveo do njihovog pada - oni su trebali da umru za večnost, bez mogućnosti da ikada više žive "Jer je plata za greh smrt" ( Rimljanima poslanica 6. 23 )

"Zato, kao što kroz jednog čoveka dođe na svet greh, i kroz greh smrt, i tako smrt uđe u sve ljude, jer svi sagrešiše" ( Rimljanima 5. 12 )

Ipak, Bog iz ljubavi prema Adami i Jevi kao svojim stvorenjima, nije ih napustio prepustivši ih ovoj zloj sudbini koju su sami odabrali neposlušnošću, već je stvorio plan spasenja pronašavši zamenu za njihovu smrt.
On je obećao da če u određenom trenutku poslati spasitelja koji će preuzeti njihov greh na sebe, pa time i smrt kojom su oni trebali umreti, kako bi ih spasio od greha i večne propasti i vratio u izgubljeni raj.
Bog je ovo obećanje ispunio poslavši svog jedinorodnog sina koji je bio jedno sa Ocem na nebu, a koji se rodio na ovoj zemlji kao čovek, živeo među ljudima životom poniznosti i patnje, i umro mučeničkom smrću raspet na krstu - tom smrću preuzevši na sebe grehe celog sveta, i time omogućivši da verom u njega i prihvatanjem njegove žrtve kao otkup za svoje grehe - čovek ipak može večno živeti.

"A kad se navrši vreme, posla Bog Sina svog Jedinorodnog, koji je rođen od žene i pokoren zakonu,
Da iskupi one koji su pod zakonom, da primimo posinaštvo" ( Galatima poslanica 4. 4 - 5 )

"Jer Hristos još kad slabi bejasmo umre u vreme svoje za bezbožnike.
Jer jedva ko umre za pravednika; za dobroga može biti da bi se ko usudio umreti.
Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama što Hristos još kad bejasmo grešnici umre za nas" ( Rimljanima poslanica 5. 6 - 8 )

"Budući, pak, da deca imaju telo i krv, tako i On ( Isus ) uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola;
I da izbavi one koji god od straha smrti u svemu životu biše robovi.
Jer se zaista ne primaju anđeli, nego se prima seme Avraamovo.
Zato beše dužan u svemu da bude kao braća, da bude milostiv i veran poglavar sveštenički pred Bogom, da očisti grehe narodne.
Jer u čemu postrada i iskušan bi u onome može pomoći i onima koji se iskušavaju" ( Jevrejima poslanica 2. 14 - 18 )

"Ali On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našeg mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo.
Svi mi kao ovce zađosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Nj bezakonje svih nas" ( knjiga proroka Isaije 53. 5 - 5 )

"Jer Bogu tako omile svet da je i Sina svog Jedinorodnog dao, da nijedan koji Ga veruje ne pogine, nego da ima život večni" ( jevanđelje po Jovanu 3. 16 )

Nakon svoje smrti na krstu i vaskrsenja Isus je otišao na nebo i preuzeo ulogu novozavetnog Prvosveštenika ili posrednika pred Bogom u nebeskoj Svetinji, vršeći službu pomirenja prinošenjem zasluga svoje zrtve i prolivene krvi na krstu Golgote - u korist čoveka i njegovog spasenja.

"A ovo je glava od toga što govorimo: imamo takvog Poglavara svešteničkog koji sedi s desne strane prestola Veličine na nebesima;
Koji je sluga svetinjama i istinitoj skiniji, koju načini Gospod, a ne čovek" ( Jevrejima poslanica 8. 1 - 2 )

"Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu.
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?"( Jevrejima poslanica 9. 11 - 14 )

Vera u Hrista kao spasitelja, i prihvatanje njegove žtve i zasluga njegove prolivene krvi na krstu kao otkup za lične grehe - je jedan od osnovnih ali ne i jedinih uslova spasenja zapisanih u Božjoj reči, već postoje i drugi koji se nadovezuju i međusobno dopunjuju i potvrđuju.

