Beograd - Narodna biblioteka Srbije obeležava 180 godina

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Narodna biblioteka Srbije obeležava 180 godina










Izvor:
Blic.rs







BEOGRAD - Narodna biblioteka Srbije obeležiće 27. i 28. februara 180 godina postojanja bogatim programom koji će obuhvatiti radionice, predavanja, koncerte, kao i stručno vođenje kroz izložbu "Srbija na karti Evrope i sveta".


38528_kunarodna3-foto-fonet_f.jpg



Narodna biblioteka Srbije osnovana je 28. februara 1832. godine, a program obeležavanja 180 godina postojanja, počinje 27. februara potpisivanjem sporazuma o saradnji sa Arhivom Srbije i Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu.

Sledi prezentacija "Tempus" projekta i dva predavanja prof. dr Ana Marie Tamaro sa Univerziteta u Parmi (Italija), čije teme će biti "Novi ili inovirani bibliotečki servisi u digitalnom okruženju" i "Uspostavljanje institucionalnih repozitorija u biblioteci".

Prezentaciju "Virtuelna biblioteka Srbije" održaće Vesna Stevanović iz NBS-a, biće organizovana radionica "Oživljeni rukopisi" Odeljenja za konzervaciju i restauraciju NBS, a o Beogradu i Srbiji u vreme osnivanja Narodne biblioteke Srbije govoriće književnica, akademik Svetlana Velmar-Janković.


202297_kubiblioteka3-foto-a-stankovic_f.jpg



Centralna manifestacija obeležavanja jubileja i dodela Nagrade Narodne biblioteke Srbije za najbolju medju najčitanijim knjigama u prethodnoj godini biće održana 28. februara u amfiteatru NBS-a.

Narodna biblioteka pokreće i novi program "Dečja Narodna biblioteka Srbije", u okviru koga će 28. februara književnici Ljubivoje Ršumović i Uroš Petrović razgovarati sa decom o nastajanju pesme i romana.

Dekan Filološkog fakulteta u Beogradu prof. dr Aleksandra Vraneš održaće predavanje na temu "Putevi i raskršća Narodne biblioteke Srbije".
Oba dana predvidjena su stručna vodjenja kroz izložbu "Srbija na karti Evrope i sveta", a posetioce će kroz postavku provesti autorke dr Olivera Stefanović i Maša Miloradović.

Najavljen je i koncert Pevačkog društva "Mokranjac" pri hramu Svetog Save u Beogradu sa dirigentom Jelenom Jež i svečani koncert orkestra "Metamorfozis", kojim se završava program obeležavanja jubileja NBS-a.

Ulaz na sve programe posvećene obeležavanju velikog jubileja je slobodan.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Obeleženo 180 godina Narodne biblioteke Srbijehttp://www.tanjug.rs/novosti/34006/obelezeno-180-godina-narodne-biblioteke-srbije.htm#











Izvor:
Tanjug.rs







BEOGRAD - Narodna biblioteka Srbije obeležila je danas 180 godina postojanja, a premijer Srbije Mirko Cvetković je na prigodnoj svečanosti u prostorijama te ustanove poručio da je ta institucija bila, jeste i da će uvek biti kulturno središte Srbije i istakao da je 180 godina nacionalne biblioteke najveći jubilej u Srbiji u 2012. godini.


35823.jpg



"Ovo je istinski praznik naše kulture i Vlada Srbije će nastaviti da podržava delovanje Narodne biblioteke Srbije i učinićemo sve da ovaj hram znanja krene u dalji proces modernizacije", rekao je Cvetković na centralnoj proslavi 180 godina postojanja Narodne biblioteke Srbije.

Premijer je istakao da je bezmalo dvovekovno trajanje Narodne biblioteke Srbije bilo obeleženo konstantnim unapređivanjem i obogaćivanjem fondova i ujedno se zahvalio svim sadašnjim i prethodnim stručnjacima koji su svojim radom obogaćivali biblioteku i činili da ona bude sedište kulture i nauke i dokaz trajanja i neprekidnog procesa stvaranja.

Uz napomenu da je proces razvoja Narodne biblioteke u velikoj meri odslikavao i razvoj države, Cvetković je podsetio na njenu bogatu istoriju koju su pratila i dva stradanja u Prvom i Drugom svetskom ratu kada je biblioteka na Kosančićevom vencu izgorela do temelja, a veoma bogat fond uništen.

