Beseda srpskog književnika: Ljudi koji čitaju DUŽE ŽIVE

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Beseda srpskog književnika: Ljudi koji čitaju DUŽE ŽIVE

Ima mnogo razloga za čitanje, a jedan od najvažnijih je da razumemo druge i da naučimo da izrazimo sebe, reči su Vladimira Pištala.

Juče je povodom 186. rođendana Narodne biblioteke Srbije (NBS) svečanu besedu, pod okriljem tog renomiranog zdanja, održao Vladimir Pištalo, uručena je nagrada “Janko Šafarik” Dragani Tipsarević, otvoren Centar slovenskih kultura.

Obraćajući se prisutnima u punoj svečanoj sali Vladimir Pištalo je svoje nadahnuto, neposredno kazivanje počeo rekavši da su mu oba roditelja bili bibliotekari.

xnbktkqTURBXy85MWRmZTJiN2I4MjhkMGUyYTNjYjIzMzliODA2YzU5Zi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA3540c9f4f0ee27b8.jpg

Vladimir Pištalo juče na proslavi Dana Narodne biblioteke Srbije

- Kada je moja mama krenula na porođaj, ponela je dve knjige od kojih je jedna bila “Čarobni breg” Tomasa Mana. Ne znam da l’ je mislila da će baš moći da ih iščitava u toj prilici, al’ uglavnom knjiga je uz nju bila uvek. A pošto moja majka nije imala babe i tetke da joj pomognu u tradicionalnom podizanju deteta, onda je ona čitala neku knjigu “Vi i vaše moderno dete”, tako da sam izgleda to moderno dete ja sa svim svojim vrlinama i manama od knjige sazdan. Kao što smo i svi mi uostalom, svesno ili nesvesno.

Podsetio je potom naš čuveni pisac da je Ivo Andrić “sve što je zaradio u svom zemaljskom bitisanju” posvetio bibliotekama da drugi mladi ljudi ne bi bili žedni i željni knjige kao što je on bio.

- Borhes je govorio da ne može da spava u sobama u kojima nema knjiga - kazao je Pištalo napominjući:

- Danas se moramo suočiti sa time da ljudi čitaju manje nego ranije. Znam to i kao profesor, znam kako izgleda kad zadajem romane... Studenti imaju problema da to pročitaju. Jednostavno, nemaju dovoljno izdržljivosti. Nikad nisam mislio da ću morati da ubeđujem ljude da čitaju. Tražim argumente kojima bismo se obratili onim ljudima koji ne pretpostavljaju da je knjiga deo njihovog života. Neko je lepo rekao da je knjiga nešto poput simulatora letenja. Čovek uz knjigu može da doživi sve vrste emocija u bezbednom okruženju. Knjiga je i vrsta putovanja i kroz vreme i geografski, ali možda je najvažnije to što ona omogućuje da čovek živi više života. Divna kineska poslovica kaže: Knjiga je vrt u džepu. Izvadite knjigu iz džepa, uđete u vrt, posle je zatvorite, vratite u džep... Ljudi koji čitaju, mentalno žive duže, a to će reći i fizički, što je ozbiljan razlog za čitanje. Knjiga omogućuje da se sprijateljite sa slavnim ljudima iz prošlosti. Ima mnogo razloga za čitanje, a jedan od najvažnijih i najlepših je da razumemo druge i da naučimo da izrazimo sebe. Živimo u vremenu koje očigledno ima problem sa empatijom, a empatija se upravo čitanjem razvija. Knjiga omogućuje da dođemo u kontakt sa većim od sebe. Bez knjige čovek se zapravo oseća kao živ zakopan jer je bez nje izolovan od sveta. A hram konstelacije u dušama ljudi je biblioteka.

Tatjana Nježić
(Blic Online)
 
Natrag
Top