Beočin: Zarada iz čokota

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Beočin: Zarada iz čokota





Izvor: Novosti



Od vina i grožđa dobro žive porodice Aleksandra Tadića i 15 kooperanata. Moderna vinarija u Rakovcu proizvešće ove godine 90.000 litara vina


Vinarija spolja


BEOČIN - Kada je Aleksandar Tadić, po zanimanju ekonomista, rešio da napusti posao u firmi i da u rodnom Rakovcu na padinama Fruške gore krene u nov izazov, bio je uveren da ga čekaju mnoge muke ali i - uspeh.
Sagradio je vinariju sa restoranom i započeo porodični posao, proizvodnju vina, a odnedavno je proširio kapacitete i otvorio restoran sa degustacionom salom.

- Nisam samo vinar i ugostitelj, već vodim računa i o proizvodnji grožđa u krugu od 25 kilometara fruškogorja - počinje priču kroz osmeh Tadić. - Imam petnaest vinogradara-kooperanata, i delujemo na principima zadrugarstva. Od prvih radova u vinogradu učestvujem u finansiranju, moji kooperanti znaju u proleće kome će prodati grožđe, jer im obezbeđujem sredstva za đubrivo, preparate za zaštitu vinograda, delim sa njima sudbinu i postižemo dobre rezultate.

On dodaje da njegovi kooperanti proizvode najbolje grožđe,jer poštuju pravilo da na čokotu proizvedu po dva kilograma voća. Tu se dobija na kvalitetu, deo roda se ubire i odbacuje,da bi ta dva kilograma dobila sve najbolje što loza može dati.

Vinarija „Salaksija“ je veoma moderna, kapaciteta 200.000 litara vina, ali, kako je Tadić tek na početku posla, još ni izdaleka nije uspeo da iskoristi sav kapacitet svoje vinarije.

- Prošao sam tri berbe, u prvoj sam proizveo 18.000, u drugoj 30.000 i u trećoj 40.000 litara „šardonea“, „italijanskog“ i „rajnskog“ rizlinga, te od crvenih vina „kaberne sovinjon“, „burlesku“, specifično vino kombinovano od pet vrsta grožđa i crni burgundac „pino noar“, koje je već na listi deset najboljih vina u Vojvodini - objašnjava Tadić.

U podrumu vinarije „Salaksija“ od prošlogodišnje berbe ima vina tek koliko je potrebno da opsluži svoj restoran i snabde najvernije kupce, ugostitelje u Novom Sadu. Za ovu godinu Tadić je ugovorio proizvodnju grožđa od kojeg će, ako godina bude kako valja, iscediti 90.000 litara vina, a to je tek polovina kapaciteta njegove vinarije.

- Grožđe se proizvodi u Erdeviku, Čereviću i Banoštoru. Sa „pino noarom“ sam dokazao da se od fruškogorskog grožđa može proizvesti vrhunsko crveno vino, koje je osvojilo kupce. Ove godine sam imao para da finansiram proizvodnju od 90.000 litara a planiram da povećavam količinu vina ali, korak po korak - objašnjava Tadić.

U razgovoru stiže i autobus turista, da obiđe vinariju i da uživa u dobroj domaćoj hrani, koja je proizvedena kod komšija, na potpuno prirodan način. Domaćin za meze nudi kozji sir koji se za „Salaksiju“ specijalno proizvodi u Rakovcu u potpuno prirodnom ambijentu fruškogorja.

- To je zdrava hrana, sir, kako su ga pravile naše bake,bez hemije i ikakvih dodataka. Danas turisti upravo to traže - smeška se novopečeni vinar i ugostitelj Aleksandar Tadić.



SADI I SVOJ VINOGRAD

TADIĆ je odlučio da krene i u novi posao, da zasadi i dva hektara vlastitog vinograda u Erdeviku, ali to ne znači da će neko od kooperanata ostati bez posla.
- Vinarija je kapaciteta 200.000 litara. Moj vinograd će imati tek 9.000 čokota. To je početak, jer ću iz vlastite proizvodnje dobijati samo 18.000 kilograma grožđa. Ove tri godine sam se namučio, ali stekao i iskustvo i krila da krenem dalje, da pokažem da se uz stručnjake kakve imam može proizvoditi vrhunsko vino i obezbediti da od grožđa i vina živi moja porodica, radnici i 15 kooperanata - kaže Tadić.
 
Natrag
Top