Benzin opet poskupljuje?

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Benzin opet poskupljuje?


Sve je izvesnije da će zbog rasta cene nafte na svetskim berzama vozače u Srbiji očekivati još jedno poskupljenje goriva pre sledećeg vikenda.


v165653p0.jpg



Stručnjaci predviđaju da će derivati kod nas do kraja 2010. biti sve skuplji, s obzirom na to da će cena nafte rasti kako se bude oporavljala svetska privreda, piše "Blic".

Najbolji pokazatelj da gorivo ima stalni trend rasta, govori i podatak da je srpski vozač početkom 2009. za hiljadu dinara mogao da kupi skoro 14 litara goriva, dok sada može svega osam.

Srbija je već prešla rekordnu cenu benzina iz jula 2008, kada je ovaj derivat koštao 112 dinara, ali izgleda da ide ka još jednom rekordnom nivou.

Iako pojedine naftne kompanije, poput "Naftne industrije Srbije" i "Lukoila", od početka godine imaju nešto niže cene benzina i evrodizela na svojim pumpama u odnosu na propisanu najvišu cenu, činjenica je da većih pojeftinjenja neće biti.

Pored toga, manji prometnici su prilično nezadovoljni ovim potezom i tvrde da bi cena evrodizela još i mogla da ide nadole, dok na benzinu nema zarade, te im pad cene kod konkurencije nikako ne odgovara.

Sa druge strane, u NIS-u kažu da kompanija "nastoji da kontinuirano obezbedi optimalan nivo cena, snižavajući ih na svoj račun putem smanjenja sopstvene trgovačke marže".

"Pojeftinjenje je još jedan korak u dugoročnom programu za kojim će uslediti poboljšanje servisa, rekonstrukcija mreže pumpi, razvoj dopunskih usluga i gorivo 100 odsto evropskog kvaliteta", tvrde u NIS-u.

Gorivo je inače kod nas od početka godine već pet puta poskupelo, što zbog redovnih korekcija, što zbog podizanja akcize, pa je već jasno da su cene visoke ne samo poskupljenja nafte već i takozvanih visokih "fiskalnih zahvatanja".

Zato se sve više može čuti pitanje da li bi akcize mogle da budu niže.

I sam ministar energetike Petar Šundrić nedavno se složio da su cene derivata visoke, a kao jedan od razloga naveo je visoka zahvatanja države.

On je naveo da je formirana radna grupa koja bi trebalo da odredi da li bi bilo moguće promeniti akciznu politiku. Odnosno da li je realno smanjiti akcizu na benzin za 10 odsto i nauštrb toga podići je na plin. Ipak, zasad je sve na nivou razmatranja.

Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da sa rastom maloprodajnih cena rastu i prihodi od PDV-a, ali da se na račun toga ne mogu smanjiti akcize.

"Potrošnja je manja jer su cene visoke, pa se veći prihod od PDV-a na taj način anulira. Obaranje akcize je neizvodljivo, budući da je to najizdašniji prihod u budžetu, pošto se naša privreda slabo oporavlja.

Predstoje nam dalja poskupljenja derivata, jer je nafta tipa "brent" dostigla cenu od 83 dolara za barel. Kako se bude oporavljala svetska privreda, rašće i tražnja, a samim tim i cena sirove nafte, a što će rezultirati i sve višim cenama kod nas", ističe Nikolić u izjavi za "Blic".

On potvrđuje da je u poslednje vreme u Srbiji opao promet goriva, a po nekim podacima Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi, on je niži čak 40 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Jedan od glavnih razloga je i snabdevanje domaćih vozača u okolnim zemljama, a najviše u Bosni.

"Tražnja je opala verovatno zato što se ljudi lišavaju vožnje zbog visokih cena. Ipak, i ranije sam govorio da će stalna poskupljenja motivisati ljude da prelaze granicu sa Bosnom i tamo se snabdevaju, a mi time ostajemo uskraćeni za fiskalne prihode",naglašava Ivan Nikolić.

Da je isplativije snabdevati se u susednim zemljama, potvrđuje i podatak da je benzin jeftiniji ne samo u Bosni već i u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj.

Evrodizel od zemalja u okruženju skuplji je samo u Sloveniji, i pored toga što je gorivo u ovim zemljama prošle nedelje poskupelo, prenosi "Blic".



Izvor: Blic
 
Natrag
Top