Vera je samo polazna tačka koja je u svojoj suštini mnogo više od samog deklarativnog priznanja, i podrazumeva konkretne korake koje čovek čini na putu ka Bogu - dopuštajući njemu da on sprovede svoj plan spasenja i duhovnu obnovu u njegovom biću kroz opravdanje verom i oblačenjem u haljine Hristove pravednosti, kako bi svoj život uskladio sa njegovom voljom zapisanom u njegovoj reči i njegovom moralnom zakonu, i živeo praktičnim životom rađajući rodove vere, od kojih je jedan od osnovnih upravo poslušnost Božjim zapovestima, koji služe za izgradnju karaktera - o čemu će biti reči u nastavku ove teme.

Pokajte se.. ( jevanđelje po Mateju 3. 2 )

Poruka koju je Jovan krstitelj ( kao onaj koji je pre oko 2000 godina najavio dolazak Isusa Hrista kao spasitelja sveta ) uputio okupljenim ljudima na reci Jordanu u trenutku kada je mnoštvo dolazilo k njemu da se krsti glasila je "Pokajte se jer se priblići carstvo nebesko"

Apostol Petar je u sličnoj situaciji nakon Hristovog vaskrsenja i uznesenja na nebo izgovorio sledeće reči okupljenim ljudima u Jerusalimskom hramu:

"Pokajte se dakle, i obratite se da se očistite od greha svojih, da dođu vremena odmaranja od lica Gospodnjeg.
I da pošalje unapred narečenog vam Hrista Isusa, Kog valja dakle nebo da primi do onog vremena kad se sve popravi, što Bog govori ustima svih svetih proroka svojih od postanja sveta" ( dela apostolska 3. 19 - 21 )

Na drugom mestu - razovarajući sa jednim jevrejskim rabinom po imenu Nikodim Isus je ovom čoveku uputio sledeće reči:

"Odgovori Isus i reče mu: zaista, zaista ti kažem: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega.
Reče Nikodim njemu: kako se može čovjek roditi kad je star? eda li može po drugi put ući u utrobu matere svoje i roditi se?
Odgovori Isus: zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gdje hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovjek koji je rođen od Duha" ( Jovan 3. 3 - 8 )

Ova biblijska poruka o pokajanju proteže se kroz celo Sveto pismo i jedna je od ključnih tačaka novozavetne vesti o duhovnoj obnovi i opravdanju verom ( ili novorođenju kako je biblija definiše ), koju Bog želi da ostvari u nama, i našom saradnjom sa njim da nas pripremi za dolazak svog carstva slave.

Pokajanje koje Bog postavlja kao bitan uslov za ulazak u Božje carstvo slave podrazumeva naše shvatanje da smo grešni i da nam je potreban spasitelj, da sami nismo u stanju da se izborimo sa grehom i grešnim sklonostima koje postoje u nama, a koje se javljaju kao posledica naše telesne grešne prirode koju smo nasledili rođenjem na ovoj zemlji, i da sami po sebi nemamo silu da svoj život uskladimo sa načelima Božje pravde zapisanim u njegovim zapovestima.

"Jer svi sagrešiše i izgubili slavu Božiju" ( Rimljanima poslanica 3. 23 )

"Može li Etiopljanin promeniti kožu svoju ili ris šare svoje? Možete li vi činiti dobro naučivši se činiti zlo?" ( knjiga proroka Jeremije 13. 22 - 23 )

Shvatanjem ove realnosti mi treba da učinimo konkretne korake u svom životu u odnosu na ovo grešno stanje u kome se nalazimo, a to je - da dođemo Bogu verom i da u iskrenoj molitvi zatražimo da nas on povede putem spasenja i duhovne obnove, da deluje na nas i naša srca silom Svetoga Duha koji je upravo dat sa ciljem da u ljudima probudi duh pravog pokajanja i u njima obnovi Božji porušeni moralni lik, da nas zaodene u haljine Hristove pravednosti, i da nam pomogne da svoj život uskladimo sa moralnim principima zapisanim u Božjoj reči i njegovim zapovestima.

