Blizanačka trudnoća

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Svi roditelji se jako obraduju kada čuju da će dobiti bilizance i ne sluteći šta ih čeka kada se oni rode. Potrebna je dobra organizacija i pomoć drugih da bi se svi poslovi oko dve ili više beba obavili kako treba. Više beba automatski znači duplo više posla i duplo manje spavanja.

Blizanačke trudnoće su u nekim aspektima rizičnije i po mamu i po bebe, zato se u ovakvim trudnoćama poklanja viže pažnje i češće se rade pregledi, naročito ultrazvuk. Većina ovakvih trudnoća prođe bez problema i na kraju se rode zdrave bebe. Blizanačke trudnoće obuhvataju samo jedan procenat svih trudnoća, mada ih u poslednje vreme ima sve više zbog veštačke oplodnje. Broj začetih blizanaca je mnogo veći od broja rođenih zato što se ovakve trudnoće u velikom broju slučajeva završavaju rođenjem samo jedne bebe, a drugi fetus nestaje pre nego što se i razvije ( sindrom tzv. nestajućih blizanaca). Dobijanje blizanaca zavisi od toga i da li je u vašoj porodici bilo blizanaca.

Blizanci mogu biti jadnojajčani i dvojajčani. Prvi su jako slični i uvek istog pola, potiču od jednog embriona koji su stvoreni sjedinjavanjem jedne jajne ćelije i jednog spermatozoida. Imaju identične gene što objašnjava njihovu sličnost. Dvojajčani blizanci nastaju kada se tokom ovulacije izbaci više od jedne jajne ćelije, a dva spermatozoida oplode dve jajne ćelije. U tom slučaju nastaju dva zigota koji nemaju iste gene. Ovakvi blizanci su slični kao i sva deca istih roditelje, samo su rođeni u isto vreme.


Izvor: Net Srbija
Trudnice koje nose blizance obično nemaju više problema tokom same trudnoće od drugih trudnica što se svakako ne odnosi na sam porođaj koji je komplikovaniji i zahteva angažovanje više medicinskog osoblja. Kako će se porođaj odvijati zavisi od položaja obe bebe. U 45% slučajeva obe bebe prednjače glavom u tom slučaju se vaginalni porođaj može uspešno izvesti. U 35% slučajeva jedna beba može prednjačiti glavom, a druga guzom. U tom slučaju carski rez će se raditi ako lekar ne uspe da okrene drugu bebu i način porođaja zavisi od stručnosti samog doktora. U oko 20% slučajeva obe bebe su okrenute poprečno i tada se radi carski rez. U svakom slučaju porođaj je teži i duže traje kod blizanačke trudnoće.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.888
Trudnice koje nose blizance obično nemaju više problema tokom same trudnoće od drugih trudnica što se svakako ne odnosi na sam porođaj koji je komplikovaniji i zahteva angažovanje više medicinskog osoblja. Kako će se porođaj odvijati zavisi od položaja obe bebe. U 45% slučajeva obe bebe prednjače glavom u tom slučaju se vaginalni porođaj može uspešno izvesti. U 35% slučajeva jedna beba može prednjačiti glavom, a druga guzom. U tom slučaju carski rez će se raditi ako lekar ne uspe da okrene drugu bebu i način porođaja zavisi od stručnosti samog doktora. U oko 20% slučajeva obe bebe su okrenute poprečno i tada se radi carski rez. U svakom slučaju porođaj je teži i duže traje kod blizanačke trudnoće.


Slađo znaš priču,jednojajčani su,devojčice......jedva čekamo taj trenutak.......a najverovatnije će biti carski......sad zašto....ne bih želeo "stručne izraze".......kažu da su bebe velike........to je biće,kad reše da kažu ĆAO SVIMA.........mii svratile.......
a i što kažeš.....juče smo bili na ultrazvuk.....mislim da je poslednji pred porođaj.....i one su među tih 20 %.......tako da ćemo naverovatnije tokom sledeće nedelje otići kod akušera.....i "zvanično" znati strategiju.....jer doktor predlaže da Tamara,ako se ne porodi do 13 januara "odleži" ostatak trudnoće u zemunskoj.......pa kad bude,biće........javiću se sledeće nedelje....ćaos
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.888
Blizanci - dva puta više radosti i briga

thumbnail.php




«Čestitamo, dobićete blizance!». Ovu rečenicu verovatno niste očekivali da čujete na prvom ultrazvuku, ali će vam ona sigurno promeniti život.

Nakon ushićenja, sledi mnogo pitanja: «Da li su blizanci jednojajčani? Kako ću ih razlikovati? Kakav će mi biti porođaj?»...

