Benzin već u februaru 150 dinara?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Benzin već u februaru 150 dinara?








Izvor:
B92.net





Beograd -- Ako barel nafte poskupi za 30 dolara, što bi ličilo na scenario od prošle godine, vozači u Srbiji bi već od februara za litar benzina mogli platiti 150 dinara.



18434213314f1d0e4ce27a6016357638_640x360.jpg



Prema podacima Agencije za energetiku SAD-a, sirova nafta u svetu će već do 2014. ili 2015. godine poskupeti za oko 50 odsto, dok će u trećoj deceniji 21. veka koštati gotovo duplo više nego sada.Tako će za samo dve godine, vozači u Srbiji će za gorivo plačati 1,7 do 1,8 evra.

Ako nešto ne poremeti taj trend, a za sada nema najava da će se nešto takvo dogoditi, gorivo u Srbiji će za manje od deset godina sigurno koštati više od dva evra po litru.

Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica kaže da postoji čak opasnost da cena sirove nafte skoči u mnogo kraćem roku od američkih prognoza.

“Na cenu nafte najviše utiču smanjenje zaliha i velika geopolitička previranja u svetu. Ako nekim multinacionalnim kompanijama odgovara da se cena digne, oni naprave gužvu na jednom kontinentu i nafta skače. Nažalost, mi imamo veoma malu proizvodnju i zavisimo od uvoza pa ćemo, uz zemlje koje su u sličnoj situaciji, a takvih je većina, biti oni koji će plaćati cenu koju neko drugi odredi” , kaže Borisav Tatić.

Ako Iran blokira prolaz tankera sa naftom u Ormuškom moreuzu, to će se vrlo brzo odraziti na cenu sirove nafte i svako ko bude hteo da je kupi moraće da plati više.

Problem je što to neće dovesti u pitanje samo isporuke iz Irana, već i iz Katara, Kuvajta i Saudijske Arabije. Postoje alternativne trase, ali ne za svu naftu koja dolazi iz tog regiona, objašnjava Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Naftaši ni sami nisu sigurni kako bi građani trebalo da se ponašaju, ali smatraju da će zbog sve manjih rezervi nafte planeta morati da pronađe alternativne izvore kao što su vodonik ili biogoriva.

Ono što je za sada sigurno jeste da u ovoj godini vozači u Srbiji neće imati jeftinije gorivo. Podsećanja radi, pre samo tri godine, u januaru 2009, benzin je na našim pumpama koštao ispod 80 dinara.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Gorivo zbog Irana skače na 200 RSD?






Izvor:
B92.net





Beograd -- Još se nismo oporavili od najave da bi gorivo moglo da poskupi na 150 dinara, danas već stižu nove, po kojima će cena goriva kod nas dostići i dva evra.
Naime, kriza oko Irana mogla bi da podigne cenu goriva u Srbiji i za 50 odsto, a proizvođači zbog manjeg prometa, odlažu moguća poskupljenja.Embargo na isporuke iranske sirove nafte i naftnih derivate, mogao bi da napumpa cenu barela sirove nafte, sa sadašnjih 100 na 300 dolara.


17715622844ef0594ae9465107179076_orig.jpg


To bi se odrazilo in a naše tržište, pa bi tako litar benzina na pumpama u Srbiji mogao uskoro da košta i do dva evra.

Srbija veliki deo svojih potreba za derivatima zadovoljava uvozom. Učešće cene sirove nafte u maloprodajnoj ceni derivata iznosi oko 50 odsto, a ostalo su akcize, porez i marže.

„Cena sirove nafte je u protekloj godini dostigla prosečnu vrednost od 110,62 dolara po barelu, što je daleko iznad prosečnih 79,5 u 2010. godini. U maloprodaji se to, ipak, nije u velikoj meri osetilo“ , kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, a koji veruje da se neće u punoj meri ostvariti „crne“ prognoze.

Obustava isporuka nafte kroz Ormuski moreuz u Persijskom zalivu dovela bi do velikog skoka cena nafte na svetskom tržištu, a to poskupljenje ne bi zaobišlo ni Srbiju, kaže za Radio B92 predesednik UO kompanije Nafta i predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

“Stanje na svetskom tržištu nafte uvek se posredno odražava na cenu sirove nafte koju mi prerađujemo. Iako mi ne prerađujemo naftu iz regiona Bliskog istoka, već rusku naftu tipa Ural, svejedno sve to se prensi po principu spojenih sudova", kaže on..



4796758014eb5f6631959c927503408_640x360.jpg


Kako dodaje, verovatno nećemo odmah imati direktno učešće tog povećanja berzanske cene sirove nafte, ali će vremenom, kako bude rasla cena nafte s teritorije Bliskog istoka, rasti i cena ruske nafte, odnosno nafte iz Potkavkazja.
Poskupeće i sve ostalo

Koliko će to uticati na svakodnevni život u Srbiji, nije teško pretpostaviti. Kod nas bi se poskupljenje goriva „prelilo“ najpre na transport, gradski i taksi prevoz, ali i na cenu povrća, voća i ostale robe.

U pekarskoj industriji za sada neće menjati cene po osnovu skoka cene goriva, a sličan odgovor stiže i iz mesne i mlekarske industrije, kao i od proizvođača konditora i pića.

„Sama situacija na tržištu, slabija tražnja, pad kupovne moći stanovništva, sve skuplja „korpa“, usporiće primenu novih cenovnika“ , kaže Saša Đogović, ekonomista i dodaje da će se to svakako negativno odraziti i na kupovnu moć stanovništva.

Đogović ističe da će zavisno od toga koliki je udeo goriva u ceni koštanja samog proizvoda, cene biti i različito povećane. A, zbog niskog standarda to poskupljenje neće moći u potpunosti da se primeni.

 
Natrag
Top