Beogradska mumija dobila novi dom

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Beogradska mumija dobila novi dom





Čuvena Beogradska mumija nakon 124 godine boravka u Srbiji ovih dana konačno je smeštena na odgovarajući način.Nasmin, čije ime znači „onaj koji pripada Bogu Minu“, bio je sveštenik u hramu Boga Plodnosti Mina. Nakon viševekovnog putovanja, njegovi ostaci 1888. godine stigli su u Beograd. Tek ovog meseca Beogradska mumija dobila je adekvatan smeštaj.

821968727505c79edf0497886256403_orig.jpg



Izložena u specijalizovanoj vitrini, mumija je 21. septembra predstavljena na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Upravo Arheološka zbirka tog fakulteta biće buduća adresa Beogradske mumije, gde će biti izložna i dostupna svim znatiželjnicima.

Međutim, restauracija mumije još uvek nije izvesna jer je, prema rečima profesora Branislava Anđelkovića, reč o veoma zahtevnom projektu koji prvo iziskuje izradu elaborata.

“Nasmin u ruci ima svitak papirusa. Ovaj svitak je karakterističan po tome što sadrži najpotpunije citate Knjige mrtvih. Vađenje svitka, razmatranje i konzervacija još nisu obavljeni jer se čeka se finansijer tog poduhvata”, kazao je Anđelković za B92.

Ipak, on objašnjava da je dalja dezintegracija mumije zaustavljena, a nova vitrina po prvi put će pomoći da se proces dekompozicije maksimalnno zaustavi.


Specijalnu vitrinu obezbedio je Narodni muzej uz finansijsku pomoć Grada Beograda i Ministarstva kulture Srbije. Vitrina je proizvod naših inženjera, njena izrada koštala je 35 hiljada evra a teška je oko 600 kilograma. Sastoji se od dvostrukog neprobojnog stakla, ima sposobnost regulacije vlažnosti i temperature, kao i hladno osvetljenje.

Daleke 1888. godine mumiju sveštenika poklonio je Narodnom muzeju domaći filantrop i mecena Hadži Pavle Riđički, plemić od Skribešća (1805–1893). Poreklom iz Mokrina, Riđički je pripadnik ugledne porodice koja se u vreme Marije Terezije doselila iz Sente i koja je ostavila velikog traga u istoriji našeg naroda na prostoru Vojvodine.

On je tokom putovanja u egipatski Luksor kupio mumiju, kako se navodi u istorijskim spisima „iz rodoljubive namere, ne za sebe već za srpski narod”. Mumiju je bilo moguće videti samo od 1893. godine do početka Prvog svetskog rata, posle čega je zbog osetljivosti predmeta bila sklonjena od očiju javnosti.

Zbog toga se iz Turističke organizacije Beograda nadaju da će njeno izlaganje doprineti, između ostalog, i turističkoj promociji Beograda kao grada koji nije poznat samo po noćnom životu već i po kulturi.


Izvor:
B92.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Ovo je Nesmin, Beogradska mumija

Ovo je Nesmin, Beogradska mumija stara 2.300 godina koju čuvaju u vitrini od 35.000 evra

Beogradska mumija, koja je decenijama čuvana u muzejskim depoima, juče je postala deo postavke u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta u Beogradu. Mumifikovane ostatke egipatskog sveštenika Nesmina, stare 2.300 godina, posetioci mogu da vide već od danas, u okviru manifestacije Dani evropske baštine.

1.jpg
Beogradska mumija: Pred Beograđanima nakon 124 godine

Najvredniji predmet staroegipatske kulture koji Srbija ima, mumija po imenu Nesmin, konačno je dobio pažnju koju zaslužuje. Značajan eksponat, koji će Beograđanima, ali i turistima, dočarati uslove u kojima se odvijao život u drevnom Egiptu, izložen je u specijalnoj vitrini i dostupan posetiocima.