Udahnite duboko, napravite plan i krenite u najveću životnu avanturu. Prvo što treba da uradite jeste da pronađete «eksperte» - iskusne roditelje drugih blizanaca. Ukoliko ih nema u vašoj blizini, forumi na Internetu su odličan način za razmenu iskustava. Pomoći će vam da rešite početne nedoumice, odagnate eventualne strahove i shvatite da je život sa blizancima u stvari jako zabavan.

Blizanačka trudnoća
Blizanačka trudnoća je po mnogo čemu specifična. Ali, pored uobičajenih pitanja koja brinu sve trudnice, buduće mame blizanaca najčešće interesuje da li će moći da prate pokrete obe bebe i kada mogu da očekuju porođaj. Žene uglavnom mogu da osete kako se svaka beba pomera, čak mogu da kažu kada jedna od beba spava. Posle 24. nedelje, bebe ostaju na jednoj strani, pa tada može da se utvrdi i u kom položaju se nalaze. Dve bebe, dva puta više plodove vode, povećan pritisak na grlić materice... samo su neki od faktora koji utiču da se većina blizanaca rodi između 35. i 37. nedelje trudnoće. (Pročitajte tekst: Šta treba da znate o blizanačkoj trudnoći?)

Bebe su rođene
Rođenje bebe je nezaboravan osećaj, a vama na grudima spavaju dva nova života! Imate sva prava da budete jako ponosni. Imajte to na umu u danima po povratku kući, jer će vam u početku sigurno biti teško. (Pročitajte tekst: Soba za blizance)

Kako da izbegnete potpunu konfuziju?
● Obezbedite celodnevnu pomoć, da biste mogli da se posvetite bebama. Dojenje je apsolutni prioritet i ništa ne treba da vas ometa u tom činu. (Pročitajte tekst: Nega blizanaca)
● Napravite zalihe pelena i vlažnih maramica - neka vam uvek budu pri ruci.
● Kupite dobra kolica ili ih pozajmite. Na tržištu postoje dve varijante kolica za blizance:
-bebe sede jedna naspram druge
-bebe sede jedna pored druge.
Posavetujte se sa iskusnim roditeljima pre nego što odlučite koja ćete kolica da nabavite.
● Spavajte kada bebe spavaju. Ovo shvatite kao obavezu, a ne kao «luksuz». Samo ako ste odmorni, možete da pružite bebama ono što im je neophodno.
● Ako vam se učini da ne možete više da izdržite, setite se da je sve to privremeno. Bebe rastu, uskoro će se ustaliti sa spavanjem. Biće lepše i lakše kada budete počeli da izlazite napolje, a svakim danom ste sve bliži uspostavljanju rutine.


Podstičite individualnost
Svim roditeljima je poznat osećaj kako deca brzo rastu. Vi imate tu divnu privilegiju da posmatrate kako se dva mala bića, koja su u isto vreme stvorena u vama i koja ste zajedno rodili, razvijaju u dve samostalne ličnosti. Iako mnogim roditeljima blizanaca to nije nimalo lako, svi stručnjaci su saglasni da kod dece mora da se podstiče individualnost.

Provodite vreme sa svakim detetom pojedinačno. Idite u šetnje, igraonice, pozorište. Tako će svako dete da stvori sopstveno iskustvo, a biće srećno što na par sati ima roditelja samo za sebe. Obavezno se fotografišite u tim prilikama. Pored zajedničkog albuma, svakom od blizanaca napravite po jedan u kojem će da budu samo njegove fotografije. To će deci mnogo da znači kada porastu.

files.php


Pomozite im da stvore prijatelje
Izbegavajte da blizance oblačite identično i obraćate im se u množini. Najbolje bi bilo da imaju imena koja su potpuno različita. Na primer, ako se vaši dečaci zovu Darko i Marko - mnogima će se dešavati da ih pogrešno oslovljavaju, pa i vama.

Organizujte im individualne aktivnosti. Podstičite ih da stvaraju prijateljstva sa različitim drugarima. Odredite dane kada će jedno dete otići kod druga da se igra, dok ćete drugom detetu omogućiti da dovede svog malog prijatelja kod vas.

