Beograd - Terači ptica na aerodromu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Terači ptica na aerodromu: Megafonima i laserima na jata vrana i galebova









Izvor:
Blic.rs









Odobren vam je izlazak na pistu. Budite brzi - poručeno je radio-vezom sa kontrolnog tornja. Istog trenutka, Jovan Stanojčić „izleteo“ je svojim „terencem“ na poletno-sletnu stazu beogradskog aerodroma “Nikola Tesla”.


255289_aerodrom-beograd-012-foto-emil-conkic_f.jpg



Oštrom cikcak vožnjom, za samo par minuta, krivudajući od ivice do ivice 45 metara široke piste projurio je od jednog do drugog kraja tri i po kilometra dugačke staze, puštajući povremeno preko megafona montiranih na krov vozila različite zvukove, kako bi rasterao vrane i galebove koji bi se našli u zoni iz koje avioni poleću i u koju sleću.

Jovan, koji upravo završava studije na Poljoprivrednom fakultetu, deo je šestočlanog “bird control” tima (što i piše na fluoresecentno zelenim prslucima koje nose), čiji je osnovni posao da sa beogradskog aerodroma rasteruju ptice, koje bi mogle da ugroze bezbednost vazdušnog saobraćaja.

Uletanje jedne ili više ptica u motor aviona, naime, može dovesti do ozbiljnijeg oštećenja letelice. U najdrastičnijim slučajevima, avion može i da padne, ali se to dešava samo ako jata ptica onesposobe sve motore.

Dešava se da, na primer, u poslednjem trenutku od aerodromske kontrole letenja zatraže da obustave poletanje ili sletanje nekog aviona, jer su u blizini piste ili na samoj pisti primetili jato ptica.

- Nisu to odlaganja od po sat ili dva. Reč je o minutima koji se “žrtvuju” zarad bezbednosti putnika i posade aviona - priča Jovan.

Vratolomna vožnja pistom, međutim, nije jedini metod koji koriste „ptičari“, kako im tepaju na Aerodromu. S obzirom na to da se „zona bez ptica“ proteže na po 130 metara sa svake strane piste, često moraju i da siđu sa betona kako bi rasterali „pernate napasti”.



255287_aerodrom-beograd-005-foto-emil-conkic_f.jpg



- Koristimo horne (megafone) i bioakustične repelente. To su uređaji koji puštaju za ljudsko uvo prilično iritirajuće nalik onima kojima ptice međusobno signaliziraju opasnost. Aparat ima šest do osam melodija, za različite vrste ptica, koje menjamo na dve do tri nedelje, kako se ptice ne bi navikle na jedan zvuk - priča za “Blic” Ana Juzbašić, direktorka delatnosti upravljanja ljudskim resursima, bezbednošću i kvalitetom vazdušnog saobraćaja na Aerodromu “Nikola Tesla”.

Osim toga, na raspolaganju su im i laseri dometa do 500 metara, kojima takođe plaše ptice u zoni aerodroma. Trava oko piste nije poput vimbldonske, već je, naprotiv, visine oko 30 centimetara, kako bi pticama bilo što teže da sleću u potrazi za hranom.

Svakodnevno Jovan i njegove kolege prelaze po više od 200 kilometara, nadzirući više od 250 hektara površine. Njihov radni dan počinje pola sata pre svitanja, a završava se posla sata po zalasku Sunca jer su u tom periodu ptice najaktivnije. Po nekoliko puta na dan obilaze samo obod aerodroma dužine oko 15 kilometara.

- Naš posao nije samo da teramo ptice. Uklanjamo rastinje pogodno za njihovo stanište, hvatamo glodare kojima se hrane, ali i pratimo aktivnosti koje mogu da dovedu do njihove pojave. Najveći problem je što je aerodrom okružen poljima žitarica. U vreme žetve i vršaja naravno da ima i više ptica koje često preleću sa jedne na drugu stranu aerodroma. Jednom smo skoro punih sat i po vremena jurili s jedne na drugu stranu terajući jata vrana - priča Jovan.

Osim ptica, ponekad moraju da teraju i druge životinje koje „zalutaju“ na pistu, poput lisica, mačaka, zečeva, zbog čega nose i velike gumene rukavice.

- Jednom smo terali i divlju svinju koja se odnekud pojavila - kaže Jovan.



 
Natrag
Top