Bivši direktor Čistoće uštedeo milion evra

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Bivši direktor Čistoće uštedeo milion evra


Bivši direktor "Gradske čistoće" Dragan Ignjatović u švajcarskoj banci držao milion evra. Novac prebačen u sudski depozit.

v159680p0.jpg


Dragan Ignjatović (52), bivši direktor "Gradske čistoće, okrivljen je za novčane malverzacije i pranje novca, a novac nađen u švajcarskoj banci sada je u sudskom depozitu Specijalnog suda u Beogradu.

Švajcarci nisu zadržali ništa u ovom slučaju i sav novac su predali.

"Finsijska istraga se nastavlja protiv Ignjatovića i ovom zaplenom nije okončana. Ovih milion evra biće u sudskom depozitu dok se ne oknča postupak za trajno oduzimanje", kaže za "Blic" izvor blizak istrazi.

Zahtevi za privremeno oduzimanje imovine u inostranstvu već su poslati, između ostalog, za Stanaka Subotića Caneta, optuženog za šverc duvana, i Branislava Uskokovića, bivšeg direktora EDB, optuženog za malverzacije. Planirano je da uskoro, kako saznajemo, bude poslat zahtev pojedinim zemljama i za plenidbu imovine Darka Šarića, osmnjičenog za šverc više od dve tone kokaina.

"Ministarstvo pravde Srbije podnelo je zahteve zemljama EU i Švajcarskoj za oduzimanje više milona evra , u novcu i imovini, okrivljenih pred našim sudovima", kaže za "Blic" državni sekretar ovog ministarstva Slobodan Homen.

On objašanjava da se prilikom oduzimanja imovine u inostranstvu Srbija poziva na međunarodne konvencije i potpisane sporazume.

"Obično se taj iznos deli po pola, između zemlje koja podnosi zahtev za oduzimanje imovine, i zemlje u kojoj se imovina nalazi. Međunarodne konvencije dozvoljavaju da se države dogovore oko tog iznosa. Prioritet Ministarstva pravde je da Srbija ima dobre ugovore sa zemljamao u okruženju i EU", navodi Homen.

On kaže da saradnja u krivičnim predmetima, gde spada i oduzimanje imovine ide na dva nivoa.

"Prvo tužilaštvo i policija vode finasijske istrage i direktno sarađuju sa kolegama iz drugih zemlja. Traže se podaci o računaima u stranim bnkama i njihova provera, zatim vlasništvo nad nekretninama, i udeo u of-šor kompanijama, preko kojih se najviše novca i prebacuje.

Kada prikupe podatke oni podnose zahtev sudu, a sud se obrća Ministarstvu pravde.Mi onda na osnovu konvencija i međusobnih ugovora, koje imamo sa većinom zemalja u svetu, tražimo da se imovina blokira, i oduzme", kaže Homen.

Prema njegovim rečima sa zemljama u okruženju, pre svega Slovenijom, Hrvatskom i BiH, Srbija će uskoro potpisati ugovore, o zapleni imovine kriminalaca.

"Dosta nekretnina okrivljenih u Srbiji nalazi se u ovim zemljama i očekujemo dobru saradnju po pitanju zaplene njihove imovine", kaže Homen.

Specijalni tužilac Miljko Radisavljević, potvrdio je za "Blic" da je prvih milion evra od novca koje Srbija traži u inostranstvu po Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnih dela, stigao u sudski depozit. On nije hteo da otkriva podatke o konkretnom slučaju.

"Imamo vrlo dobru saradnja sa okolnim zemljama i članicima EU i ovo su prvi efekti. Za sada su nam izlazili u susret u finasijiskim istragama, koje smo pokrenuli", kaže tužilac Radisavljević.


Izvor: Blic
 
Natrag
Top