ZANIMLJIVOSTI
♦ Jedna od 80 trudnoća je blizanačka.
♦ Broj jednojajčanih blizanaca je prilično konstantan u celom svetu i iznosi 3,5 na 1.000 rođene dece. Međutim, broj dvojajčanih blizanaca koji su rođeni iz spontano nastale trudnoće, varira od tri na 1.000 dece u Istočnoj Aziji, do 40 na 1.000 novorođene dece u Nigeriji. Ovo istraživanje ne obuhvata asistirane trudnoće, kada se prikazani rezultati znatno uvećavaju.
♦ Starije žene češće rađaju blizance.
♦ U svetu ima više blizanaca nego bliznakinja, ali ova statistika se menja u korist devojčica kada su u pitanju trojke.
♦ 15 do 17 procenata blizanačkih porođaja je rezultat asistiranih trudnoća.
♦ Samo 14 odsto žena koje nose blizance se porodi posle 37. nedelje trudnoće.
♦ 22 odsto blizanaca je levoruko, za razliku od ostalog dela populacije, u kojoj levu ruku više koristi 10 odsto ljudi.
♦ Najduži život su imale bliznakinje Alis Smit Lindsi (1893-2004) i Eugenija Smit Kolins (1893-1998) iz Australije. Njih dve su živele ukupno 216 godina i devet meseci.
♦ Najmlađa majka koja je rodila blizance živi u Brazilu. Imala je samo 11 godina kada je 2000. godine rodila dva dečaka.
♦ 13 godina je imao Džejms Saton iz Engleske kada je 1999. godine dobio blizance. Džejms je zvanično najmlađi otac blizanaca i još uvek je sa njihovom majkom, koja je na porođaju imala 17 godina.
♦ Omkari Panvar iz Indije je najstarija majka blizanaca. Ona je imala 70 godina kada je 27. juna 2008. godine rodila dečaka i devojčicu.

 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.888
Ljudi su oduvek bili fascinirani pojavom blizanaca. Jednostavno, izgleda čudesno kako jedna trudnoća može da rezultira rođenjem više od jednog deteta.


Poslednjih godina, blizanačke trudnoće su u porastu. Jedan od glavnih razloga za to jeste sve raširenije korišćenje lekova za plodnost, ali i vantelesna oplodnja.

Kako nastaju?
Blizanci mogu da se «pojave» na dva načina. U jednoj trećini slučajeva, biva oplođeno samo jedno jajašce, koje se kasnije razvija u dve odvojene ćelije. Svaka ćelija raste u pojedinačni fetus, što rezultira jednojajčanim blizancima. U ostale dve trećine slučajeva, kod ovulacije dolazi do otpuštanja dva jajašceta, koja oplođuju dva različita spermatozoida, pa tako nastaju neidentični blizanci.
Dvojajčani ili dizigotni blizanci nisu ništa drugačiji od bilo koje druge braće ili sestara. Oni su začeti u isto vreme, ili odmah jedno za drugim, unutar jednog menstrualnog ciklusa. Tako da, teoretski posmatrano, neidentični blizanci mogu da imaju i različite očeve. Ovi blizanci dele, u proseku, samo pola svojih gena, pa mogu da budu jako slični, ali i sasvim različiti.

Koji je razlog?
Ne postoji isključivi razlog zašto dolazi do ovakvog tipa blizanačke trudnoće, ali postoji nekoliko faktora koji se sa tim povezuju:
♦ Rasna pripadnost: blizanci su vrlo uobičajeni među Nigerijcima, a vrlo retki među Japancima.
♦ Porodična istorija sa majčine strane: očev doprinos je manje verovatan.
♦ Starost: žene u kasnim tridesetim mnogo češće rađaju blizance.
♦ Ako žena već ima decu: verovatnoća se povećava sa brojem dece koju imate.

Identični blizanci - jednojajčani ili monozigotni, pojavljuju se kada se iz nepoznatog razloga oplođeno jajašce podeli tokom prvih 14 dana, a svaki blizanac dobije istu genetičku «sliku». U poslednje vreme, primećeno je da se identični blizanci rađaju nakon što je majka primala lekove koji podstiču ovulaciju. Taj tretman pruža veću verovatnoću da će se spoljni sloj jajašceta podeliti.
Sijamski blizanci su identični blizanci kod kojih nije došlo do potpune podele tokom ranog fetalnog razvoja, tako da mogu da dele delove tela ili organe. Javljuju se izuzetno retko, jednom u 200 hiljada rođenja, a najčešće se to dešava u Indiji i Africi. Tačan uzrok nastanka ovakvih blizanaca nije poznat, ali se pretpostavlja da do razdvajanja zigota dolazi tek nakon 13 dana od začeća.

Hoće li biti identični?
Možda ćete morati da čekate do rođenja ili, čak, da vaši blizanci navrše godinu dana, da biste otkrili jesu li jednojajčani. Najjednostavniji pokazatelj da li su identični jeste i najočigledniji. Ako su različitog pola, sigurno nisu jednojajčani. Ukoliko saznate da nosite blizance pre 12. nedelje (kasniji nalaz je nepouzdan), zamolite ginekologa da proveri posteljicu. Jedna placenta upućuje isključivo na jednojajčane blizance. Dve posteljice su nepouzdane - mogu da budu i jednojajčani i dvojajčani.
Nakon rođenja dece, odgovor može da pruži posteljica. Ako je jedna, u pitanju su identični blizanci. Ali, dve povezane ili odvojene posteljice opet mogu da znače i jedno i drugo. Posle rođenja, može da se uzme krv iz pupčanika i analizira krvna grupa, enzimi ili, najpouzdanije - DNA. Međutim, te analize nisu dostupne svuda, a morali biste i da ih platite.
Napokon, kako vaši blizanci istog pola budu odrastali, prilično sigurni pokazatelji biće boja kose i očiju, oblik ušiju i vreme kada im izbijaju zubi.