Prednost koju Bog danas daje svakom čoveku je ta - da Hristovom pravednošću mi možemo biti potpuno očišćeni od sile greha i dostići savršenstvo kataktera, što će dovesti do toga da potpuno odražavamo Hristov lik.
Hristos nam danas uračunava zasluge svoje žrtve i prolivene krvi i poklanja nam svoju uračunatu pravednost pod uslovom vere i pokajanja, koje podrazumeva priznanje greha i napuštanje svega što je u suprotnosti sa Božjom voljom.
Dok nam se datom pravednošću, zahvaljujući njegovoj posredničkoj službi daje dar Svetoga Duha, koji omogućava da živimo posvećenim životom u skladu sa načelima Božjeg zakona i da rastemo u milosti, preobražavajući naš život i karakter - dok dostignemo svi savršenstvo u visini mere rasta Hristova.

"Opravdavši se, dakle, verom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svog Isusa Hrista,
Kroz kog i pristup nađosmo verom u ovu blagodat u kojoj stojimo, i hvalimo se nadanjem slave Božije"( Rimljanima poslanica 5. 1 - 2 )

"Dokle dostignemo svi u jedinstvo vere i poznanje Sina Božijeg, u čoveka savršenog, u meru rasta visine Hristove;
Da ne budemo više mala deca, koju ljulja i zanosi svaki vetar nauke, u laži čovečijoj, putem prevare;
Nego vladajući se po istini u ljubavi da u svemu uzrastemo u Onome koji je glava, Hristos.
Iz kog je sve telo sastavljeno i sklopljeno svakim zglavkom, da jedno drugom pomaže dobro po meri svakog uda, i čini da raste telo na popravljanje samog sebe u ljubavi"( Efescima poslanica 4. 13 - 16 )

Da bi čovek shvatio ovo opravdanje verom i prirodu promene koju Bogčini u nama - on mora spoznati šta znači pravo obraćenje i prava priroda posvećenja.

Kao što je napomenuto - mi ljudi nismo u mogućnosti da sami sebe promenimo i da živimo u skladu sa Božjom voljom, jer se rađamo grešni i u nama se bore različite strasti naše pale grešne prirode koju smo nasledili padom prvih ljudi Adama i Jeve.
Jedino Bog može da nas promeni delujući na nas i naše biće svojom preporađajućom silom Svetoga Duha koji u nama obnavlja porušeni Božji lik, pod uslovom da verom primimo Isusa kao ličnog spasitelja. da predamo svoju volju u njegove ruke i dopustimo Duhu Svetome da deluje na naša srca i misli i da nas promeni, - jer je Bog tako i obećao, samo ako to želimo i zatražimo od njega:

"Zato još govori Gospod: Obratite se k meni svim srcem svojim i posteći i plačući i tužeći.
I razderite srca svoja, a ne haljine svoje, i obratite se ka Gospodu Bogu svom, jer je milostiv i žalostiv, spor na gnev i obilan milosrđem i kaje se oda zla" ( knjiga proroka Joila 2. 12 - 13 )

"I pokropiću vas vodom čistom, i bićete čisti; ja ću vas očistiti od svih nečistota vaših i od svih gadnih bogova vaših.
I daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašeg, i daću vam srce mesno.
I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete" ( knjiga proroka Jezekilja 36. 25 - 27 )

Iz tog razloga Bog na je dao svoju pisanu reč, putem koje se on obraća čoveku i kroz koju deluje sila Duha Svetoga i vodi čoveka ka Bogu, i u čemu se ostvaruje i čovekovo obraćenje i proces posvećenja.

"I budući da iz malena umeš sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenje u Hristu Isusu.
Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovek Božji, za svako dobro delo pripravljen" ( 2 poslanica Timotiju 3. 15 - 17 )

U tom pogledu - prava priroda pokajanja, obraćenja i posvećenja koje Bog čini u nama svojim Svetim Duhom, se sastoje u tome - da čovek čitanjem ili pak slušanjem reči Božje biva Svetim Duhom osvedočen u svoju grešnost i da mu je potreban spasitelj.
Ako se ne usprotivi ovoj sili osvedočenja - on biva pokrenut da učini konkretne korake ka Bogu, da u pokajničkoj molitvi prizna svoju nemoć da se sam izbori sa grehom, i da traži silu od Boga i Božansko prosvetljenje da od tog trenutka živi jednim novim životom u zajednici sa njim.

