Blago Narodne biblioteke u vili „Mir“?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Blago Narodne biblioteke u vili „Mir“?

Najvrednija kolekcija Narodne biblioteke Srbije, stari i retki rukopisi možda će se preseliti u trezor vile "Mir" u Užičkoj ulici. Ristić: Stručnjaci moraju da utvrde da li prostor ispunjava sve uslove

1.jpg
Uslovi u depou Narodne biblioteke nisu odgovarajući

NAJVREDNIJA kolekcija Narodne biblioteke Srbije, stari i retki rukopisi možda će se preseliti u trezor vile "Mir" u Užičkoj ulici. Na taj način bi se, od daljeg propadanja, zaštitilo nacionalno kulturno blago od neprocenjive vrednosti.
Mnoge od tih knjiga, koje su preživele vekove najčešće iza kamenih zidina srpskih manastira, danas su ugrožene, o čemu je naš list svojevremeno pisao. Tokom rekonstrukcije zgrade Biblioteke u Karađorđevom parku, u koju je utrošeno više miliona evra, trezor nije "ni taknut", a nije ugrađena ni adekvatna oprema za zaštitu od negativnih atmosferskih uticaja. Rukopisne knjige su, zahvaljujući komori i pratećoj aparaturi koja se koristi za čuvanje Miroslavljevog Jevanđelja, u nešto povoljnijim uslovima, ali čim se ono vrati u Narodni muzej (koji će se u doglednoj budućnosti otvoriti), problem, ukoliko se ne reši, postaće gorući.

Upravo zbog toga su ministar kulture Bratislav Petković i državni sekretar Miroslav Tasić obišli čuvenu maršalovu intimnu rezidenciju kako bi ustanovili da li ima mogućnosti za smeštaj dragocene rukopisne građe. Tome je prethodio zahtev Dejana Ristića, direktora Biblioteke, da Ministarstvo kulture obezbedi sredstva za kupovinu specijalne komore u kojoj bi se ona čuvala.

- Sramota je da su uložene na desetine miliona dinara u rekonstrukciju, a da nije zaštićena rukopisna građa. Nema regulatora vlage, niti odgovarajućeg sistema za protivpožarnu zaštitu - kaže Tasić, za "Novosti". - Obišli smo vilu "Mir". U suterenu zgrade nalazi se odličan depo u kome se čuvaju dragocenosti, ali ne tolikog ranga kao što su stari ćirilski rukopisi. Prema našoj proceni, uslovi su dosta dobri, a objekat je apsolutno bezbedan. Ali mišljenje o uslovima moraju, pre svih, da daju stručnjaci.
Direktor Ristić kaže da su spremni da razmotre tu ideju:

- Stručnjaci moraju da utvrde da li prostor ispunjava sve uslove. Ukoliko sve bude u redu i stručno veće i Upravni odbor prihvate ovu inicijativu, verujem da neće biti problema da se preseli deo biblioteke. Ukoliko se to dogodi, veoma je važno i da se omogući pristup toj literaturi korisnicima naših usluga.

Trezor u vili "Mir" je prostorija od 172 kvadrata, koja se nalazi skrivena iza velikog ogledala. Metalna vrata od četiri tone kriju Titovo blago koje i danas golica maštu. Uglavnom su to umetnička i arheološka dela, među kojima su štit s draguljima, Sinan-pašina sablja, ruska ikona iz 15. stoeća, Staljinov poklon - mač s 90 dijamanata, sfinga iz Egipta, zlatne poluge, kamen s Meseca, poklon posade "Apola"...

2.jpg

O zbirci brinu stručnjaci iz Muzeja istorije Jugoslavije koji kažu da su uslovi za čuvanje tih predmeta adekvatni. Oni, međutim, ne žele da procenjuju da li su isto tako dobri i za čuvanje starih rukopisa. O tome će odlučiti stručnjaci iz Narodne biblioteke i Narodnog muzeja.

BEZ SARADNjE


MIROSLAV Tasić smatra da ima dovoljno kapaciteta da se reše problemi smeštaja kompletnog umetničkog nasleđa u Beogradu.

- Ima kapaciteta, ali nema saradnje - dodaje Tasić. - Neke zgrade pripadaju resoru bezbednosti, a ustanove koje bi u njih mogle da se smeste u nadležnosti su Ministarstva kulture. Kao da su to dve države i kao da to sve ne pripada Srbiji i narodu.

PLAKAR KOMORA

UKOLIKO se ispostavi da prostor u vili "Mir" ne može da ispuni sve zahteve za smeštaj, u NBS će se potruditi da obezbede sredstva za nabavku specijalne komore u koju bi smestili sve dragocene rukopise. Kupovina i ugradnja komore, koja se pravi u Nemačkoj, koštala bi oko tri miliona dinara. - U specijalnu plakar-komoru stala bi kompletna rukopisna zbirka - tvrdi Ristić. - Komora je kompjuterizovana i ispunjava sve uslove za čuvanje.

Izvor: Večernje novosti


 
Natrag
Top