Po čemu je blizanačka trudnoća drugačija?
Prvi znakovi da nosite dva deteta (ili više) može da bude oštrina trudničke mučnine i brzina kojom se povećava vaš stomak. Prvi pouzdan znak je ultrazvuk, obično moguć krajem drugog meseca. Telo će vam se menjati kao i kod svih ostalih trudnica, ali možete očekivati da vam neke trudničke neugodnosti budu izraženije, kao i da ćete imati veće potrebe zbog dve bebe koje se razvijaju. Međutim, nema potrebe da jedete za troje, čak ni za dvoje. U svakom slučaju morate da pazite na zdravu ishranu, a najbolje je da se konsultujete sa nutricionistom.
Bez obzira kakav je intenzitet vaših aktivnosti, odmor je vrlo važan. Lagano vežbanje poput plivanja ili šetnje može da bude izuzetno korisno. Pušenje smanjuje dotok kiseonika do beba i povećava ionako veoma visok rizik od preranog porođaja i niske porođajne težine.
Poslednja tri meseca blizanačke trudnoće su posebno zamorna, pa bi bilo dobro da prestanete da radite oko 29. nedelje. S obzirom da blizanačke trudnoće prosečno traju oko 37 nedelja, bilo bi dobro da se ranije prijavite za psihofizičku pripremu trudnica, kao i za školicu roditeljstva - kako biste uspeli da ih završite.

Koje probleme možete da očekujete?
Mnogi uobičajeni trudnički problemi se javljaju ranije, u prilično jačem obliku. Mučnine mogu da budu dosta izraženije zbog povišene koncentracije hormona. Gorušica, probavne smetnje i potreba za učestalim mokrenjem - postaju mnogo izraženiji, proporcionalno rastu materice, koja pritiska ostale organe. Bol u leđima je uobičajen zbog dodatne težine, kombinovane sa opuštajućim efektima trudničkih hormona, koji deluju na razmekšavanje zglobova i ligamenata. Takođe je verovatnije da će se pojaviti problemi sa spavanjem, popucali kapilari i proširene vene.
Moguće su i mnogo ozbiljnije komplikacije u trudnoći. Prema nekim istraživanjima, pobačaj je češći, a i vaginalno krvarenje - delimično i zbog toga što obe placente leže nisko u materici.
Visok krvni pritisak u trudnoći i preeklamsija su takođe češći u blizanačkim trudnoćama i mogu značiti da će bebe morati da se rode ranije.

Prevremeni porođaj je najčešći rizik blizanačke trudnoće, verovatno uzrokovan prevelikim rastezanjem materice. Četiri od deset blizanačkih trudnoća (češće sa identičnim blizancima) se završi porođajem pre 37. nedelje.

files.php


Kako izgleda rađanje blizanaca?
Ako nosite blizance, vrlo je verovatno da ćete imati raniji porođaj, i to prosečno oko 37. nedelje. Blizanci su osetljiviji nakon rođenja, uglavnom zbog preranog rođenja i težine - prosečno dva ipo kilograma, što je za ceo kilogram manje od prosečne porođajne težine jedne bebe. U prilog tome ide i podatak da čak 40 odsto dece iz blizanačkih trudnoća zahteva posebnu negu nakon rođenja.
U svakom slučaju, porođaj neće biti ni duplo duži, niti duplo teži. U stvari, manja veličina bebica ga čak i olakšava. Kada se porođajni kanal jednom rastegne, drugo dete se rodi vrlo brzo nakon prvog. Ako su obe bebice okrenute glavom prema dole, moguć je normalan vaginalni porođaj. Čak i kada je drugi blizanac u karličnom položaju, postoji mogućnost da se okrene i rodi glavicom prema dole. Međutim, ako je prvi blizanac u karličnom položaju, vrlo verovatno će biti potreban porođaj carskim rezom. Zapravo, više od polovine blizanaca je rođeno carskim rezom. Neke klinike uvek praktikuju rađanje blizanaca u operacionoj sali.