On je dodao da je prethodnih godina nastavljen proces modernizacioje biblioteke pa je tako pored ostalog 2003. godine započet projekat virtualne biblioteke, a 2004. godine digitalizacija građe.

Cvetković je dodao da je 2012. godine onlajn dostupno oko 100 zbirki sa više od milion i po dokumenata.

Vršilac dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić je rekao da je tokom 180 godina trajanja i delovanja srpska nacionalna biblioteka bila jedno od najznačajnijih središta kulture, obrazovanja i prosvećavanja, ali i istinski rasadnik stručnjaka različitih disciplina.

"Gotovo je nemoguće zamisliti srpsku kulturu, nauku i prosvetu bez velikana koji su utemeljivali, odnosno jačali ovu instituciju poput Đure Daničića, Janka Šafarika i Stojana Novakovića", primetio je Ristić.

On je podsetio da su se istovremeno sa kontinuiranim napretkom, Narodna biblioteka i njeni stručnjaci suočavali sa brojnim iskušenjima i stradanjima i da je u dva navrata - tokom Prvog svetskog rata i 6. aprila 1941. biblioteka preživela strahovita razaranja kada je njen fond u potpunosti nestao.

"Istrajnošću, posvećenošću i stručnošću, obnova bibliotečkog fonda je započeta odmah i traje i danas. Posle 70 godina raspolažemo bezmalo sa potpunim fondom kakav se u biblioteci nalazio 6. aprila 1941. godine", rekao je Ristić.

On je istakao da je nacionalna biblioteka danas savremena isntitucija ukorenjana u skoro dvovekovnoj tradiciji, iskustvu i stručnosti.

"Insistiranjem na kontinuitetu znanja i bogatog iskustva, ona (biblioteka) je na početku 21. veka institucija od suštinskog značaja za kulturu, nauku i prosvetu i istovremeno nerazrušivo svedočanstvo dostignuća srpskih bibliotekara", naglasio je Ristić.

On je kao 23. upravnik ove ugledne institucije izrazio uverenje da će naredno razdoblje biti period daljeg intenzivnog jačanja stručnih i infrastrukturnih kapaciteta, kao i suštinske modernizacije Narodne biblioteke Srbije.

Ugledna književnica i predsednica Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije Svetlana Velmar-Janković u svojoj besedi osvrnula se na društvene, političke i kulturne okolnosti u kojima je osnovana nacionalna biblioteka, knjižaru Gligorija Vozarevića kao njen začetak i skrenula pažnju da je to bilo doba "razbuđenih težnji za slobodom i naslućivanje potrebe za prosvećivanjem".

Ona je istakla da se rad prvog modernog srpskog knjižara Vozarevića, čija je knjižara na Varoš kapiji bila "središte potreba srpskog življa za znanjem", podudarao sa tajnim naumom kneza Miloša koji je odavno Varoš kapiju prepoznao "kao prostor na kome će se konačno razgoreti plamičak narodne slobode i učiniti novi korak ka državnoj samostalnosti što je bio njegov prvi cilj".

"Ovaj plamičak sa Varoš kapije iz dvadesetih i tridesetih godina 19. veka treba sačuvati kao energiju neugasivog žara kojim se hrane stoleća. Uz sećanje na sve velike prethodnike koji su gradili tokom 180 godina veličanstvenu instituciju delom stvaranu u svetlosti znanja i posvećenu moćnim iskrama ljudskog duha i uma u borbi sa tamom zla, možemo da se radujemo što naša draga 'knjižnica' postoji i dalje otporna na sve mene vremena. Ovo je čas retke slobode i retke radosti", istakla je akademik Velmar-Janković.

Centralnoj manifestaciji obeležavanja jubilarne 180. godišnjice osnivanja Narodne biblioteke Srbije prisustvovali su ministar kulture Predrag Marković, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović, članovi diplomatskog kora, predstavnici međunarodnih organizacija, rektori univerziteta, dekani, direktori i upravnici institucija kulture, nauke i prosvete, predstavnici tradicionalnih crkava i verskih zajednica.

Centralnoj manifestaciji obeležavanja jubilarne 180. godišnjice osnivanja Narodne biblioteke Srbije prisustvovali su ministar kulture Predrag Marković, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović, članovi diplomatskog kora, predstavnici međunarodnih organizacija, rektori univerziteta, dekani, direktori i upravnici institucija kulture, nauke i prosvete, predstavnici tradicionalnih crkava i verskih zajednica.
 
Natrag
Top