U tom trenutku čovek možda oseća sav teret greha koji je na njegovim plećima i žestinu borbe sa starom grešnom prirodom, ali u skladu sa njegovom iskrenošću i ozbiljnošću namere a ne pokrenut trenutnim pobudama i površnim osećanjima, daje mu se sila Svetoga Duha i Božansko prosvetljenje.
Drugim rečima - čovek biva u trenutku ispunjen silom Božjom koja u njemu proizvodi manifestacije istinskog oslobođenja od greha i njegove sile, koje čovek oseća u svakom deliću svoga bića.
Njegovo srce u trenutku biva omekšano i ispunjeno neizrecivom ljubavlju, radošću, i nebeskim mirom, i on u tim trenutcima možda i sa suzama zahvaljuje Bogu na njegovoj ljubavi koju je iskazao prema grešniku koji se kaje.

Čovek koji doživi ovakvo iskustvo on nastavlja dalje kroz život velikim koracima i novom silom koja je u njemu - svakoga dana rastući u veri - čitanjem reči Božje, kroz molitvu, i gledanjem u Isusa, zahvaljivanjem i radom za druge u delu objave jevanđelja.

Ovako obraćeni čovek rađa duhovne rodove i živi jednim novim životom bez greha, svakoga dana rastući u veri i poznanju Božje volje.

"Ili ne znate da svi koji se krstismo u Isusa Hrista, u smrt Njegovu krstismo se?
Tako se s Njim pogrebosmo krštenjem u smrt da kao što usta Hristos iz mrtvih slavom Očevom, tako i mi u novom životu da hodimo.
Jer kad smo jednaki s Njim jednakom smrću, bićemo i vaskrsenjem;
Znajući ovo da se stari naš čovek razape s Njime, da bi se telo grešno pokvarilo, da više ne bismo služili grehu.
Jer koji umre oprosti se od greha.
A ako umresmo s Hristom, verujemo da ćemo i živeti s Njim,
Znajući da Hristos usta iz mrtvih, već više ne umire; smrt više neće ovladati njime.
Jer šta umre, grehu umre jedanput; a šta živi, Bogu živi.
Tako i vi, dakle, držite sebe da ste mrtvi grehu a živi Bogu u Hristu Isusu Gospodu našem.
Da ne caruje, dakle, greh u vašem smrtnom telu, da ga slušate u slastima njegovim;
Niti dajte udova svojih grehu za oružje nepravde; nego dajte sebe Bogu, kao koji ste živi iz mrtvih, i ude svoje Bogu za oružje pravde" ( Rimljanima poslanica 6. 3 - 13 )

"A poznata su dela telesna, koja su preljubočinstvo, kurvarstvo, nečistota, besramnost,
Idolopoklonstvo, čaranja, neprijateljstva, svađe, pakosti, srdnje, prkosi, raspre, sablazni, jeresi, Zavisti, ubistva, pijanstva, žderanja, i ostala ovakva za koja vam napred kazujem kao što i kazah napred, da oni koji tako čine neće naslediti carstvo Božije.
A rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vera, Krotost, uzdržanje" ( Galatima poslanica 5. 19 - 22 )

Bog će ovakvog obraćenog čoveka voditi, i kroz svakodnevno predanje svoje volje njemu iz trenutka u trenutak u čoveku izgraditi savršeni moralni lik, i time ga pripremiti za Hristov dolazak i život neprolazne sreće u njegovom carstvu slave.

Ovakav čovek će u svakom trenutku života biti na slavu Bogu a na blagoslov svojim bližnjima i ljudima koji ga okružuju, težeći da u službi za Boga svim ljudima sa kojima dolazi u dodir prenese jevandjelje - radosnu vest o spasenju u Isusu Hristu.

Autor - Laodikeja
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Divna tema!

Bog neka blagoslovi svakog čitaoca da može da vidi svoga Tvorca i Spasitelja Isusa Hrista kao našega dragoga Boga punog ljubavi prema svima nama grešnicima.

