Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Bombaj štampa

B.stampa-1.jpg


Medijski najeksponiraniji član grupe, gitarista i pevač Branko Đurić Đura (rođen 1962.) iako je završio glumu na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu (koju jeuspeo da upiše tek iz četvrtog puta), intenzivno se bavio rock muzikom Bio je jedan od ključnih ljudi u "Top listi nadrealista", glumio je u predstavi "Audicija" a najvažnije filmske uloge su mu u "Ovo malo duše", "Kuduz", Ademira Kenovića, "Dom za vešanje" Kusturice i omnibus "Kako je propao rokenrol" Gajića, Peze i Slavice. Za treću priču u omnibusu, Đura je otpevao i nekoliko pesama koje je komponovao Koja iz Discipline kičme. Đura je muzičku karijeru započeo u hermetičnom sastavu SCH. Tu grupu je predvodio bivši milicioner Senad Hadžimusić koji je početkom osamdesetih zbog šizofrenije penzionisan i posvetio se alternativnom rocku. Bombaj štampu je 1982 godine osnovao gitarista Nedim Babović, ali grupa nikada nije imala kontinuiran rad, jer su se prilagođavali Đurinim glumačkim obavezama Povremeno su se pojavljivali na koncertima, svirali svoje vesele pesme "Željo, Željo" ili "Jogging across Alipašino polje".

Prvu ploču "Bombaj štampa" objavili su tek 1987. godine i na njoj se našao deo materijala nastao tokom prethodnih pet godina Đura je svirao gitaru i pevao, Nedim Babović je koautor materijala, Ademir Volić bubnjar, Neno Jeleč basista i Nikša Bratoš klavijaturista Zanimljivo je da su prateće vokale pored ostalih pevali Gile i Čavke iz Električnog orgazma, Amila Sulejmanović (exAmila) i Rizo iz Elvis J Kurtovich Produkciju ploče radio je Brane Likić, nekad vođa grupe Rezonansa. Pesme su zasnivali na zvuku Rolling Stones, ali tu se našlo i uticaja britanske novotalasne scene Sa urođenom duhovitošću, Đura je nanizao zanimlji*ve trominutne skice "Mrak i ja", "Često pože*lim da sve zaboravim", "Večeras sam sjajan" i "Điđi miđi patetika". Pesmu "Otvorena pjes*ma Đorđu B." adresirao je na Balaševića koga poziva da zajedno sa njim, bar jednom zasvira u pravom rock bendu. U pesmi "Često poželim" referiše se na Bajagu sa kojim oči*gledno deli sličan muzički senzibilitet. Tu je i reggae obrada "Supermen" Dražena Ričla iz repertoara Elvis J Kurtovich, pa stari šlager "Mali motorin" Ljube Kuntarića. U vreme izlaska ploče, Kusturica je započeo snimanje filma "Dom za vešanje" pa su promotivne koncerte odsvirali sa godinu dana zakašnje*nja Tada ih je u postavi bilo sedmorica sa duvačkom linijom, a svirali su i na turneji "Top liste nadrealista". O Bombaj štampi se nije mnogo čulo sve do 1990 godine kadasu objavili album "Ja mnogo bolje letim sam". Pored Đure i Nedima Babovića ploču su snimili novi članovi: bubnjar Dragan Bajić, braća Šerbedžija, basista Srđan (ex Crvena jabuka) i gitarista Zoran Ploču je produci*rao njihov bivši basista Neno Jeleč Autori pesama su opet bili Đura i Neno, a kao gosti u pesmama "Kad moj Nedo i njegov Brada sviraju blues" i "Šarene ulice" pojavljuju se članovi grupe Psihomodo pop. "Šarene ulice" komponovali su Đura i Davor Gobac, a za refren je iskorišćena stara akcijaška pesma "Hej, haj brigade". U novim pesmama daju još otvoreniju posvetu svojim uzorima Caku Beriju (Chuck Berry) i Rolling Stonesima, posebno u "Ludnica (Kad moji momci sviraju u gradu)", "Da li da" i naslovnoj. "Ćerka jedinica" je još jedna obrada pesme Dražena Ričla i grupe Elvis J Kurtovich. Povodom izlaska ploče odsvirali su seriju nastupa, a početkom rata se prekida njihova aktivnost. Đura se sa porodicom preselio u Ljublja*nu gde se bavi glumom.

Diskografija

"Bombaj štampa" (Diskoton 1987)
"Ja mnogo bolje letim sam" (Diskoton 1990).

Izvor: Petar Janjatović - "YU rock enciklopedija"






 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top