Kako će izgledati hranjenje blizanaca?
Šta god da odlučite o hranjenju blizanaca, pripremite se na izdvajanje puno vremena! Nije baš jednostavno doneti odluku hoćete li da ih dojite ili hranite formulom. Ali, važno je da ne osećate nikakav pritisak. U prvim danima, možda ćete morati da kombinujete dojenje sa formulom, kao što ćete možda morati i da stvarate zalihe vašeg izdojenog mleka. Verovatno najveći argument za hranjenje na bočicu jeste taj da vam uvek neko može pomoći. Takođe, možete tačno da znate koliko je dete pojelo. Možete da hranite dve bebe istovremeno, ali to baš i nije najlakši posao, pa ćete vremenom verovatno da to činite odvojeno. Da biste barem malo uštedeli na vremenu, za sledeća 24 sata pripremite formulu u bočicama i čuvajte ih u frižideru.

Ako su blizanci u mogućnosti da jedu uvek koliko žele, proizvešćete dovoljno mleka za obe bebe. Osim što je vaše mleko zdravije i jeftinije, možete da naučite da ih hranite istovremeno, pa ćete uspeti da uštedite na vremenu. Kako god bilo, dojenje blizanaca je vrlo zahtevan posao. Možda će proći nedelje pre nego što naučite da to izvedete kako treba. Moguće je da ćete u početku imati problema sa bolnim bradavicama, bolom u krstima i premorenošću.
Stavljanje dece na dojku u prvih sat vremena nakon rođenja može da pomogne u privikavanju na dojenje, ali to nije presudan faktor. Podrška medicinskog osoblja ili nekog sa iskustvom može vam biti od velike pomoći.
Kada dođete kući, biće vam potrebna rutina. U suprotnom, dani bi mogli da vam se pretvore u jedan produženi obrok. U početku, majkama je lakše da hrane svaku bebu posebno, ali istovremeno hranjenje može i te kako da vam uštedi vreme. Neke majke čuvaju određenu dojku za određenu bebu, ili svaki novi obrok nude drugu dojku. Stariji blizanci često sami odluče koja im je dojka draža.
 
Član
Učlanjen(a)
27.07.2010
Poruka
460
rodjenje_blizanaca_veliki_ispit_za_bracni_par.jpg





Roditelji blizanaca izloženi su većoj opasnosti od razvoda, pokazalo je jedno britansko istraživanje.

Rođenje dve, tri ili više beba istovremeno zahteva i psihološku i finansijsku stabilnost bračnih parova, pokazali su rezultati jednog britanskog istraživanja, koje je ustanovilo da su roditelji blizanaca izloženi većoj opasnosti od razvoda.

Jedan od razloga su finansijski troškovi rođenja beba, koji mogu da naruše odnose između supružnika ukoliko veza nije dovoljno jaka.

Istraživanje je pokazalo i da se 20 odsto majki blizanaca posle trudničkog bolovanja ne vraća na posao, što dodatno ugrožava budžet porodice.

Tom gubitku prihoda pridodaje se i kupovina zdravstvenih proizvoda, odeće, kreveta, kolica... koja se povećava dva ili više puta, što je podatak veoma važan za društvo koje bi trebalo da vodi računa o natalitetu, preneli su francuski mediji.

Roditelji blizanaca izloženi su većoj opasnosti od razvoda, pokazalo je jedno britansko istraživanje.



U mom slučaju,čisto sumnjam;);)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.888
Blizanačka trudnoća i porođaj

thumbnail.php








Samo je jedan osećaj čudniji od onog kada saznate da čekate bebu - ako vam doktor saopšti da čekate dve ili, možda, više beba.

Blizanačka trudnoća
Jedna od 80 trudnoća je blizanačka, u jednom od 8000 slučajeva se radi o trojkama, dok su višestruke trudnoće u prirodnim uslovima prava retkost (njihova učestalost - F može da se izračuna po formuli F=80 N-1, gde N označava broj beba). Veći broj plodova, koji je uglavnom posledica veštačkog začeća, retko preživi. Blizanci mogu da budu jednojajni (poreklom iz jedne jajne ćelije) i dvojajčani (svaki potiče iz jedne posebne jajne ćelije). Ovi drugi su, često, nasledna pojava: u nekim porodicama se blizanci češće rađaju, čak i kod istih roditelja.
Jednojajni blizanci su uvek istog pola i teško ih je razlikovati, dok dvojajčani mogu da budu istog ili različitog pola... i da se toliko razlikuju, da se uopšte ne bi reklo da su braća i sestre.

Kako trudnoća odmiče, osećaj sreće što nosite dvojke će da smeni briga da li će sve proteći kako treba. Naime, blizanačka trudnoća, a naročito višestruka - na izvestan način je rizična i za majku i za bebe. Uprkos češćoj i intenzivnijoj kontroli u toku trudnoće, blizanci neretko dolaze na svet pre vremena, sa svim problemima vezanim za nedonesenost. Takođe, kod njih su češća neka patološka stanja (problemi sa disanjem, porođajne povrede i drugo).