I neka dragi Bog daruje blagoslov Svetoga Duha svakome ko bude slušao prelepe reči audio knjige Put Hristu.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
BIBLIJSKO POSVECENJE

Karakter Hrišćana je vidljiv u njihovom svakodnevnom zivotu.
Hristos kaze: „Svako dobro drvo donosi dobre plodove; a zlo drvo radza zle plodove.“ (Matej 7:17).

Naš Spasitelj je usporedio sebe sa jednim ĉokotom, kome su loze njegovi sledbenici.
On jasno izjavljuje da svi koji hoće biti Njegovi uĉenici, moraju donositi dobre rodove; zatim pokazuje kako isti mogu postati rodne loze.

„Budite u Meni, i Ja u vama. Kao što loza ne moţe doneti roda sama od sebe, ako nije na ĉokotu, tako i vi, ako u Meni ne budete“ (Jovan 15:4).

Apostol Pavle opisuje rodove koje jedan Hrišćanin treba da donosi.
On kaze da je „rod duhovni u svakoj dobroti, pravdi i istini“ (Efescima 5:9).

I opet: „A rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vera, krotost. uzdrzanje, tj. umerenost“ (Galatima 5:22-23).

Ovi dragoceni darovi su naĉela Bozjeg zakona, sprovedena u zivotu Hrišćana.
Zakon Bozji je jedino pravo merilo moralnog savršenstva.
Taj zakon je bio praktiĉno objašnjen u zivotu Hristovom.
On je rekao za sebe: „Ja drzim zapovesti Oca svojega“ (Jovan 15:10).

Ništa manje od ove poslušnosti ne moze udovoljiti zahtevima Bozje reĉi. „Koji govori da u Njemu stoji, i taj treba tako da hodi, kao što je On hodio“ (1Jovanova 2:6).

Mi se ne mozemo pravdati da nismo u stanju da tako ĉinimo, jer imamo obećanje: „Dosta ti je moja blagodat“ (2. Korinćanima 12:9).

Kada se gledamo u bozansko ogledalo, zakon Bozji, mi vidimo preveliku grešnost greha, i naše sopstveno izgubljeno stanje kao prestupnika, ali pokajanjem i verom mi se opravdavamo pred Bogom, i bozanskom milošću smo u stanju da ukazemo poslušnost svim Njegovim zapovestima.

Oni koji imaju iskrenu ljubav prema Bogu, otkrivaće usrdnu ĉeznju da upoznaju njegovu volju i da je tvore.
Apostol Jovan, ĉije poslanice su prozete puninom lubavi, kaze: „Ovo ljubav Bozja, da zapovesti njegove drzimo“ (1.jovanova 5:3).

Dete koje ljubi svoje roditelje, pokazaće tu ljubav kroz dragovoljnu poslušnost; dok sebiĉno, nezahvalno dete trazi da uĉini što je moguće manje za svoje roditelje, ţezeći istodobno da uziva sve one privilegije koje pripadaju poslušnoj i vernoj deci.
Ista razlika je uoĉljiva i medzu onima koji ispovedaju da su deca Bozja.
Mnogi koji znaju da su predmet Njegove ljubavi i brigovodstva, i ţeze da prime njegove blagoslove, nerado vrše Njegovu volju, i Bozje zapovesti i zahteve smatraju za tezak jaram.
Ali onaj koji istinski tezi za svetošću srca i zivota, nalazi radost u zakonu Bozjem, i zali samo to što nedovoljno ispunjava njegove zahteve.

Nama je zapovedzeno da ljubimo jedan drugoga kao što je Hristos nas ljubio i predao sebe za nas.
On je tu ljubav pokazao u tome što je polozio svoj zivot da nas iskupi.
Ljubljeni uĉenik Jovan kaze da i mi trebamo polagati svoje zivote za braću. „Koji god veruje da je Isus Hristos, od Boga je rodzen; i koji god ljubi Onoga koji je rodio, treba da ljubi i onoga koji je rodzen od Njega“ (1.Jovanova 5:1).

Ako ljubimo Hrista, mi ćemo ljubiti sve one koji su sliĉni njemu u zivotu i karakteru.
I ne samo to, nego ćemo ljubiti ĉak i one koji su „bez nade“, i „bezboţni na svetu“ (Efescima 2:12).

