BlackBerry Curve 8900

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
blackberrycurve8900qj8.jpg


Kompanija RIM, proizvođač BlackBerry aparata, nastavlja sa predstavljanjem modernih i lepo dizajniranih modela. Posle modela Bold pred nama je njegova mrsavija verzija - BlackBerry Curve 8900. Upravo sada RIM na svom sajtu reklamira Blackberry Storm, koji ima ekran na dodir i donekle liči na iPhone. Time se u dobroj meri zaokružuje ponuda BlackBerry aparata nove generacije. Od doma?eg operatera, kompanije VIP, smo na test dobili novi Curve ?ija je prethodna inkarnacija bila izuzetno popularna.

Najveći problem BlackBerry modela je bio neadekvatan hardver koji bi naglasio i približio kvalitet i upotrebljivost njegovih mogućnosti. Nova generacija aparata na čelu sa Bold modelom, a sada i sa novim Curve-om, zaista daje novu dimenziju upotrebljivosti i komfora prilikom koršćenja. Reklo bi se da je hardver konačno pristigao, pa čak i dosta prestigao, kvalitet i mogućnosti softvera. Još bitnije, pogođen je ukus evropskih kupaca pa će nove generacije sigurno imati mnogo bolji odziv nego stari modeli na starom kontinentu - pa i kod nas.

Vizuelnim upoređenjem sa starim modelom, očigledno je da je novi Curve nešto tanji i da je svaki delić prednje strane aparata iskorišćen, pa su i ekran i tastatura praktično od ivice do ivice. Dovoljno je mali da stane u džep i dovoljno veliki da tastastatura ne trpi na ergonomiji. Tastatura je još bolja od prethodnika i znatno brža nego na Bold modelu. Crna boja u kombinaciji sa metaliziranim ivicama odaje utisak da je aparat manjih dimenzija nego što zapravo jeste, dok je jednostavan i čist dizajn garancija da ovaj model neće brzo zastareti u vizuelnom smislu. Dimenzije aparata su 109x60x13.5mm i mase 110 grama.

Prvo iznenađenje je ekran od 2.44 inča koji ima 480x360px rezoluciju što je i više nego top model Bold koji ima 480x320px rezoluciju. Reprodukcija boja i kontrast su u samom vrhu današnjih ekrana. Uglovi gledanja su odlični i ne smanjuju kvalitet slike bitnije, izuzev ako gledate sa gornje strane gde se slika praktično invertuje. Ekran je vrlo precizan i prijatan za korišćenje, ali se može desiti da neki programi naknadno instalirani prikazuju previše sitna slova pa je potrebna korekcija. Opet moramo da konstatujemo kao i kod Bolda da je zaštita ekrana tanka, pa i najmanji pritisak na isti remeti sliku što nas malo brine i ostavlja pitanje trajnosti ekrana bez snažne zaštite.

Curve brzo izvršava sve zadatke, doduše nijansu sporije nego Bold, ali opet dovoljno i reklo bi se na granici da klasičan korisnik ne primeti ikakvo usporenje. Tek paralelnim korišćenjem Bold i Curve modela bi klasičan korisnik mogao da vidi razliku, i to ne na puno mesta. U ciframa, Curve ima procesor na 512Mhz dok Bold ima 624Mhz. Uz širok dijapazon podržanih formata za reprodukciju zabava je garantovana (MP3, 3GP, delimi?no MPEG4, WMA9 Pro, WMA 10, MIDI, AMR-NB, AAC, AAC + i eAAC+). Sve ovo napaja baterija od 1400mAh koja po fabričkim podacima bi trebalo u teoriji da izdrži i do 15 dana u mirovanju ili 5.5 sati razgovora. Napredni korisnici će morati da pune bateriju svaki dan, a ostali svaki drugi dan.

Ovo je model koji prati zahteve modernih korisnika koji traže multimedijalne mogućnosti, a pre svega dobru kameru. Novi Curve ima kameru 3.2Mpx sa autofokusom, stabilizacijom, blicem i 2x digitalnim zumom. Ono što je interesantno je snimanje videa u dosta dobroj rezoluciji od 480x352px koji će na klasičnom televizoru prilikom reprodukcije dati relativno dobre rezultate. Slušanje muzike, pregled slika i videa je jednostavan i brz, a postoji i slot za klasične slušalice. Na aparatu možete imati do 16GB muzike putem dodatne microSD memorijske kartice. Omogućena je i sinhronizacija sa iTunes servisom, iako to domaći korisnici neće baš previše koristiti ali je značajno za iPod korisnike.