Gurkanje počinje već u stomaku
Savremena tehnologija, koja je omogućila snimanje blizanaca u maminom stomaku, pokazala je interesantne činjenice: oni se zabavljaju, ali i guraju još pre rođenja. Čak se dešava da dominantni blizanac stalno ćuška onog drugog, koji mu nikad ne vraća, već se sklupčava u svom ćošku.
Takvo ponašanje se nastavlja i po rođenju - zbog čega roditelji, kao i svi ostali koji brinu o deci, ne smeju da «padnu u klopku». Odnosno, da više pažnje posvećuju nametljivijem detetu, koje uvek prvo i grlatije plače, ili nešto traži. Kasnije u životu, kada se pokažu njihove sklonosti, kod svakog deteta treba forsirati ono za šta ima smisla, da bi se mališani formirali kao uspešne i zadovoljne ličnosti. I dok drugi roditelji (koji dobiju jedno, pa drugo dete...) prolaze sve iz početka, vi odjednom imate dva odrasla deteta... i više vremena za sebe, koje ste dvostruko zaslužili.

Porođaj
Sam porođaj blizanaca je delikatan, sa povećanim rizikom od perinatalne asfiksije (nedostatak kiseonika u mozgu novorođenčeta), zbog čega treba da ga obavlja iskusan akušer, naročito ako se odluči da ga završava prirodnim putem. Moje istraživanje je pokazalo da kod dobro trijažiranih blizanačkih trudnoća - porođaj može da se bezbedno završi vaginalnim putem, bez obzira na položaj plodova. Kao i da preživljavanje i zdravstveno stanje kod blizanaca sa porođajnom masom ispod 1500 grama - više zavisi od njihove (ne)zrelosti, nego od položaja u materici i načina završetka porođaja.

Međutim, ima situacija kada je skoro neophodno da se porođaj završi carskim rezom (na primer, ako prva beba prednjači karlicom a druga glavom, pa se «zakače» glavama, ako ima više od dve bebe, itd.). Učestalost carskog reza je, stoga, znatno veća kod blizanačkih trudnoća. Čak i ako sve ide kako treba, drugom blizancu je teže. Jer, za njega stres porođaja traje duže, tako da je često na rođenju manje vitalan od prvog. Dešava se i da je jedan blizanac mnogo manji od drugog (diskordantni blizanci) - on nosi određene rizike, kao i sva deca rođena mala za datum trudnoće. U nekim situacijama, krvotok je tako formiran da jedan blizanac dobija previše, a drugi premalo krvi (feto-fetalna transfuzija). Oba deteta će po rođenju biti ugrožena i zahtevati terapiju (prvo će imati previše gustu krv, takozvani hiperviskozni sindrom, a drugo će biti malokrvno).
Uprkos svim postojećim rizicima, najveći broj blizanaca dolazi na svet u dobroj kondiciji. Manju porođajnu masu uglavnom svi nadoknade do kraja treće godine života, tako da se kasnije - u razvojnom smislu, ne razlikuju od svojih vršnjaka.

Bebe su rođene
Svaka majka do kraja života pamti uzbuđenje koje doživi prilikom prvog susreta sa svojom novorođenom bebom. A tek sa dve, ili više! To je, prosto, neopisivo... Posle kratkog zbližavanja, bebe preuzima osoblje odeljenja za neonatologiju, i sa njima se postupa kao i sa ostalim bebama. Ukoliko su deca rođena na vreme i vitalna, nakon primarne obrade se smeštaju u krevetiće. U protivnom, prvi dom će im biti inkubator na odeljenju intenzivne nege.
Deca koja su sposobna da sisaju, nose se majci na podoj čim ona bude u stanju da doji. Ako nisu smeštena u sobu sa majkom, obično se prvih dana donose naizmenično. Kada nadođe značajnija količina mleka i mama se oporavi od porođaja - dobro je, još u bolnici, da se pokuša istovremeni podoj dve bebe, uz budno oko pedijatrijske sestre. Bebe postavite po jednu na svaku dojku istovremeno, ili na jastuke u «ragbi» pozama, tako da su im nožice iza vas, ili tako da su im tela ukrštena ispred vas. Pri svakom podoju, menjajte stranu - da ne bi jedna beba dobijala uvek bolju dojku (ako su nejednake bradavice), ali i da se jedna dojka ne bi nedovoljno praznila (ako sitnija beba slabije vuče).

