Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
[h=1]BiH: Hapšenja zbog "pranja novca" [/h] Izvor: Tanjug
Banjaluka -- Nekoliko osoba uhapšeno je u sklopu istrage o poreskim utajama, pranju novca i prevarama koju sprovode MUP RS i Federalna uprava policije BiH.
Portparolka MUP-a Republike Srpske Mirna Šoja rekla je da su u toku pretresi stambenih objekata i vozila na području RS i Federacije BiH i da je do sada slobode lišeno nekoliko osoba. Akciju kodnog naziva "Perač“ usmerenu protiv osoba za koje postoji osnova sumnje da su počinili krivična dela organizovanog kriminala u vezi sa krivičnim delima poreska utaja, pranje novca i prevara sprovode policijski službenici MUP-a RS u saradnji sa pripadnicima Federalne uprave policije.
"Akcija 'Perač' rezultat je višemesečne istrage koju je sprovodila Federalna uprava policije u koordinaciji sa MUP-om Republike Srpske, ali i policijama u regionu", navela je ona, prenela je Srna.
U velikoj policijskoj akciji “Perač” u Bosni i Hercegovini uhapšeno više od 70 osoba. Državljane Nemačke, Švajcarske i Austrije navodili da kupuju propale deonice.
NAKON što je u ponedeljak u policijskoj akciji “Perač”, izvedenoj u Banjaluci, Sarajevu i Bihaću, uhapšeno više od 70 radnika firme “Danmor grup”, policije regiona tragaju za direktorom ove firme Željkom Nikolićem, koji je navodno u Beogradu.
U velikoj policijskoj akciji u kojoj je učestvovalo preko 200 pripadnika Federalne uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova RS, zbog sumnje da su počinili krivična dela organizovanog kriminala, poreske utaje, pranja novca i prevare, čime su zaradili više miliona evra, uhapšeno je 40 radnika firme “Danmor grup” u Sarajevu, 22 radnika u Banjaluci i 10 u Bihaću.
Akcija je izvedena po naredbi Suda BiH, a istraga je pokrenuta u saradnji sa policijama Srbije i Hrvatske.
Kako navode policijski izvori, reč je o fiktivnoj firmi koju je dobro organizovana grupa kriminalaca registrovala u Cirihu u Švajcarskoj, a potom otvorila i predstavništva u Sarajevu, Banjaluci i Bihaću.
Zaposlili su više desetina radnika, a uslov za posao bio je odlično poznavanje nemačkog jezika.
Radnici su, potom, lažno se predstavljajući kao investitori ili biznismeni, koji na tržištu kapitala trguju akcijama, pozivali državljane Nemačke, Švajcarske i Austrije i navodili ih da ulažu u ovu fiktivnu firmu, obećavši im da će ostvariti visoke novčane dobiti. Radnici su pre potpisivanja ugovora morali da potpišu klauzulu o tajnosti, kojom nikome nisu smeli da govore o prirodi posla kojim se bave. U suprotnom pretila im je kazna od 20.000 KM.
Tokom višemesečne istrage inspektora za visokotehnološki kriminal MUP RS i Federacije BiH utvrđeno je i da su lažni identiteti navodnih vlasnika kompanije u Švajcarskoj, među kojima je navodni doktor Martin Grosman kao vlasnik firme “Danmor grup” u Cirihu.
SLEDI VEŠTAČENjE
U AKCIJI “Perač” zaplenjena je velika količina tehničke opreme i računara koji su upućeni na veštačenje u Centar za informatičke analize Federalne uprave policije. Većina od 70 u ponedeljak privedenih radnika u ovoj akciji, posle saslušanja, puštena je da se brani sa slobode i biće svedoci u budućem krivičnom postupku.