Beograđanin osmislio ekološki semafor

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Beograđanin osmislio ekološki semafor

Index.hr



BEOGRADSKI dizajner Damjan Stanković se dosetio zanimljivog rešenja za semafore koji bi vozačima, ali i ostalim učesnicima u saobraćaju dao jasno do znanja koliko im je još ostalo pre nego im bude dopušteno ponovno da krenu.

Stanković veruje kako bi takva informacija poboljšala protok saobraćaja, ali i smanjila potrošnju goriva, a time i procenat štetnih emisija. Naime, ovaj bi dizajner u semafore ugrađivao LED tajmer sa svetlosnim odbrojavanjem.

75507de65e402ba6f5d869bfa64e5f44.jpg


Dakle, vozači se mogu pripremiti za kretanje koje bi tada bilo bez odlaganja. Sve širom primenom stop-start sastava bi u skoroj budućnosti mogli držati automobil ugašenim do zadnjeg trena pre polaska.
Naravno, nekima se ovako nešto može činiti bespotrebnim jer u istu nam svrhu danas služi crveno/žuto svetlo, kao i ponegde postavljen dispej s numeričkim prikazom preostalog vremena. No, s obzirom da ponekad mnogi zaboravljaju da gledaju u semafor, možemo računati s tim da bi ih ovo novo rešenje moglo barem dodatno zainteresovati na početku primene.



 
Poslednja izmena:

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Lep plan, jos kad bi se primenio u praksu bilo bi dobro :)
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Svaka čast na pokušaju, ali dečko je malo okasnio :) Tačnije 16 godina...

Slična stvar postoji u ulici Kneza Miloša u Beogradu, naime na semaforu za pešake stoji koliko još sekundi traje zeleno i obratno. Kao i na semaforima za kola, za koliko sekundi se pali zeleno svetlo i obratno ;)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Svaka čast na pokušaju, ali dečko je malo okasnio :) Tačnije 16 godina...

Slična stvar postoji u ulici Kneza Miloša u Beogradu, naime na semaforu za pešake stoji koliko još sekundi traje zeleno i obratno. Kao i na semaforima za kola, za koliko sekundi se pali zeleno svetlo i obratno ;)

Postoji i duže, ali to je rađeno zbog smanjenja buke, znam, mama moje prijateljice, inače poznati otorinolaringolog, je radila na tom projektu. I ta varijanta postoji i duže od 16 godina, ali to je običan semafor, sa tajmerom. A ovo je ipak nešto drukčije. Ima istu svrhu, znači smanjenje buke i zagađenja, ali je sam semafor drukčiji. :)
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Pa predpostavljam da postoji i duže....

Znaš kako se to u narodu kaže.... Isto sr*** drugo pakovanje :)
 

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Jeste ali ja verujem da bi ljudi i tako i tako isli na zuto svetlo, navika je 1 a odvika 2 :)
 

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Ma sva ta pravila su se oduvek znala, ali dzaba kad ljudi nisu isti :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top