BEOGRAD - "Kuhinja na točkovima" - dostava za slabo pokretne

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
"Kuhinja na točkovima" - dostava za slabo pokretnehttp://www.tanjug.rs/novosti/34069/kuhinja-na-tockovima---dostava-za-slabo-pokretne.htm#










Izvor:
Tanjug.rs






BEOGRAD - "Kuhinja na točkovima" - servis dostave hrane namenjen, pre svega, starim, bolesnim i slabo pokretnim građanima Zvezdare i okolnih opština, koji upošljava osobe ometene u razvoju, otvorena je danas u Beogradu.

Kako je rečeno na otvaranju servisa, reč je o projektu vrednom 35.000 evra koji sprovodi Udruženje za podršku osobama ometenim u razvoju "Naša kuća", uz podršku EU, Balkanskog fonda za lokalne inicijative i opštine Zvezdara.



35899.jpg



Da bi koristili servis, građani će morati da se prijave za najmanje sedam dana, a jela će plaćati po dostupnim, ekonomskim cenama, dok će za određeni broj ugroženih žitelja Zvezdare važiti subvencionisane cene.

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da je reč o važnom projektu, koji pokazuje koliko društvo može da uradi i u kriznim vremenima.

On je pozitivno ocenio to što projekat ima dvostruki cilj - da se obezbedi hrana starim osobama i da se zaposle mlade osobe ometene u razvoju i najavio da će i slični projekti imati podršku EU.

Dežer je ukazao da je EU u Srbiji sa oko četiri miliona evra podržala 42 projekta.

Direktorka Udruženja "Naša kuća", čiji će članovi biti angažovani u servisu, Anica Spasov objasila je da će usluga dostave hrane u početku biti dostupna starima, bolesnima i ugroženim građanima.

Kako je precizirala, obroke će pripremati Top Rest ketering služba, a pakovati i prodavati osobe ometene u razvoju, koje nemaju priliku za zapošljavanje na otvorenom tržištu rada, a čiji će honorari zavisiti od zarade.

Spasov je ukazala da oni ne mogu da dobiju stalno zaposlenje, jer ih zakon ne prepoznaje kao radno sposobne i da je propise iz te oblasti u narednom periodu potrebno izmeniti.

Prema njenim rečima, projekat "Kuhinje na točkovima" je vredan 35.000 evra, a za lobiranje, kasu i mašinu za pokovanje hrane prilagođene potrebama osoba s invaliditetom utrošeno je 9.000 evra.

"Ovo je primer dobre i jedinstvene prakse povezivanja javnog, nevladinog i privrednog sektora", istakla je Spasov, sa čime se složila i direktorka Vladine kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Ivana Ćirković.

Kako je navela, reč je o retkom primeru privatno - javnog neprofitnog preduzetništva, koji ona ne bi nazvala projektom, već uslugom koja bi mogla biti primer i drugim lokalnim samoupravama u Srbiji.

Ćirkovićeva je pozvala opštine da sagledaju kapacitete civilnog društva za izlazak na tržište usluga, koje će biti inovativne i obuhvatiti one sektore koje država za sada ne može da pokrije.
 
Natrag
Top