Biološki sat

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Šta je to biološki sat? Za ovaj pojam mnogi vezuju isključivo žensku plodnost, pa i plodnost muškaraca. Međutim, biološki sat je nešto mnogo šire. Ustvari, to je unutrašnji sat našeg organizma koji nas upozorava kada smo gladni, žedni, nenaspavani, umorni...
Ono što je mene posebno zaintrigiralo u vezi sa biološkim satom, jeste način naše prehrane. Neko će, možda, reći: kakve veze ima biološki sat i ono šta jedemo? Izgleda da itekako ima veze. Nedavno sam na TV kanalu NG čuo mišljenje jednog engleskog biologa (nažalost, nisam mu zapamtio ime) koji je o tome govorio. Taj stručnjak misli da je izuzetno važno da jedemo hranu koja se pravi od proizvoda iz podneblja u kome smo rođeni, s jedne, a s druge strane, da je isto tako važno da vrstu hrane uskladimo sa godišnjim dobom, odnosno, sa našim biološkim satom. Na primjer, on kaže: - nemojte jesti svježi paradajz u sred zime, jer naš biološki sat nije spreman na takvu vrstu hrane u tom godišnjem dobu. Tako neusklađena prehrana nam više šteti nego što koristi.
Kada sam malo razmislio o ovome, našao sam da tu ima dosta logičnosti i zapitao se: nisu li današnja silna oboljenja probavnih organa i debelog crijeva kod ljudi, rezultat upravo te neusklađenosti prehrane sa vlastitim biološkim satom?
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
... Taj stručnjak misli da je izuzetno važno da jedemo hranu koja se pravi od proizvoda iz podneblja u kome smo rođeni, s jedne, a s druge strane, da je isto tako važno da vrstu hrane uskladimo sa godišnjim dobom, odnosno, sa našim biološkim satom. Na primjer, on kaže: - nemojte jesti svježi paradajz u sred zime, jer naš biološki sat nije spreman na takvu vrstu hrane u tom godišnjem dobu. Tako neusklađena prehrana nam više šteti nego što koristi.
Kada sam malo razmislio o ovome, našao sam da tu ima dosta logičnosti i zapitao se: nisu li današnja silna oboljenja probavnih organa i debelog crijeva kod ljudi, rezultat upravo te neusklađenosti prehrane sa vlastitim biološkim satom?