Curve, kao i Bold, ima GPS navigaciju koja izuzetno dobro funkcioniše a i podržava Google Maps savršeno. Jedino ostaje da Google konačno ucrta Srbiju i sve njene ulice u svoj sistem čime bi se dobila vrlo dobra navigacija. Za sada je to više za pregled satelitskog snimka koji zna biti vrlo zahtevan po pitanju protoka podataka da ne verujemo da će to iko koristiti često. Interesantno je da možete podiči slike na Flickr sa informacijom lokacije gde je slika snimljena što olakšava čestim turistima praćenje gde je koja fotografija snimljena.

Dolazimo i do prvog kompromisa na koji moraju biti spremni BlackBerry Curve 8900 kupci, a to je da aparat nema podršku za 3G već samo za EDGE prenos podataka. Odziv i protok EDGE protokola deluje u praksi kao 2-3x sporije u bilo kom prenosu podataka, pa čak i email preko Google App-a se ne preuzima trenutno kao na 3G već ima 1-2s zaostatka. Ipak, ne možemo reći da je presporo, ali nije svakako trenutno kao na Boldu što ekstremno zahtevni korisnici neće dočekati dobro. Zapravo, ovo je i tačka preloma budućeg kupca BlackBerry aparata koji se dvoumi između Bolda i Curve 8900 modela. Mislimo da je RIM ovim potezom napravio dovoljno prostora Boldu, i precizno diferencirao svoju ponudu.

Moramo napomenuti jednu bitnu stavku BlackBerry uređaja i Google servisa. Naime, Google je za BlackBerry napravio aplikacije za mejl, kalendar, kontakte, navigaciju i pretragu interneta. Google Mail aplikacija je izuzetno brza i moćna i reklo bi se da ima 95% identičnu ergonomiju i funkcionalnost kao prava verzija koja se koristi na računaru. Verzija za Nokia Symbian aparate nije ni upola funkcionalna, čak bi se pre reklo da je nabudženo eto da radi i na Nokia aparatima. BlackBerry ima mogućnost savršene dvosmerne sinhronizacije kontakata sa vašim Google Mail accountom, što je opcija koja zaista briše granicu između korišćenja na računaru i telefonu, sve vam je uvek na dohvat ruke. Kalendar se takođe savršeno sinhronizuje i tu nema nikakvih odstupanja. Google zavisnici jednostavno moraju imati BlackBerry uređaj. Napominjemo da BlackBerry nema ni izbliza broj aplikacija kao Symbian platforme, to od BlackBerry aparata ne očekujte.

Novi Curve je dosta stvari "bezobrazno" preuzeo sa top modela Bold. Curve ima daleko najbolju izbalansiranost svih segmenata, nekako ništa ne štrči niti zaostaje. Trenutni korisnici starog Curve modela treba i uživo da vide novi model, ali i da budu spremni da na trošak jer je u pitanju kvantni skok u odnosu na prethodnika. Oni koji nisu nikad došli u susret sa BlackBerry aparatima, sada je pravi trenutak da se zainteresuju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
04.02.2009
Poruka
22
Moj drugar koji zivi u Chichagu ga ima, kaze da je opasan telefon
 
Član
Učlanjen(a)
27.03.2009
Poruka
1
Mogu da kazem slobodno da je mnogo dobar telefon ,ima vise opcija nego prethodni telefoni .
Jedini problem sto imam je GPS ,ali ja ga nisam uzeo preko Telenora ili VIP-a.Dobio sam ga od burazera .
Jel moze nekako to da se namesti da radi ,jel mi treba neki program ?
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Kako mi se svidja ovaj telefon, samo što je kod nas dosta skup :(
 
Član
Učlanjen(a)
17.05.2010
Poruka
2
Mogu da kazem slobodno da je mnogo dobar telefon ,ima vise opcija nego prethodni telefoni .
Jedini problem sto imam je GPS ,ali ja ga nisam uzeo preko Telenora ili VIP-a.Dobio sam ga od burazera .
Jel moze nekako to da se namesti da radi ,jel mi treba neki program ?

Evo programa za GPS. Unutra imas tutorijal za instalaciju

:download:
Kod:
[URL="http://sharecash.org/download.php?file=751919"]WeTravel[/URL]
Mapa Srbije

:download:
Kod:
[URL="http://sharecash.org/download.php?file=717156"]Serbia[/URL]
 
Član
Učlanjen(a)
26.06.2010
Poruka
15
Iz mog iskustva na blackberry-ju kod jedino google maps mobile su koliko toliko upotrebljive. Sve ostalo ili nema nase mape ili su lose. Mada imas i garmina ali ja nisam uspeo da nadjem crackovanog.
 
Natrag
Top