Radi spasenja grešnika Hristos je ostavio svoj nebeski Dom i došao na Zemlju da strada i umre.
On se u agoniji muĉio i molio, dok mu nije prepuklo srce, budući napušten od onih za koje je došao da ih spasi, prolivši svoju krv na Golgoti.

Slediti Uzor Hristov, mnogi se ustezu od jednog takvog zivota kakvim je ziveo naš Spasitelj.
Oni osećaju da se ne trazi tako velika zrtva da bi se sledio Uzor, da bi se donosili rodovi dobrih dela i strpljivo podnosile Bozje orezujuće makaze, da bi više roda rodili.
Ali ako hrišćanin smatra sebe poniznim orudzem u Hristovim rukama, i strpljivo i verno izvršava svaku duznost, oslonivši se na pomoć koju je Bog obećao, tada će nositi jaram Hristov i osećati ga lakim; tada će nositi breme za Hrista i neće mu biti teško.
Slobodno moze gledati gore i sa hrabrošću i utehom govoriti: „Znam kome verovah, i uveren sam da je kadar saĉuvati moj amanet za dan onaj“ (2. Timotiju 1:12).

Ako sretamo i smetnje na našem putu, i verno ih savladzujemo; ako nailazimo na protivljenje i prebacivanje, i u Hristovo ime postizemo pobedu; ako nosimo odgovornosti i izvršujemo naše duznosti u duhu našeg Uĉitelja, - tada, medzutim, mi stiĉemo jedno dragoceno poznanje Njegove punine i sile.
Mi više nećemo zavisiti od iskustva drugih, jer imamo svedoĉanstvo u sebi. Kao nekadašnji Samarjani i mi moţemo reći: „jer sami ĉusmo i poznasmo da je Ovaj zaista spas svetu, Hristos“ (1.Jovanova 4:42).

Što više posmatramo karakter Hristov, i što više iskusimo njegovu spasonosnu moć to ćemo zivlje shvatiti našu sopstvenu slabost i nesavršenost, i tim ozbiljnije gledati na Hrista kao našu silu i našeg Izbavitelja.
Mi nemamo snage u sebi da oĉistimo hram duše od neĉistoće; ali ako se kajemo od naših greha, i trazimo oproštenje kroz zasluge Hristove, On će nam dati veru koja kroz ljubav radi i ĉisti srce i dušu.
Verom u Hrista i pokoravanjem zakonu Bozjem mozemo biti posvećeni, i time postići dostojnost da budemo u društvu svetih andzela i u zajednici izbavljenika obuĉenih u bele haljine u carstvu slave.
Jedinstvo sa Hristom je naše prvenstvo.
To nije samo prvenstvo, nego i duznost svakog hrišćanina, da odrzava jedinstvo sa Hristom, i da postigne bogato iskustvo u Bozjim stvarima.
Tada će njegov zivot biti plodan u dobrim delima.

Hristos kaţe: „Time će se Otac Moj proslaviti, da rod mnogi rodite; i bićete Moji uĉenici“ (Jovan 15:8).

Kada ĉitamo zivotopise ljudi koji su bili poznati po svojoj poboznosti, mi smatramo da su njihova iskustva i postignuća daleko iznad naših mogucnosti.
Ali to nije tako, Hristos je umro za sve; i nama je sigurno njegovo obećanje da je On više voljan dati nam svoga svetoga Duha ako ištemo, nego što su zemaljski roditeli spremni dati dobre darove svojoj deci.
Proroci i apostoli nisu usavršili hrišćanski karakter nekim ĉudom, oni su koristili sredstva koja je Bog stavio njima na dohvat; i svi koji hoće da uloze isti napor, postignuće iste rezultate.