Dohranu adaptiranom mlečnom formulom, ukoliko je potrebna, treba obavljati naizmenično: na primer, jedan obrok - jedna beba sisa, a druga dobija formulu, a sledeći obrnuto. Imajte na umu visoku cenu hrane za bebe u našim uslovima, pa nastojte da dojenje traje što duže. Kod prevremeno rođenih beba, koje i po više meseci nakon rođenja provode u bolnici, pravi je podvig održati sopstveno mleko, ali je baš njima ono najpotrebnije. Ako se, ipak, hrane pomoću flašice, od velike pomoći je sterilizator za flašice, kao i termostat u kome se voda «temperira» unapred - pa je, čim beba zaplače, odmah spremna za pripremu obroka. Ako jedna beba spava dok druga jede, najbolje je da i nju probudite i nahranite, kako bi se navikla na isti ritam hranjenja. U protivnom, nećete izdržati od umora više od nekoliko dana. Kada nemate pomoć, oslonite se na opremu (na primer, jednu bebu držite u naručju, a drugu hranite u ležaljci - naravno, kada uzrast to dozvoli).
Za negu dve bebe, neophodna su dva para ruku, posebno ako u porodici ima još dece kojima morate da posvetite pažnju. Zato se treba na vreme pripremiti. Najvažnija je dobra organizacija. Baš iz razloga što blizanci obično ugledaju svet malo ranije, priprema treba da počne dovoljno rano. Sve što je potrebno, treba da čeka spremno, jer posle iznenadnog prevremenog porođaja možda neće biti vremena.
Iako u početku mogu da budu smeštene u isti krevetac, svaka beba bi najdalje nakon dva meseca trebalo da ima svoj krevet. Naravno, potrebno vam je dvostruko više presvlake i pribora.

Kako izdržati bez sna?
Ukoliko se radi o prvoj deci u porodici, neiskusnim roditeljima je pomoć oko nege beba neophodna od samog početka.
Lepo bi bilo da se bebe kupaju svakodnevno, ali to nije apsolutno neophodno. Ako nemate pomoć, možete jednog dana da kupate jednu, narednog dana drugu bebu. U međuvremenu ih brišite vlažnim maramicama ili mokrim pelenama. Kada budu mogle samostalno da sede, možete da ih istovremeno kupate u kadici. To je veoma zabavno za njih... ali, ako žurite, brže ćete završiti posao ako kupate jednu po jednu bebu.
Važno je da sebi obezbedite vreme za odmor. Idealno bi bilo da spavate kada spavaju i bebe, a sve druge poslove u kući da obavlja neko drugi. Imućnije porodice mogu sebi da priušte bebisiterku, pa čak i dve, dok se većina roditelja oslanja na «baka-servis». Tate, bez obzira što svakodnevno idu na posao, moraju da se pripreme za period povećanih napora, u kome neće biti vremena za opuštanje, ali će zato biti vrlo zabavno. Napravite trijažu kućnih poslova. Zapisujte važne podatke (na primer, ko je poslednji jeo na flašicu, ko se poslednji kupao i slično), jer ćete u protivnom najverovatnije da ih zaboravite.
Roditelji koji već imaju blizance, daće vam važan savet: potrudite se da nikada ne ostajete sami sa dve bebe (osim na kratko), jer u tom slučaju može da dođe do «raspada sistema».
Ali, kao što je napor dvostruk, dvostruka je i sreća koju donose dva deteta odjednom. Veoma brzo, mališani će svojim osmesima, prvim rečima i koracima da vam nadoknade sve neprospavane noći. Postoji i jedna olakšavajuća okolnost: blizanci su jedno drugom najbolje društvo, od malena se uzajamno zabavljaju - pa su, sa tog aspekta, «lakši za održavanje» od zahtevnih jedinaca. Međutim, oni su dve različite ličnosti, od kojih jedna može da bude izrazito dominantna.



PS

Svi tekstovi preuzeti sa potala

MAMA - Trudnoca, beba, dete, porodica, zdravlje, ishrana, roditeljstvo




Anđo,izvini,totalno zaboravim.....inače taj portal mi je HOME Page na operi........

totalno smo sluđeni,samo čekamo trenutak.....a on je blizu........biće još tekstova
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.888
Sam porođaj blizanaca je delikatan, sa povećanim rizikom od perinatalne asfiksije (nedostatak kiseonika u mozgu novorođenčeta), zbog čega treba da ga obavlja iskusan akušer, naročito ako se odluči da ga završava prirodnim putem. Moje istraživanje je pokazalo da kod dobro trijažiranih blizanačkih trudnoća - porođaj može da se bezbedno završi vaginalnim putem, bez obzira na položaj plodova. Kao i da preživljavanje i zdravstveno stanje kod blizanaca sa porođajnom masom ispod 1500 grama - više zavisi od njihove (ne)zrelosti, nego od položaja u materici i načina završetka porođaja.


pravo da vam kažem....navodno....kako su nam "izračunale" Tamarine kolege.....na ultrazvuku.....biće izmeđi 1500 i 1800 grama,sad koliko jednaa koliko druga,zavisi od njih dve.....kako reče kolega....."zavisi koliko su jedna drugoj "otimale" klopu"...