Biološki sat u smislu konzumiranja hrane koja je aktuelna, sezonski gledano, je nešto što je meni apsolutno logično...
Ja sam pristalica teze da sve što su konzumirali tvoji preci i tebi mora da godi a sve ostalo ne mora da škodi ali definitivno mora da smeta...
I to mislim da je šira priča ne samo u smislu hrane već i medikamenata...
Svi smo gledali "kaubojske" filmove i indijance koji "odlepe" od vatrene vode, pa južnoameričke indijance koji od malena žvaću list koke a ne "odlepljuju"...Naši kosci piju, doduše, meku rakiju i ne pobrljave...
Tako da se po meni treba držati onog što su ti prababa i pradeda konzumirali i jeli, slobodno koristi, kakvi zeleni, crni i ini čajevi, morske alge i ostale travuljine sa koznakojihpodneblja, o opijatima neću ni da pričam jer sam generalno protiv, ali ako već nešto treba konzumirati, to su vino, rakija i pivo...
Takođe nije po meni "zdravo" jesti ono što nije sezonsko i sa tvog podneblja... Mada lično mislim da nas najviše ubijaju kojekakve hemikalije kojima se hrana koju unosimo "tretira"....
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Mislim da ste u pravu obojica.
I ja mislim tako.
A trenutno sam na sepcijalnom režimu napravljenom konkretno za moje telo. Uradila sam tzv. "test intolerancije" na hranu i još neke alergene, pa se sada trudim da unosim samo ono što mom telu prija. Dve nedelje sam već na tom izmenjenom režimu i osećam se odlično.
I baš to, što Crazy reče, čak i bez obzira na to što mi je izbor veoma sužen, trudim se da uzimam samo ono sezonsko. Povrće i voće kome sada nije sezona nema ni pravi ukus, i ko zna čime je tretirano da bi ga bilo u sred zime, ili nije sa ovih prostora, pa mu je ukus opet drukčiji.
A telo definitivno pozitivno reaguje na sve to. Što se mene konkretno tiče, mnoge tegobe koje sam ranije imala, već posle nekoliko dana su nestale. I za svakoga od nas je drukčije. Za nekoga "lek", za nekog drugog "otrov".
Ali i bez testova, neke stvari možemo i sami da osetimo ukoliko naučimo da "slušamo svoje telo". :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
To slušanje tela je glavni problem s nama ljudima... Stalno hoćemo da budemo neko drugi a ne ono što jesmo...Stalno preskačemo da ozbiljno razišljamo o mnogo stvari vezanih za naše telo...
Svi mi kažemo da je "projno" brašno "zdravo" a niko od nas ne razmišlja da li je uvek "zdravo" ili nije ili je nekad "obično" brašno... Da li je podjednako "zdravo" projno brašno sa vodenice potočare ilii električnog mlina ?
Odmah mogu da kažem da vodenično samleveno brašno lekovito a "elektro" samleveno je brašno... Zašto? Drugačije je naelektrisanje na "česticema" brašna u ta dva slučaja...
Paprika je "zdrava" ali meni prija sveža, pečena i ukiseljena kuvana kod mene uvek izaziva probleme... Do pre 10 godina to nisam uočavao a sad znam da moj organizam tako reaguje i izbegavam "kuvanu" papriku...
Slanina koja je normalno "tretirana" mi ne smeta a hoću da "poginem" od barene...
Nema generalizovanja jer taj pristup prikriva razlike svi smo mi ipak "posebne" priče....
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Al' pazi sad, tu još postoje i varijacije. Možda ti nešto konkretno i ne smeta, ali u kombinaciji sa načim drugim hoćeš da "pogineš". Malo sam se više bavila ovim stvarima u poslednje vreme otkad me je "muka naterala", pa sam i pričala s ljudima koji su već prošli detoksikaciju na kojoj sam ja sada. Elem, moja rođaka je radila isto to, i godinama nije mogla da jede paradajz salatu sa lukom. Mislila je da joj luk smeta, a u stvari joj je smetala kombinacija sa nečim drugim, jer je sad jede najnormalnije, ali sa nekim drugim stvarima koje joj prijaju.
Što se mene tiče, davno sam naučila da bez razmišljanja izbacim nešto što mi smeta i ne mučim sebe tim, ali ima mnogo alavih ljudi, koji samima sebi rade o glavi. Znaju da im nešto smeta, a ne odriču ga se jer to "vole".
Ne mogu da volim ono što mi smeta i zbog čega se osećam loše.
Baš tako kako si rekao, "stalno hoćemo da budemo neko drugi a ne ono što jesmo". A telo nas trpi do neke mere, a onda počne da se buni i da nam se sveti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Koliko god paradoksalno zvučalo, ipak je istina, da razvoj tehnologije i nevjerovatnih mogućnosti koje taj razvoj pruža čovjeku, on ima, da se medicinski izrazim, i svoje opasne kontraindikacije. Danas smo u mogućnosti svaku prehrambenu namirnicu, a naročito voće i povrće, sačuvati i imati tokom cijele godine. Na prvi pogled, sjajna mogućnost, no, da li tako "misli" i naš biološki sat?
U kontekstu ovoga što je naprijed rečeno, izgleda da je to dostignuće tehnologije kontraproduktivno. Naš biološki sat ne reaguje pozitivno kada organizam "zatrpamo" svježim voćem i povrćem - "usred zime kad mu vrjeme nije". I logično je da ne reaguje pozitivno, jer je za to godišnje doba programiran za sasvim drugu vrstu hrane.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Saglasna sam sa svima vama.
S obzirom na to da ste sa biološkog sata skrenuli na sezonsko voće i povrće i šta kome prija htela bih samo još da dodam da je sve to u bliskoj vezi i sa krvnim grupama.

Neki enzimi koji preradjuju hranu nisu isti kod svih krvnih grupa, što je i naučno potvrđeno. Nekima odgovara meso a štete "zdrave, inregralne" žitarice i oće ljudi da "poginu" od njih (O krv. grupa) a drugima, naprotiv, škodi meso, osim živinskog i nekih vrsta ribe (A grupa) a zdrave, integralne žitarice izuzetno im prijaju.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
Kako smo složni, i uglavnom istomišljenici, (bez obzira na neslaganja po osnovu drugih tema), kada je ishrana i briga o telu u pitanju.

ps. Ne ljutite se nisam nisam ništa loše mislio... Samo kažem.
 
Natrag
Top