Bolonja je nepoznata reč za poslodavce

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U BiH ne razumeju nove diplome


Bolonja je nepoznata reč za poslodavce




Izvor: Blic Darija Filipović | 20. 11. 2010. - 00:02h | Foto: S. Pašalić

Banjaluka - „Bolonjcima“, kojih je oko 12.000 u BiH, veoma je teško da nađu posao, a jedan od razloga je nerazumevanje poslodavaca za njihovu diplomu. Reči „bečler“, „master“ ili diplomirani sa 180 ili 240 ECTS bodova nepoznanica su nepoznanica za poslodavce i najčešće prednost daju onima koji su završili fakultet po starom sistemu.
92323_studenti-171110-01-foto-s-pasalic_hf.jpg

Teško do posla: Studenti koji uče po Bolonji


Dodatni problem je i što BiH sedam godina od uvođenja Bolonje još nije donela pravilnik o akademskim zvanjima, pa ni „bolonjci“ sada ne znaju s kojim zvanjem završavaju fakultet.

Studenti zahtevaju da se hoatični sistem visokog obrazovanja u oba entiteta i na nivou BiH što pre reši.


Nažalost, to se ne dešava samo u BiH. Nedavno su poslodavci u Nemačkoj poručili da ni tamo Bolonjci nisu dovoljno dobri i da ne mogu da odgovore potrebama tržišta rada.


Unija poslodavaca RS još nije razgovarala o ovom problemu, ali njen predsednik Ranko Milić kaže da je njegov lični stav da se te diplome moraju nostrifikovati kako bi bile primenljive u RS. „Uvodimo evropske diplome, a RS niti ima evropske uslove, niti evropska radna mesta. Stvarno je smešno sa aspekta naše tradicije da imamo takve diplome. Idite u bilo koju firmu i pitajte bilo kog menadžera šta je ‘bečler’ - neće znati odgovor“, kaže Milić.


Predsednika Unije studenata RS Milana Petkovića uopšte ne čudi to što poslodavci ne znaju nova zvanja jer tvrdi da predstavnici univerziteta kao ni ministarstva nisu dovoljno učinili na promociji zvanja.


Za njega je ključni problem što BiH još nema pravilnik o akademskim zvanjima, a u RS, kako kaže, taj pravilnik je donesen ad hok i privremenog je karaktera. Zato je, tvrdi Petković, idealno rešenje da se donese zakon o akademskim zvanjima. To bi podrazumevalo, kaže, da će se tako uključiti cela stručna javnost u izradu ovih zvanja.


„Ova uredba u RS je bila samo na sednici Vlade. Nije sprovedena javna rasprava i niko drugi nije učestvovao u njenoj izradi. Kroz javnu raspravu bi se poslodavci upoznali šta znače nova zvanja“, naglašava Petković.


Za rektora Univerziteta u Banjaluci Stanka Stanića sasvim je razumljivo što poslodavci ne shvataju nove termine jer za „bečler“, kaže, nema odgovarajućeg termina u srpskom jeziku. Međutim, Stanić kaže da se u RS upravo zbog te činjenice više ne forsira taj termin.


„Zadržan je klasični izraz diplomirani, koji može biti sa tri godine prvog ciklusa ili 180 ECTS bodova ili diplomirani inženjer ekonomije, pravnik sa 240 ECTS bodova. Poslodavac odlučuje hoće li primiti nekoga sa tri godine studija ili četiri“, poručuje Stanić i dodaje da izraz „bečler“ treba precrtati za sva vremena.


Diploma nije garancija uspeha

Izvršni direktor Asocijacije poslodavaca BiH Renzo Bakšić kaže da poslodavci uopšte nisu zadovoljni onim što se sada izbacuje na tržište. On tvrdi da se poslodavci moraju navići na nove diplome, ali da je na njima da procene kroz razgovore za posao koliko je neko sposoban. „Danas fakultet uopšte ne izbacuje menadžere, odnosno nekoga ko bi odmah mogao preuzeti tu ulogu u firmi. U današnjem školovanju nedostaje građenje preduzetničkog duha ili razvijanja sposobnosti. Takođe, problem je što mladi misle da sa diplomom treba odmah da dobiju status. To nije osnovni kriterijum, nego sposobnost čoveka da postigne uspeh i da stalno napreduje“, kaže Bakšić.
 
Natrag
Top