Svaka majka do kraja života pamti uzbuđenje koje doživi prilikom prvog susreta sa svojom novorođenom bebom. A tek sa dve, ili više! To je, prosto, neopisivo... Posle kratkog zbližavanja, bebe preuzima osoblje odeljenja za neonatologiju, i sa njima se postupa kao i sa ostalim bebama. Ukoliko su deca rođena na vreme i vitalna, nakon primarne obrade se smeštaju u krevetiće. U protivnom, prvi dom će im biti inkubator na odeljenju intenzivne nege.
Deca koja su sposobna da sisaju, nose se majci na podoj čim ona bude u stanju da doji. Ako nisu smeštena u sobu sa majkom, obično se prvih dana donose naizmenično. Kada nadođe značajnija količina mleka i mama se oporavi od porođaja - dobro je, još u bolnici, da se pokuša istovremeni podoj dve bebe, uz budno oko pedijatrijske sestre. Bebe postavite po jednu na svaku dojku istovremeno, ili na jastuke u «ragbi» pozama, tako da su im nožice iza vas, ili tako da su im tela ukrštena ispred vas. Pri svakom podoju, menjajte stranu - da ne bi jedna beba dobijala uvek bolju dojku (ako su nejednake bradavice), ali i da se jedna dojka ne bi nedovoljno praznila (ako sitnija beba slabije vuče).


Što se tiče uzbuđenja,rečći će vam Tamara kad izađe iz porodilišta.....a za ishranu videćemo,mada kolege kažu da ima mleka.......znam iz iskustava sa IGIJEM i ĐOLETOM,mislim da ih je pokojna supruga dojila do četvrtog,ili petog meseca,sda lažem...a šta im fali....10 februara pune 11 godina.....a za položaj oko dojenja....videćemo....nikad na te "idiotske" savete nisam obraćao pažnju....sve je išlo normalnim putem,kad se koji probudi.....tako će biti i sa Vanjom,i Sanjom.....kad zakmeče,tu smo.....a hvalabogu....puno nas je u stanu......
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Kako da dobijete blizance?





Svet je fasciniran bebama koje dolaze u paru. Ljubav prema blizancima je oduvek poznata u istoriji. Poslednjih godina sve su češće blizanačke trudnoće. Pogledajte kako da povećate šansu da dobijete blizance.

news_10054.jpg


Ljudi žele blizance iz različitih razloga. Neki žele dvoje dece i na taj način ˝završe posao odjednom˝. Drugi uživaju u ideji blizanaca. Ima i onih koji imaju problem sa začećem tako da su
oduševljeni što će imati više dece a više ne moraju da idu na skupa i bolna lečenja. Evo nekih odgovora, koji naravno ne garantuju uspeh, kako da povećate šanse za blizancima.

JEDITE JAM (sladak krompir)

Postoje određeni narodi koji imaju više blilzanaca od drugih. Jedan od njih je pleme koje jede puno jama (sladak krompir). Postoji teorija da određene hemikalije koje on sadrži pomaže ženama da imaju blizance.

OSTANITE TRUDNI DOK DOJITE

Nedavna istraživanja su pokazala da ako ostanete ponovo trudni dok dojite imate veće šanse za blizancima. Objašnjenje je u tome da manjak kalcijuma u vašem organizmu dok dojite utiče na jajnu ćeliju tokom ovulacije i začeća.

BUDITE STARIJA TRUDNICA

Što ste stariji u trenutku začeća, veća je verovatnoća da ćete roditi blizance. Razlog je možda povćana ovulacija više jajnih ćelija, što dovodi do blizanačke trudnoće.

BUDITE BLIZANAC

Ukoliko ste i vi blizanac, imate veću šansu za blizanačku trudnoću. Nažalost, na ovo ne možete da utičete.

IMATE BLIZANCE U PORODICI

Ako u vašoj porodici, pogotovu sa majčine strane, postoje blizanci, imate veće šanse da ih i vi imate. To su češće dvojajčani blizanci nego jednojajčani. Razlog je u genetskoj predispoziciji da ovulira više jajnih ćelija.

HORMONSKA TERAPIJA

Neke žene uzimaju lekove koji povećavaju plodnost i samim tim je veća šansa za blizanačkom trudnoćom jer se podstiče umnožavanje jajnih ćelija u ovulaciji. Ipak, pošto postoji rizik od ovih medikamenata, preporučuju se onim ženama koje imaju problem sa začećem.

VEŠTAČKA OPLODNJA

Veštačka oplodnja se preporučuje samo onim porodicama kojim je to jedini način začeća.
Prilikom veštačke oplodnje povećava se šansa za blizancima, trojkama... Mogućnost dvojajčanih i jednojajčanih blizanaca je u tom slučaju izjednačena, piše About.com






Izvor: S media
 
Natrag
Top