Boljević: Novi pravosudni zakoni ruše ustavni poredak

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Boljević: Novi pravosudni zakoni ruše ustavni poredak




Beta | 25. 12. 2010. - 15:00h | Foto: V. Lalić

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je danas da će novi set predloženih pravosudnih zakona kojim se vrši “reforma reforme” pravosuđa ugroziti ustavni poredak države i poručila da postoji legalan put da se isprave greške načinjene u postupku reizbora sudije.
18571_dragana-boljevic-v-lalic-blic_f.jpg

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija


Boljević je pre sastanka Društva sudija Srbije i Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije na temu trenutnog stanja u pravosudju i efekata pravosudnih zakona na Pravnom fakultetu u Beogradu rekla novinarima da je dosadašnja reforma pravosuđa ugrozila ustavni poredak države i da “ne postoji nijedan evropski niti svetski standard koji to dozvoljava”.

Slučaj Milene Tasić

Jedna od takvih je i sudija Milena Tasić, koju Visoki savet sudstva nije reizabrao na funkciju, a čiju je žalbu na tu odluku usvojio Ustavni sud i naložio tom telu da ponovo odluči o prijavi kojom je konkurisala za izbor sudije na stalnu sudijsku funkciju.
“Očekivala sam da mi Ustavni sud usvoji žalbu zbog gomile procesnih povreda koje nisu omogućivale drugačiju odluku. Predlozi zakona o izboru sudija i organizaciji sudstva su nejasni i ostavljaju me u nedoumici da li ću opet morati pred Visoki savet sudstva u istom sastavu po istim pravilima i kakav pravni lek ću imati na raspolaganju”, rekla je novinarima Milena Tasić.
Ona je radila u paraćinskom Opštinskom sudu, a u obrazloženju Visokog saveta
o odbijanju njenog reizabranja, prema njenim rečima, stoji da je odbijena zbog velikog broja pritužbi na sporost u radu.

“Novi set pravosudnih zakona neustavno otima nadleznost Ustavnom sudu i vraća predmete na organe koji su već jednom o njima odlučili. Oni će time odlučivati o žalbama o kojima bi trebalo da odlučuje Ustavni sud, čime će se zakon retroaktivno primenjivati na odluke koje su nastale kasnije, a za retroaktivnost postoje posebni uslovi”, kazala je Boljević.

Ona je ocenila da “nijedan sudija u postupku reizbora nije imao pravično suđenje, javni postupak, priliku da se izjasni o optužbama, niti mogućnost ni da izloži predloge” i osvrnula se na eventualne načine ispravljanja grešaka u procesu reforme pravosuđa.

“Nepravilnosti se mogu ispraviti ili odlukom Ustavnog suda, ili aktivnošću Narodne skupštine, koja bi u tu svrhu trebalo da usvoji Zakon o sudijama sa posebnom klauzulom, kojom bi se poništile sve odluke protiv kojih je podneta žalba Ustavnom sudu o ustavnosti prekida stalnosti sudijske funkcije, a takav predlog je pred Ustavnim sudom već godinu dana”, dodala je Boljević.

Predložene izmene Zakona o Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, sačinjene u cilju ispravljanja grešaka u procesu reizbora sudija, našle su se pred poslanicima Narodne skupštine u sredu, a prema sadašnjim procenama, Visoki savet sudstva - telo koje je odlučivalo o reizboru sudija, stalni sastav će dobiti tek u martu, što je izazvalo brojne nedoumice kod samih sudija.
 
Natrag
Top