Blater: "Sokolovo oko" na pragu fudbala

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kompjuterska pomoć za sudije


Blater: "Sokolovo oko" na pragu fudbala


Beta |


Predsednik Svetske fudbalske federacije (FIFA) Sep Blater rekao je da je u toku poslednja faza testiranja potencijalnih rešenja za tehnologiju koja će pomoći sudijama da vide da li je lopta u toku igre prešla gol liniju.

105653_blaster_f.jpg


“U poslednjoj fazi smo testiranja potencijalnih rešenja. ‘Sokolovo oko’ je jedan od sistema koji se testira, ali izazovi koje je postavio fudbal mogu se pokazati znatno težim nego što je to u drugim sportovima”, rekao je Blater američkim medijima.

On je istakao da se nada da će od ponuđenih rešenja bar jedno odgovarati očekivanju čelnih ljudi FIFA.

“Fudbal ima četiri dimenzije. Mi smo zaista u visokoj matematici i nije lako, ali sam siguran da ćemo naći bar jedan ili dva sistema koji će odgovoriti na naša očekivanja”, kazao je Blater.


Blater je rekao da nova tehnologija mora ispuniti tri osnovna uslova da bi bila uzeta u razmatranje.


“Prvo je odgovornost i preciznost sistema. Drugo, moramo odmah dobiti informaciju da li je gol ili nije. Treće, sistem ne sme biti suviše komplikovan. Siguran sam da ćemo naći rešenje. Ako postoji samo
jedno mi ćemo ga prihvatiti”, istakao je predsednik FIFA.


Blater je isključio mogućnost da se sistem koristi tokom utakmice na drugim stvarima osim “da li je gol ili nije”.


“Imamo tehnologiju na gol liniji, ali ne više od toga. osim nje, neće biti nikakve tehnologije na terenu”, zaključio je Blater.


Slični sistemi trenutno se koriste u kriketu, tenisu, ragbiju i bejzbolu.
 
Natrag
Top