Bez ograničenja plata i penzija nema smanjenja rashoda

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Bez ograničenja plata i penzija nema smanjenja rashoda










Izvor:
Blic.rs







Savetnica ministra finansija za poreski sistem i Poresku upravu Milica Bisić izjavila je danas da je teško očekivati smanjenje budžetskih rashoda bez ograničavanja rasta plata u javnom sektoru i penzija, naglašavajući da je za to potreban politički i socijalni dogovor.


7214348124be950878b885407275005_orig.jpg



"Činjenica je da dve trećine budžeta ide na plate u i penzije i da se bez ograničavanja rasta ovih stavki teško može očekivati neophodno smanjenje rashoda. Mi se nadamo da ćemo postići politički i socijalni dogovor oko odgovarajućih izmena u kretanju plata u javnom sektoru i penzija ", navela je Bisić u intervjuu Tanjugu.

Ona je izrazila očekivanje da će sve zainteresovane strane shvatiti da bez značajnijih ušteda na rashodnoj strani neće biti moguće da se postojeći deficit smanji, i što je još važnije, manjak u budžetskoj kasi u sledećoj godini svede na neku razumnu meru.

Ukoliko se razume situacija, "značajne uštede su moguće", tvrdi Bisić, uz napomenu da "će sve biti jasnije po okončanju razgovora sa budžetskim korisnicima, koji su u toku".


Veći porezi od 1. oktobra


Bisić je ukazala da je izvesno da će doći do povećanja nekih poreskih stopa, ali nije mogla da precizira o kojim poreskim oblicima je reč i u kom procentu će biti taj rast.


"Radna grupa analizira poresku politiku, dakle, sve osnovne poreske oblike, a osnovni plan je da deo zakona bude izmenjen u septembru sa primenom od 1. oktobra, a drugi deo u novembru sa primenom od 1. januara 2013", precizirala je Bisić.

"Imajući u vidu veličinu nasledjenog deficita čini se verovatnim da će se neke poreske stope povećati. Još, međutim, nije poznato koje stope i u kom procentu, jer treba da se vidi kolike su moguće uštede u rashodima do kraja godine, što je prvi način smanjivanja deficita", naglasila je ona.


Prema njenim rečima, "ideja je i da se omogući uplata poreza i doprinosa samo jednim nalogom umesto sadašnjih najmanje desetak".
"Uz osavremenjivanje radnih uslova, verujem da neće biti nedostižan cilj koji smo postavili - ljubazna, dosledna i nepristrasna poreska administracija", rekla je Bisić.


PDV po realizaciji smanjuje likvidnost budžeta


Bisićeva se osvrnula i na najavu ukidanja plaćanja poreza na dodatu vrednost (PDV) pre naplate robe, ističući da je ideja "da se ova mogućnost odnosi samo na određenu grupu obveznika, koji predstavljaju bitnu većinu po broju, ali u ukupnim prihodima od PDV-a nemaju visoko učešće u budžetu".

"Pomeranje obaveze plaćanja PDV sa momenta izdavanja računa na momenat njegove naplate načelno ne menja veličinu prihoda već početno smanjuje likvidnost budžeta.


Ovaj početni uticaj na likvidnost ublažen je činjenicom da pomeranje obaveze plaćanja prati i pomeranje prava na odbitak prethodnog poreza sa momenta prijema računa na momenat njegovog plaćanja", objasnila je Bisić buduće namere Ministarstva finansija i privrede.




 
Natrag
Top