Pavle istiĉe pred njima „tajnu Evandzelja“, „neiskazano bogatstvo Hristovo“ i tada ih uverava u svoje usrdne molitve za njihov duhovni napredak, govoreći: „Toga radi preklanjam kolena svoja pred Ocem Gospoda našega Isusa Hrista... da vam dadne silu po bogatstvu slave svoje, da se utvrdite Duhom Njegovim za unutrašnjeg ĉoveka, da se Hristos useli verom u srca vaša, da budete u ljubavi ukorenjeni i utemeljeni; da biste mogli razumeti sa svima svetima šta je širina, i duzina, i dubina, i visina; i poznati pretezniju od razuma ljubav Hristovu, da se ispunite svakom puninom Bozjom“ (Efescima 3:8, 14-19).

On takodze piše svojoj Korintskoj braći: „osvećenima u Hristu Isusu... Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i od Gospoda Isusa Hrista. Zahvaljujem svagda Bogu svojemu za vas, što vam je data milost Bozja u Hristu Isusu, te se u svemu obogatiste kroz Njega, u svakoj reĉi i svakom razumu, kao što se svedoĉanstvo Hristovo utvrdi medzu vama; tako da nemate nedostatka ni u jednom daru, vi koji ĉekate dolazak Gospoda našega Isusa Hrista (1 Korinćanima 1:2-7).

Ove reĉi su upućene ne samo skupštini u Korintu, nego i celom narodu Bozjem do svršetka vremena.
Svaki hrišćanin se moze radovati blagoslovima posvećenja.
Apostol nastavlja sledećim reĉima: „Molim vas, braćo, imenom Gospoda našega Isusa Hrista, da svi jedno govorite, i da ne budu meĊu vama raspre, nego da budete utvrdzeni u jednom razumu, i u jednoj misli“ (1.Korinćanoma 1:10).

Pavle ne bi apelovao na njih da uĉine nešto što je nemoguce.
Jedinstvo je najsigurniji rezultat hrišćanskog posvećenja.

U Poslanici Kološanima Pavle iznosi slavna preimućstva zajamĉena deci Bozjoj: „Ĉuvši veru vašu u Hrista Isusa, i ljubav koju imate prema svima svetima, za nad ostavljeni vama na nebesima, za koji napred ĉuste i razumeste blagodat Bozju u istini... Toga radi i mi od onoga dana kako ĉusmo ne prestajemo moliti se za vas Bogu i iskati da se ispunite poznanjem volje Njegove, u svakoj premudrosti i razumu duhovnome, da zivite pristojno, Bogu na svako ugadzanje, i u svakome dobrom delu da budete plodni, i da rastete u poznanju Bozjem, jaĉajući svakom snagom po sili slave Njegove, i u svakom trpljenju i dugom podnošenju s radošću“ (Kološanima 1:4-11).

I sam apostol se trudio da postigne isti stepen svetosti koji preporuĉuje svojoj braći.
On piše Filibljanima: „Što mi beše dobitak ono primih za štetu Hrista radi. Jer sve drzim za štetu prema prevaznome poznanju Hrista Isusa Gospoda svojega... da poznam Njega i silu vaskrsenja njegova, i zajednicu Njegovih muka, da budem nalik na smrt njegovu, da bih kako dostigao do vaskrsenja mrtvih; ne kao da već dostigoh, ili se već savrših, nego zurim ne bih li dostigao, kao što mene doseţe Isus Hristos.
Braćo! Ja još ne mislim da sam dostigao; jedno pak velim: što je ostrag zaboravljam; a za onim što je napred sezem se, i trĉim k biljezi gornjega zvanja Bozijega u Hristu Isusu.“ (Filibljanima 3:7-14).

Ovde je jedna upadljiva suprotnost izmedzu hvalisavih samopravednih tvrdnji onih koji govore da su bez greha, i naĉina govora Apostola Pavla.
Šta više, to beše ĉistota i vernost njegovog vlastitog zivota koja je davala silu njegovim opomenama svojoj braći.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.303
Odlična tema jasno je da Isus i sada čisti grijehe u svetinji nad svetinjama. Na krstu je bilo opšte spasenje bez kojeg Isus ne bi mogao na nebu posredovati. Na nebu čisti lične grijehe svojom zaslugom na krstu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.303
Kakve je bila služba u Hramu na Zemlji, takva je i na Nebu koju provodi Isus prvosveštenik.
 
Natrag
Top