Besplatne akcije gradjana srbije..

Član
Učlanjen(a)
11.04.2009
Poruka
40
ako neko zna de da se prodaju besplatne akcije neka upise tu...
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
33
Ma neka neko ovde upise ako uopste zna sta se desava sa tim akcijama??? :)
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
S obzirom na opste nepoznavanje nekih termina, narocito penzionera koji su ovih dana pohrlili u poste da podignu svoje potvrde i 1.700 dinara, da razjasnimo iste:

AKCIJA

Akcija (deonica, hartija od vrednosti kompanije) je udeo u vlasnistvu kompanije i predstavlja pravo na imovinu i profit kompanije. Vise akcija = veci udeo u vlasnistvu kompanije.

AKCIONAR

Akcionar (vlasnik akcije) u skladu sa svojim udelom (brojem akcija) srazmerno poseduje imovinu i ugovore kompanije. Veliki akcionari (sa velikim brojem akcija-velikim udelom), mogu da uticu na sastav rukovodstva i na samo poslovanje kompanije.

DIVIDENDA

Dividenda je onaj deo dobiti akcionarskog društva koji je odlukom Skupštine isplaćen akcionarima srazmerno njihovom učešću u kapitalu društva. To znači da postoje dva bitna uslova za isplatu dividende:
a) da je kompanija ostvarila dobit (ako nije bilo dobiti, ne može se isplatiti dividenda) i
b) da je tako odlučila skupština akcionara (skupština može odlučiti da se dividenda ne isplati čak iako je bilo dobiti).
Pravo na dividendu u slučaju odgovarajuće odluke skupštine društva imaju akcionari koji su na određeni dan (dan dividende, dan preseka) posedovali akcije datog društva, dok kasnije promene vlasništva ne utiče na ovo pravo, bez obzira što dividenda nije još isplaćena. Kompanija takođe može odlučiti da podeli dividendu svojim akcionarima i u novim akcijama ili mešovito (deo u akcijama, a deo u novcu). Ovu opciju najčešće koriste male i brzo rastuće kompanije kako bi se smanjio odliv novca i sredstva iskoristila za nove investicije.

Dakle, sto je manje akcija neke kompanije na trzistu u rukama sitnijih akcionara, to ce njima porasti cena, pa zato ne treba zuriti sa tim.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Natrapao sam na Facebooku na grupu građana 'Mlađo dođeš mi još 980 eura'
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Mislim a bi bilo najpoštenije da ako neko ne zna šte će sa parama da ih da u dobrotvorne svrhe. Ja ću tako da uradim yes3
 
Natrag
Top