Priča o Nesminu počinje još davne 1888. godine, kada je mecena Hadži Pavle Riđički, tokom putovanja po Egiptu, kupio mumiju u Luksoru i poklonio je Narodnom muzeju.

Sve do šezdesetih godina mumija je bila deo stalne postavke muzeja, ali tada zbog promenjenog koncepta izlaganja biva povučena u depo. Pet godina je provela u Podgorici, u Galeriji umjetnosti nesvrstanih zemalja, ali budući da se nije uklapala u socrealistički duh, i tamo je završila u depou.

Nesminovi ostaci su 1992. godine dati na dugoročnu pozajmicu Filozofskom fakultetu, koji ih je uvrstio u Arheološku zbirku. Iako je prošlo tačno dvadeset godina, uslovi za izlaganje mumije obezbeđeni su tek sada.


2.jpg

- Dugo smo čekali da se stvori povoljna politička klima koja izlazi van okvira kulturnog nacionalizma. Mnogi su se pitali šta će Srbiji mumija, kad već imamo eksponate koji potiču sa naše teritorije. Ipak, i inostrano civilizacijsko nasleđe treba čuvati i drago mi je što je konačno prevaziđen taj kulturni primitivizam - objašnjava za “Blic” dr Branislav Anđelković, profesor katedre za arheologiju na Filozofskom fakultetu.

Za izlaganje osetljivog organskog materijala bilo je neophodno izraditi specijalnu vitrinu, koja će mumiju štititi od spoljašnjih uticaja. Taj posao pripao je domaćim inženjerima, koji su konstruisali vitrinu sa dvostrukim staklom ispunjenim argonom, koja ima hladno osvetljenje i sopstvenu regulaciju temperature.

3.jpg

- Trenutak koji smo čekali 124 godine došao je zahvaljujući srpskim inženjerima, koji su, uz pomoć “simensovih” komponenata, napravili vitrinu vrednu 35.000 evra. Sada je Nesmin, kao ambasador jedne iščezle epohe, zaštićen od svih faktora koji mogu da ga oštete - istakao je Anđelković.

[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Ko je bio Nesmin?

U sklopu mumije, tačnije ispod leve ruke pokojnika, pronađen je svitak papirusa, tzv. knjiga mrtvih. Na osnovu istraživanja, koje je predvodio profesor Anđelković, utvrđeno je da se radi o Nesminu, svešteniku iz Ahmima, koji je u trenutku smrti imao oko 50 godina. Mumija datira iz ptolomejskog perioda, oko 300. godine p. n. e. Nokti mumije su pozlaćeni, a oči zamenjene veštačkim umecima. Srce je ostalo u telu, dok su pluća izvađena. Telo štite laneni zavoji premazani smolastom materijom, a mumija se nalazi u drvenom kovčegu sa postoljem koje je bilo ispisano hijeroglifima. [/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Vitrinu je obezbedio Narodni muzej, uz finansijsku pomoć Sekretarijata za privredu Gradske uprave grada Beograda, a postavka je realizovana zahvaljujući pomoći Ministarstva kulture i informisanja.

Prema rečima direktorke Narodnog muzeja dr Tatjane Cvjetićanin Arheološka zbirka će se postepeno dopunjavati i drugim vrednim eksponatima, koji će dodatno unaprediti turističku ponudu Beograda.

4.jpg

- Beogradska mumija, koja je poslednjih decenija važila za kulturni mit, sada ima potencijal da postane turistička atrakcija. Uz druge vredne eksponate, poput onih iz Vinče, ona je deo kulturnog sadržaja koji podiže Beograd na svetski nivo - izjavila je Cvjetićaninova.

Tokom dva naredna vikenda, svi zainteresovani će moći da pogledaju mumiju besplatno, u terminu od 12 do 20 časova. Grupe su ograničene na 20 posetilaca, tako da je posetu potrebno najaviti putem adrese “Beogradskamumija@narodnimuzej.rs”.

Izvor: Blic Online




 
Natrag
Top